Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Živnostníci a daňové licencie: Namiesto daní a odvodov jedna paušálna platba

Dane Ľuboslav Kačalka 13.06.2012 | 00:00 1 Komentár

Stále nie je celkom isté, ako pre živnostníkov dopadne reforma daní a odvodov. Aktuálne sa hovorí o zvýšení základu pre výpočet odvodov. Koeficient, ktorým sa delí základ dane, sa má znížiť z 2 a 2,14 na 1,35. 40% paušálne výdavky sa zrejme ohraničia sumou 3 600 eur ročne. Z podnikateľského prostredia prichádza alternatívne riešenie – daňové licencie, ktoré majú živnostníkom uľahčiť život.

Podporu pre svoj návrh hľadajú zástupcovia živnostníkov u jednotlivých politických strán. Z návrhu Slovenskej asociácie malých podnikov vyplýva, že daňová licencia by sa týkala osôb s výškou ročného obratu (respektíve príjmu) do 49 790 eur, čo znamená zhruba 270 tisíc registrovaných živnostníkov. Kto by prejavil záujem, zaplatil by si ročnú licenciu vo výške 2 500 eur. Licencia zahŕňa daň z príjmu a minimálne platby do SP a ZP vo výške 140 eur mesačne a (1680 eur ročne) „v zmysle návrhu vlády“.

Podnikateľ by si mohol uplatniť licenciu vždy len k začiatku účtovného obdobia, pričom by musel do 31. januára vyplnil licenčné tlačivo a zaplatil poplatok 2 500 eur. Ďalej by si však viedol evidenciu príjmov a evidenciu pohľadávok.

Čo ak živnostník zarobí viac?

Ak by živnostník prekročil limit príjmový limit 49 790, musel by doplatiť daň z príjmov a odvody, ale len zo sumy prevyšujúcej 49 790 eur.

Licencie by boli dobrovoľné a týkali by sa len neplatiteľov DPH.

TIP redakcie

Návrh licencií sa po roku zmenil

Zaujímavé je, že návrh daňových licencií sa oproti minulému roku výrazne zmenil. Ešte 15. mája 2011, počas vlády I. Radičovej, sa Slovenská asociácia malých podnikov, Slovenská živnostenská komora a Slovenský živnostenský zväz dohodli na spoločnom návrhu, ktorý mal byť ohraničený ročnými príjmami 15 000 respektíve 18 000 tisíc eur, pričom cena licencie by bola 3 200 respektíve 4 tisíc eur.

Pripomeňme, že ešte v roku 1999 vznikla na Slovensku možnosť platiť si paušálnu daň. Išlo o krátkodobé riešenie, ktoré zaniklo zavedením rovnej dane.

Argumenty SAMP na zavedenie licencií
 • Oslabenie tlaku na „čierny“ príjem v živnostenskom prostredí malých živnostníkov.
 • Napĺňanie programového vyhlásenia vlády SR o znižovaní administratívneho zaťaženia.
 • Zvýšenie príjmu do štátneho rozpočtu.
 • Platba vopred a možnosť zakomponovania do ŠR SR.
 • Zníženie (šetrenie) kapacity daňových úradov pri zjednodušení kontroly.
 • Potencionálne pokrytie až 2/3 evidovaných živnostníkov, samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO).
 • Stimulovanie korektnosti podnikateľského prostredia, kultivácia vzťahu SZČO k daňovému priznaniu.
 • Pozitívnejšie vnímanie daňovo odvodovej reformy podnikateľským prostredím faktom konkrétneho zníženia administratívnej záťaže.
 • Návrh korešponduje i so zámerom v oblasti znižovania administratívnej záťaže malých podnikateľov, ustanoveniami Európskej charty pre malé podniky, ratifikovanej v Maribore 23. apríla 2002 a schválenej uznesením vlády SR č. 333 z 3. apríla 2002 a tiež so zámermi dokumentu EK „Small Business Act“ (2009).

Ilustračné foto: sxc.hu. 

Jedna odpoveď na “Živnostníci a daňové licencie: Namiesto daní a odvodov jedna paušálna platba”

 1. xoo píše:

  Ak by sa taketo nieco zaviedlo, bol by to obrovsky skok. Teraz napriklad ja koli administrativnej zatazi nemam zaujem rozvijat firmu ak sa blizim k hranici platcu DPH (nechcem nim byt). Udrziavam si kvalitu, robim dobre meno, vyberam ziskove produkty… Keby sa platilo pausalne, vezmem do biznisu aj dalsieho rodinneho prislusnika, pridam produkty s vacsiou narocnostou a do 1 roka budeme spolocne s obratom daleko za dnesnym limitom pre 1 neplatcu DPH… Stat by mal rocne 5000EUR a 2 sikovni ludia by do systemu len prispievali. Verim ze aj vela ludi co maju vydaje pod tych 2500EUR by sa dalo na pausal, pretoze kazdy vie ako sa u nas podnika z ruky do ruky…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *