Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Živnostníci a zamestnávatelia chcú pre SZČO 29% zaťaženie namiesto 41%

Zamestnávatelia a živnostníci požadujú výrazne nižšie daňovo-odvodové zaťaženie pre SZČO. Namiesto vládnych 41% navrhujú 29%. Prípadnú dieru vo verejných financiách chcú kompenzovať zrušením nezdaniteľnej časti základu dane. Ich návrh by mali oceniť lepšie zarábajúci živnostníci a aj tí v strate, ktorým sa zníži minimálne poistné.

Republiková únia zamestnávateľov, SOPK, Slovenská živnostenská komora a Slovenská asociácia malých a stredných podnikov predložili vláde i médiám svoj návrh postavený na predpoklade, že nižšie sadzby znížia aj chuť živnostníkov optimalizovať. „Stolár má vyrábať stoličky a nie sedieť nad účtovníctvom a študovať komplikované zákony,“ hovorí viceprezident RÚZ Jozef Špirko. "Je nevyhnutné zmeniť návrh reformy, aby sme prestali motivovať SZČO neplatiť dane a odvody." RÚZ predložila médiám graf, v ktorom porovnáva motiváciu vyhýbať sa plateniu daní v závislosti od daňovej sadzby. Zavedenie rovnej dane potvrdilo podľa Špirku, že nižšia sadzba prinesie štátu viac peňazí: "Ak by to nebolo výhodné pre štát, Fico by rovnú daň zrušil." Analogicky to vidia aj v prípade odvodových sadzieb.

Prezident SAMP Vladimír Sirotka vysvetľuje: „Je to snaha, aby tí čo neplatia, tak ako by mali, boli trošku viac zapojení do systému, ale aby to nebolo na úkor tých, ktorí poctivo platia. Celé to je to pod heslom zníženia administratívneho, účtovného a legislatívneho stresu, čo malý podnikateľ má.“ Aj preto zamestnávatelia i živnostníci vítajú snahu vlády zjednodušiť systém, ponúknutý model však nepovažujú za optimálny: „Situácia sa vyvíja veľmi zlým smerom, tá klíma je taká, ako keby sa veľká časť daňovníkov nestotožnila s daňovou reformou, čo je veľmi zlé, lebo reforma má aj veľa pozitív,“ upozorňuje J. Špirko.

Princípy proti-návrhu reformy daňového a odvodového systému

  • Živnostníkom klesne sadzba zdravotného poistenia na 1% 
  • Živnostníkom klesne sadzba sociálneho poistenia na 9% 
  • Daň zostane na úrovni 19%
  • Minimálny vymeriavací základ sa bude počítať ako 6-násobok životného minima (minimálne poistné by bolo 111 eur)
  • Živnostníkom sa zruší nezdaniteľná časť základu dane

Stavovské organizácie zamestnávateľov a živnostníkov nezverejnili dopad ich návrhu na verejné financie, ten by sa však nemal veľmi líšiť od vládneho návrhu. "Všetky tieto formy sme sa snažili nastaviť tak, aby boli pre ministerstvo financií prijateľné, aby to nerozbilo štátny rozpočet,“ zdôrazňuje Adrián Ďurček z SOPK. Aj preto je súčasťou návrhu zrušenie nezdaniteľnej časti, ktorá má štátnemu rozpočtu kompenzovať nižšie vyzbierané odvody. Nárok na nižšie odvody majú živnostníci podľa neho aj preto, že nemajú rovnaké benefity zo Sociálnej poisťovne ako zamestnanci.

Z grafu RÚZ vyplýva, že ich návrh mierne znižuje efektívnu daňovú sadzbu od sumy približne tisíc eur, kým návrh ministerstva finaciií ju zvyšuje. Polepšiť by si mali aj živnostníci, ktorých vymeriavací základ je nižší ako zákonné minimum a teda platia minimálne odvody bez ohľadu na to, či dosiahli zisk. Návrh zamestnávateľov by poškodil časť živnostníkov, ktorí zarábajú okolo 500 eur.

 

vymeriavací základ

0 €

500 €

1 000 €

2 000 €

3 000 €

výška daní a odvodov SZČO

Vláda

135 €

177 €

357 €

767 €

1 177 €

RÚZ

111 €

206 €

301 €

580 €

870 €

RÚZ – Vláda

-24 €

29 €

-56 €

-187 €

-307 €

efektívna daňová sadzba

Vláda

 

35%

36%

38%

39%

RÚZ

 

41%

30%

29%

29%

Zamestnávatelia a živnostníci sa stotožňujú s odstraňovaním výnimiek, v prípade dohodárov chcú zájsť ďalej ako vláda a nesúhlasia s neplatením odvodov z dohôd do sumy životného minima. V prípade zamestnancov by ihneď znížili odvodové zaťaženie na 9% pri zdravotnom poistení a 18% pri sociálnom poistení.

„Pokiaľ by sa toto podarilo presadiť, tým, že u nás funguje rovná daň, by sme sa mohli pochváliť v rámci Európy  najefektívnejším daňovo-odvodovým systémom," zamýšľa sa Jozef Špirko: "Nehovorme o tom, že bude mať ešte stále vysoké odvodové sadzby, ale systém bude naozaj najefektívnejší. Bude mať minimálne množstvo výnimiek a bude absolútne jednoduchý. Živnostníci a malé podniky sú nervovou sústavou ekonomiky, veľké zahraničné firmy tu za 15 rokov nemusia byť, ale malé podniky – to je tá nervová sústava, ktorú musíme hýčkať, lebo bez nej táto krajina nebude efektívne fungovať."

Grafy a prepočty: RÚZ.

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *