Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Zlato a ropa: prinášajú výnos ale aj množstvo adrenalínu

Patria k najsledovanejším aj najdiskutovanejším komoditám. Zo dňa na deň dokážu vytvoriť obrovské prepady aj zisky. Na ich rast, alebo pokles vplývajú doslova maličkosti. Neustále výkyvy tejto dvojky z nich robia atraktívne ciele investícií, od ktorých si mnohí sľubujú vysoké výnosy a nutnosť zárobku. Aká je však realita? Ako sa môže vyvíjať budúcnosť týchto trhových titánov v neistej politickej klíme?

Predstavujú vhodnú alternatívu pre ochranu, či zhodnotenie peňazí aj pre bežných ľudí? Tieto otázky si kladú investori po celom svete. Zatiaľ to však vyzerá skôr na cestu dobrodružstva ako stability.

Viac bubliny ako hodnoty

Zlato a ropa sa v 21. storočí stali všeobecným symbolom uchovávania hodnoty investícii a výhodného zhodnotenia financií. Často však táto dôvera končí sklamaním. Situáciu triezvo hodnotí Klaudia Hlaváčová, exkluzívny finančný sprostredkovateľ Fincentra: „Zlato je v bežnom ponímaní obyčajných ľudí nesprávne považované za uchovávateľa hodnôt a stáva sa pre investorov bezpečným prístavom najmä v časoch kolísania akciových trhov. Keď sa však pozrieme na vývoj cien zlata v dlhodobom časovom horizonte, tento predpoklad je asi taký pravdivý ako výrok, že špenát obsahuje najväčší podiel železa. To síce nie je pravda, ale veľa ľudí si to myslí.“

Zlato svoj historický úspech v moderných dejinách naštartovalo po roku 2000, keď praskla bublina dot.com a kov sa opäť stal meradlom hodnoty oproti nafúknutým internetovým spoločnostiam, ktoré boli tak nadhodnotené, až hodnota akcií prudko klesla. Dvanásť rokov pred tým však zlato strácalo a hodnoty, ktoré dosahovalo napríklad v roku 1987 dosiahlo až na začiatku roka 2008.

Suma sumárum, dvadsať rokov peniaze uložené v zlate stagnovali. Po roku 2008 vplyvom realitnej bubliny vyletelo opäť do výšin, no dnes sa už pohybuje na úrovni roka 2009, alebo približne roku 1981 nehovoriac, že napríklad v januári 1980 presahovala unca zlata 2100 dolárov a dnes je na úrovni pod 1200. Niektorí hovoria, že práve to je predpoklad rastu, iní v tom vidia vysokú volatilitu kovu, nevhodnú pre pokojný spánok.

crude-oil-price-history

Historické ceny zlata

 

Podobný scenár možno pozorovať aj pri rope, na ktorú okrem politiky a ťažby vplývajú napríklad aj vojnové konflikty, či rozhodnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. Dnes sa ropa predáva na úrovni približne 46 dolárov za barel, čo je hodnota takmer kopírujúca rok 2000. Pravdou je, že máj 2018 vyhnal cenu cez 140 dolárov, no ďalšie krízové roky ju skresali na úroveň spred šestnástich rokov. Zaujímavosťou napríklad je, že v roku 1974 sa predávala dokonca o pár dolárov drahšie.

historical-gold-prices

Historické ceny ropy

 

Aj preto K. Hlaváčová dodáva: „V prípade ropy ide o spotrebnú komoditu, ktorej cena na môj vkus veľmi citlivo reaguje na množstvo faktorov typu vývoj USD, politické rozhodnutia, dopyt špekulantov, rozhodnutia OPECu, ale aj sezónnosť a počasie

Kam sa bude hýbať budúcnosť?

Ako vidieť z malého exkurzu do histórie, na presvedčenie, že ropa alebo zlato budú naveky rásť, je potrebné v záujme ochrany financií čo najskôr zabudnúť. „S ohľadom na stúpajúci dolár, prinajmenšom v krátkodobom horizonte, existuje len málo príležitostí medzi komoditami, pokiaľ ide o ochranu investícií,“ hovorí Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank a dodáva, že rastúci dolár, akcie a výnosy dlhopisov sú tri hlavné alternatívne investície, ktoré predstavujú protivietor pre zlato a striebro. Oslabenie hodnoty zlata pod úroveň 1250 dolárov po amerických voľbách vyvolal veľký exodus investorov. S tým súvisí aj obrat myslenia investorov po voľbách.

O. Hansen hovorí, že prekvapivý výsledok prezidentských volieb v USA vyvolal veľkú zmenu v tom, ako sa investori pozerajú na zlato: „Je nutné povedať, že do zvolenia D. Trumpa bol dopyt po zlate pružný prostredníctvom produktov obchodovaných na burze. Dramatický výpredaj z júlových maxím vytvoril pre túto chvíľu veľmi náročné prostredie a pokiaľ budú pohyby výnosov dlhopisov, akcií a dolára pokračovať, zlato zostane pod tlakom.“

Napriek tomu možno povedať, že na najbližšie roky sa môžu stať práve kovy istou zárukou zhodnotenia vzhľadom na to, že finančné trhy sa začínajú zmietať v politickej neistote a súčasná polohystéria vanúca z amerického kontinentu môže byť len dočasná. O. Hansen pozerá na tento typ investovania pozitívne: „Množstvo politických a makro rizík v Európe, v kombinácií s potenciálne rastúcou infláciou môžu tiež podporiť zlato, akonáhle sa prach z aktuálneho prepadnutia usadí.“

Aj posun smerom k modernej dobe ohrozuje viac fosílne palivá ako drahé kovy. „Tieto inštrumenty si vždy nájdu cestu k mnohým investorom a do portfólií centrálnych bánk, ktoré sa drahými kovmi hedžujú proti trhovým rizikám. Kritická fáza, kedy predaj elektrických aut prevýši predaj bežných aut bude trvať ešte niekoľko rokov. Rast globálneho dopytu po rope bude trvať ešte ďalších 5 až 10 rokov.

Za účelom uspokojenia zvýšeného dopytu musí byť cena ropy dostatočne vysoká, aby prilákala potrebné investície k výmene starých ropných súprav a vrtov za nové“ hovorí O. Hansen a dopĺňa, že ropa sa môže v roku 2017 pohybovať vyššie, ale prekonať hranicu 60$ bude ťažké.

Už dnes totiž jasne vidieť, že americkí výrobcovia sú schopní zvýšiť produkciu v reakcii na pokles ceny aj nad úroveň 50 dolárov a zároveň prevládajú pochybnosti o schopnosti OPEC čoskoro pristúpiť k dohodnutému znižovaniu produkcie.

Ochrana investícií? Zlato ani ropa nie sú partneri!

„Zlato nepovažujem za vhodný investičný nástroj pre drobných investorov investujúcich v eurách, teda zvlášť v našich zemepisných šírkach, kde sa zlato predáva značne predražené. So zlatom sa spájajú všeobecne vysoké poplatky a do momentu predaja nenesie so sebou iný druh výnosu, akými môžu byť napríklad dividendy pri akciách, nájom pri nehnuteľnosti, kupónoch pri dlhopisoch a podobne.

Investovanie do zlata však nezatracujem. Pre bonitnejšieho klienta investujúceho v dolároch to môže byť fajn doplnok dobre diverzifikovaného investičného portfólia,“ hovorí na margo aktuálnosti kúpy zlata Hlaváčová a dodáva, že investície výhradne do ropy považuje za špekulatívne a nevhodné pre drobných investorov, ktorými sú domácnosti.

Pri otázke ako ochrániť investície O. Hansen odpovedá jasne: „V krátkodobom horizonte je z pohľadu zahedžovania investície mať dlhé pozície (kupovať) dolár. Je pravdepodobné, že dolár si zachová svoj trend prinajmenšom do januára, kedy D. Trump prevezme Biely dom a ukáže svoju víziu na najbližšie 4 roky. Po tomto kroku môžeme byť svedkami vracajúceho sa dopytu po zlate, keď sa pozornosť obráti k rastu inflácie a nerovnomernému globálnemu rastu.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *