Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Zlato prudko rastie. Podarí sa mu prekonať rekordy z roku 2011?

Trójska unca zlata sa koncom mája predávala za viac ako 1 700 dolárov. V posledných dňoch však už prekonala hranicu 1800 dolárov. Cena sa tak priblížila rekordným úrovniam z roku 2011, kedy dosiahla až 1 920 dolárov. Čelíme novej zlatej horúčke?

Zlato ako uchovávateľ hodnôt

Zlato predstavuje v očiach mnohých drobných investorov predovšetkým funkciu uchovávateľa hodnoty pred infláciou. Je to dané najmä jeho vzácnosťou. Navyšovanie ponuky žltého kovu na trhu je totiž výrazne obmedzené. Dôvodom je pomerne zložitá a nákladná ťažba.

Zlato ako ochrana pred pádom akcií

Pre skúsenejších investorov však zlato vystupuje aj ako dôležitá súčasť investičného portfólia. Nezaujíma ich ani tak zlato ako samostatné aktívum. To totiž vzhľadom k volatilite cena a mnohým rizikám nedosahuje takú výkonnosť ako napríklad akcie. Pridaná hodnota zlata však v vychádza zo zaradenia do portfólia spolu s ďalšími investičnými nástrojmi, keď optimalizuje celkovú rizikovosť a výnos portfólia.

Vzťah vývoja ceny zlata vo vzťahu k akciám, teda cenová korelácia, sa v čase mení. Dlhodobý priemer poukazuje viac menej na neutrálny vzťah. Avšak veľmi často dochádza k situáciám, kedy zlato naberá na hodnote práve vtedy, keď akcie padajú.

Obavy z inflácie ženú ceny nahor

Poučenie z histórie? Mali by sme sa najprv pozrieť na scenár po prepuknutí finančnej krízy v roku 2008, keď po počiatočných cenových poklesoch zaznamenalo zlato výrazný nárast trvajúci až do roku 2011.

Svoju úlohu zohrali centrálne banky, ktoré nenaplnenie ich vlastného inflačného cieľa hnalo k využitiu menových nástrojov na podporu rastu cenovej hladiny. Finančné trhy potom pretavili inflačné očakávania práve do rastu cien zlata, čoho svedkami sme aj dnes.

Napriek trhovým predikciám sa ale rast inflácie nedostavil a cena sa zlata začala znižovať. Tento pokles viac menej pokračoval až do roku 2015. Potom počas nasledujúceho obdobia, až do polovice roku 2018, zlato nenachádzalo jednoznačný trend. Neprial mu ani ekonomický rast, ani rastúce úrokové sadzby.

Pohľadom ešte viac do minulosti však zistíme, že prudké zmeny cien zlata dosahovali oveľa väčšie rozmery. Napríklad v období ropných šokov a pádu Bretton Woods prinieslo zlato od roku 1970 za päť rokov zisk až 419 percent. Následne s jednoročnou prestávkou vyrástlo do roku 1980 o ďalších 562 percent.

Oprávnenosť cien zlata

Za valuačný ukazovateľ hodnoty zlata môžeme považovať jeho vzťah s cenou striebra. Po dlhú dobu zodpovedala cena váhovej jednotky striebra desatine až dvadsatine ceny rovnakej váhy zlata. V priebehu 20. storočia sa však nožnice roztvorili o niečo viac, kedy sa rozmedzie pohybovalo medzi 40 až 80 jednotkami striebra za jednu jednotku zlata. Začiatkom mája tohto roku zlato vyrástlo až na neuveriteľný 120 násobok striebra. K podobnému rozdielu medzi cenami týchto dvoch drahých kovov došlo v priebehu druhej svetovej vojny alebo počas vojny v Perzskom zálive.

Za rastom dopytu sú ETF fondy

Už štvrťročné štatistiky ukazovali, že najväčšiu časť nárastu dopytu po zlate majú na svedomí burzovo obchodované fondy (ETF). Podľa údajov zverejnených organizáciou World Gold Council rozšírili zlaté fondy ETF (ETP) svoje portfólia v uplynulom polroku vďaka prílevu nových investícií o 742 ton.

Centrálne banky za úrovňami nákupov zlatých rezerv z roku 2019 o niečo zaostávajú. Aj tradične silný dopyt z Číny a Indie pre šírenie pandémie citeľne opadol. Svoj vplyv na zníženie dopytu malo aj zdražovanie zlata v dôsledku znehodnocovania mien rozvíjajúcich sa ekonomík.

Bude cena ešte ďalej rásť?

Obhajcovia ďalšieho rastu ceny zlata argumentujú tým, že nafukujúca sa peňažná zásoba v dôsledku expanzívnej menovej politiky centrálnych bánk a fiškálnych výdavkov financovaných vládnym dlhom, musí viesť k nárastu inflácie a rastu cien finančných aktív. Najmä uvoľnené podmienky americkej centrálnej banky Fed by mohli tlačiť k nákupom zlata zo strachu z oslabovania dolára.

Navyše od februára znížili hedgeové fondy svoje pozície v derivátoch na drahé kovy o 62 percent. Ich návrat môže ceny zlata tiež výrazne podporiť. Musíme okrem toho vziať do úvahy aj utlmený dopyt z tradičných krajín, ktorý sa môže obnoviť.

Podľa iných názorov však môže pokračujúce oživovanie ekonomík cenu zlata oslabiť. Ak by naozaj došlo k inflácii, dôjde k zvýšeniu úrokových sadzieb. To by vzalo zlatu vietor z plachiet.

Autor je investičný analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial