Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Zlato vyskočilo na 5-ročné maximum

Cena zlata sa vo štvrtok dostala na hodnotu 1390 dolárov, čo je najviac za posledných päť rokov. Komodita tak reaguje na zmenu výhľadu v politike Fedu.

Len za včerajší deň vyskočila cena zlata o 4,3 percenta. Od konca mája predstavuje nárast zhruba osem percent.

Za včerajším strmým rastom je najmä stredajšie vyjadrenie šéfa Fedu Jeroma Powella. Centrálna banka síce sadzby neznížila, hoci to niektorí analytici očakávali, no jej predseda nechal pre ich zníženie v budúcnosti dvere otvorené.

Dolár na to reagoval poklesom. Jeho kurz voči euru oslabol v priebehu včerajšieho dňa o 0,9 percenta, keď klesol na hodnotu 1,131 za euro. Klesali aj výnosy amerických vládnych pokladničných poukážok. Výnos poukážok s desaťročnou splatnosťou spadol pod dve percentá po prvý krát od novembra roku 2016. Ide o prielom dôležitej psychologickej hranice.

Zlato na takúto situáciu poväčšine reaguje rastom. Nebolo tomu teda inak ani tento krát. Hlavný ekonóm a šéf analytikov pre Áziu a Pacifik v skupine ING, Rob Carnell, pre CNBS povedal, že zlato stúplo na atraktivite, najmä pre očakávania poklesu sadzieb v budúcom roku. Deje sa to preto, že zlato sa stáva zaujímavejšou investičnou príležitosťou, ako vládne dlhopisy.

Žltý kov je typický bezpečný prístav investorov snažiacich sa o uchovanie hodnoty investície. Keď sú ostatné bezpečné prístavy, ako americký dolár a americké vládne dlhopisy, pod tlakom, zlato získava na popularite.

Dopyt po bezpečných aktívach, ktoré dokážu držať hodnotu aj v ťažkých časoch, rastie aj vďaka pokračujúcej geopolitickej neistote. Globálna ekonomika sa spomaľuje a vyhliadky nie sú vôbec ružové.

Obdobie neistoty hrá v prospech zlata

Najväčšou hrozbou pravdepodobne je pokračujúca obchodná vojna. Hoci Donald Trump najnovšie oznámil, že obnoví rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, od urovnania sporu je veľmi ďaleko. Sankcie, ktoré uvalili obe strany sporu, už premietajú firmy do svojich obchodných plánov. Prinesie to zmeny v dodávateľských reťazcoch, tak aby firmy dopad na svoje náklady minimalizovali.

Čína napríklad pred nedávno znížila clá na dovoz tovaru zo všetkých krajín okrem USA. Keďže so Spojenými štátmi musela v rámci odvety clá zvýšiť, aby pomohla domácim producentom, zlacnila im nižšími clami dovozy z iných častí sveta. Čínske firmy si tak budú hľadať obchodných partnerov viac napríklad v Európe a obmedzia dovoz z USA.

Vyhliadky sa zhoršujú i v iných častiach sveta. V eurozóne napríklad aktuálne inflácia klesla na 1,2 percenta, pred rokom to boli dve percentná, čo bolo v súlade s inflačným cieľom ECB. Šéf centrálnej banky Mario Draghi preto naznačil, že banka je pripravená prijať potrebné kroky. V hre je napríklad obnovenie výkupu vládnych dlhopisov.

Investori preto premietajú pochmúrne výhľad do svojich investičných rozhodnutí. Zaujímajú sa viac o bezpečné prístavy, čo zvyšuje dopyt po zlate. „Zdá sa, že na trhu je dostatok likvidity, aby mohlo zlato ďalej rásť,“ myslí si zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Renaissance Macro Research, Jeff DeGraaf. Je teda pravdepodobné, že rast ceny žltého kovu sa ešte nezastavil.

2 odpovede na “Zlato vyskočilo na 5-ročné maximum”

  1. Zoro X píše:

    Problematický je ten moment, keď sa zo zlata – stávky na istotu, stane špekulácia. Opäť sa tu objavia obchodníci so zlatými plieškami predpovedajúci koniec sveta…

  2. Marian píše:

    Doteraz bolo zlato predmetom opacnych spekulacii, 5 bank spolocne kotovalo cenu(gold fixing) a umelo stlacali jeho cenu a posilnovali tym vieru v dolar. Aj ked sa im v tom moc nedarilo, vid ceny zlata 1971 -teraz. Pamat davu je maximalne 2 tyzdne a tak ludom staci, ze zlato nedosiahlo stale svoje maxima z roku 2011. Pri tejto cenovej manipulacii vykonavajej okrem „fixingu“ aj vydavanim „papieroveho“ nekryteho zlata jeho cena stupala poslednych 20 rokov o 6,5% p.a. voci dolaru

    Teraz ked sa dzin vypusti z flase- ak to dovolia, nebude vojna, resp. Neskonfiskuje sa zlato vid Usakovo v 30-tych rokoch, bude vidno jeho skutocnu silu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial