Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Zlatovlasý scenár bude pokračovať aj v roku 2018

zlatovlasý scenár

V tomto roku svetová ekonomika rástla najrýchlejším tempom za ostatných sedem rokov, a pri len pozvoľnom raste inflácie. Na budúci rok očakávame pokračovanie tohto zlatovlasého scenára, teda nadtrendového synchronizovaného globálneho rastu pri stále umiernených inflačných tlakoch.

Menovo-politická podpora ekonomiky zo strany centrálnych bánk bude ustupovať, no mala by byť kompenzovaná viac expanzívnou fiškálnou politikou. Hlavné riziká na budúci rok budú najmä politické, no nečakáme, že sa naplno prejavia a podkopú optimistický sentiment.

Svetová ekonomika by mala v roku 2018 vďaka uvoľneným finančným podmienkam a silnej dôvere ekonomických subjektov zrýchliť rastové momentum ešte zhruba o jednu desatinu na 3,8-percentné tempo. Rast bude široko rozložený naprieč sektormi a krajinami, pričom väčšie slovo by mali zohrávať investície.

Predpokladáme pokračovanie solídneho nadtrendového vyše dvojpercentného rastu rozvinutých ekonomík na čele so Spojenými štátmi, s eurozónou a s Japonskom. Dynamika rozvíjajúcich sa ekonomík bude akcelerovať nad päťpercentnú úroveň. Spomalenie rastu Číny by malo byť kompenzované rýchlejším rastom Indie, Ruska či Brazílie. V recesii by malo byť najmenej krajín v histórii – len Venezuela a Rovníková Guinea. Miera nezamestnanosti na Západe by mala byť najnižšia od roku 1980, keď v USA klesne pod štyri percentá a v eurozóne k osempercentnej úrovni.

Inflácia vzrastie

Hoci vo svete na čele so Spojenými štátmi očakávame zrýchlenie inflácie, nepredpokladáme, že sa dostane, s výnimkou Veľkej Británie pre slabú libru, nad dvojpercentné ciele centrálnych bánk. Tie tak nebudú nútené príliš prudko a rýchlo normalizovať svoju menovú politiku. Uzatváranie produkčných medzier na Západe, ktorý vyrába na úrovni plnej zamestnanosti, by malo potlačiť jadrovú infláciu nahor, k čomu prispeje aj rast cien potravín či energií.

Technologický pokrok, demografia a globalizácia by však mali rast cien limitovať. Inflácia v rozvíjajúcich sa krajinách, najmä v Ázii na čele s Čínou a s Indiou by mala vďaka ich dynamickému hospodárskemu rastu rásť viac trojpercentným tempom.

Centrálne banky budú naďalej štedro podporovať ekonomiku

Za ostatné polstoročie nikdy neboli inflačné očakávania ukotvené tak pevne ako dnes. To nebude nútiť centrálne banky ani preventívne  odpovedať na inflačný tlak. Očakávame teda, že menová politika ostane vo všeobecnosti naďalej uvoľnená, a existuje len nízke riziko predčasného ukončenia pravdepodobne čoskoro najdlhšieho hospodárskeho cyklu v histórii. Výsledkom bude to, že reálne úrokové sadzby vo vyspelých ekonomikách ostanú hlboko negatívne a pod ich prirodzenými rovnovážnymi úrovňami.

Jedinou veľkou centrálnou bankou, ktorá bude normalizovať menovú politiku, aj to len veľmi pozvoľne, bude Fed, pričom pri ECB očakávame ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania až na prelome rokov 2018 a 2019 a prvé zvýšenie sadzieb na jar 2019.

Agregovaná bilancia hlavných svetových centrálnych bánk by tak mala v prvom polroku 2018 ďalej rásť, aj keď americká centrálna banka začala so znižovaním tej svojej. To by malo naďalej podporovať ochotu podstupovať riziko na finančných trhoch, kde vidíme priestor na ďalší rast cien rizikových aktív na čele s akciami. Navyše odoberanie menových stimulov bude zrejme kompenzované o niečo expanzívnejšou fiškálnou politikou v mnohých krajinách Západu vrátane USA.

Ani prípadné rýchlejšie sprísňovanie menovej politiky Fedu, či rýchlejšia normalizácia menovej politiky ďalšími centrálnymi bankami pre obavy z rizík ohrozenia finančnej stability práve kvôli uvoľnenej menovej politike, by nemalo mať moc vykoľajiť svetovú ekonomiku z robustného tempa rastu.

Politické riziká

Najväčšími rizikami v blízkej budúcnosti budú tie politické. Patria k nim otázniky o budúcnosti obchodnej dohody NAFTA a s ňou spätý protekcionizmus a séria úzkych miest v Európe od talianskych parlamentných volieb cez brexitové rokovania, ako aj pokrok ohľadne užšej integrácie. Na radare treba mať aj prípadný vojenský konflikt v Severnej Kórei, či nestabilitu na Strednom východe.

Autor je analytik J&T banky.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *