Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Zmeny v stavebnom sporení, zdanenie bitcoinu… tohtoročné plány ministerstva financií

Minister financií Peter Kažimír minulý týždeň oznámil plány jeho rezortu vo viacerých oblastiach týkajúcich sa finančných služieb. Ide napríklad o zdaňovanie bitcoinu, úpravu podmienok štátnej podpory stavebného sporenia, či zmenu v zdaňovaní príjmov poisťovní.

Škrty v stavebnom sporení

O zmene podmienok štátnej podpory stavebného sporenia sa hovorí už dlhšiu dobu. Doteraz sa vždy obmedzila len na postupné znižovanie štátnej prémie. Stavebným sporiteľniam sa vždy podarilo vyjednať si zachovanie statusu quo.

P. Kažimír sa však teraz vyjadril, že podpora by mala byť po novom viac adresnejšia, účelnejšia a efektívnejšia. Mali by teda na ňu dosiahnuť len nízko príjmové skupiny, a naopak dobre zarábajúci  nárok mať nebudú. Stavebná prémia by mala byť naviazaná na výšku mesačného príjmu,  do ktorej sa žiadateľ kvalifikuje na prémiu, tak ako je tomu dnes aj pri štátnej podpore hypoték pre mladých.

Zmena sa bude realizovať prostredníctvom novely zákona o stavebnom sporení.

Zdanenie bitcoinu

Ministerstvo financií chce reagovať aj na rozširovanie popularity kryptomien, ako napríklad bitcoinu, a to ich zdanením. Bitcoin totiž minulý rok dosiahol také zhodnotenie, aké žiadne iné aktívum za posledných niekoľko desaťročí. „Máme záujem riešiť otázky zdanenia príjmu vzniknutého pri výmene za tovar, rovnako príjmu pri obchodovaní s takouto kryptomenou,“ deklaruje minister financií.

Stále častejšie sa objavujú názory, že trh kryptomien bude čoskoro regulovaný legislatívou. „Najdôležitejšou témou, ktorá ovplyvní vývoj virtuálnych mien v rozbehnutom roku, bude, vzhľadom na ich obrovský úspech a veľkú pozornosť, regulácia. Čoraz viac o nej počuť z úrovne vlád a centrálnych bánk,“ konštatuje analytik Across Private Investments Jakub Rosa. V súčasnosti totiž ide o sféru šedej ekonomiky, ktorá síce nie je protizákonná, ale nemá ani vymedzené žiadne mantinely.

Objavujú sa preto špekulácie, že niektoré krajiny, napríklad Rusko, alebo Čína, by mohli kryptomeny na svojom území zakázať, a snažiť sa ich nahradiť ich vlastnými národnými ekvivalentmi. “Už teraz možno pozorovať výrazné snahy o vytvorenie vlastných virtuálnych mien, ktoré by umožnili kontrolu finančných tokov v rámci krajín, prípadne ich zdaňovanie, čo konkurenciu medzi kryptomenami ešte zvýši,“ myslí si J. Rosa.

Problematická kontrola

Slovenský minister financií zatiaľ kryptomeny proaktívne regulovať neplánuje. Povedal, že si počká, akým smerom sa vyvinú globálne iniciatívy. Výšku ani plánovaný systém chystaného zdanenia zatiaľ nekonkretizoval. Bude si to podľa neho vyžadovať analýzu – ako a v akej miere to urobiť.

Slovenská komora daňových poradcov upozorňuje, že povinnosť zdaniť aj takéto výnosy už existuje. „V zásade akýkoľvek dosiahnutý príjem je povinný daňovník zatriediť do niektorého z § 5 – 8 zákona o dani z príjmov,“ podotýka Martin Tužinský z komory.

Upozorňuje, že je dôležité vymedziť, či sa kryptomeny budú považovať za menu, investíciu, alebo tovar. Od toho bude závisieť aj príslušný daňový režim.

Odborníci však konštatujú, že kontrola plnenia si daňových povinností vyplývajúcich z virtuálnych mien bude veľmi komplikovaná. Aj samotné ministerstvo financií si uvedomuje, že nakladanie s kryptomenami je do veľkej miery anonymné, preto bude v praxi veľmi ťažké dodržiavanie zákona vymáhať.

„Ak sa zavedie legislatívne zdanenie príjmov alebo narábania s týmito kryptomenami, tak každý ten, ktorý bude chcieť žiť podľa zákona, bude zdaňovať,“ povedal P. Kažimír. Ten, kto bude chcieť vedome obchádzať zákon, musí podľa neho počítať s rizikom sankcie.

Poistný odvod nahradí daň

Len vlani uvalilo ministerstvo financií na neživotné poistenie osempercentný odvod z prijatého poistného. Vzniesla sa voči tomu vlna kritiky za nesystémovosť opatrenia. Odvod by preto mala od októbra nahradiť daň. Podľa P. Kažimíra ide o „civilizovaný spôsob“ zdanenia sektora poisťovníctva. Podotýka, že toto odvetvie je na základe európskych pravidiel oslobodené od dane z pridanej hodnoty. Preto je to podľa neho „spôsob, ako zabezpečiť daňovú férovosť“.

Regulácia provízií?

Zmeny sa chystajú aj v oblasti finančného sprostredkovania. Budú sa pravdepodobne realizovať prostredníctvom zákona o poisťovníctve. „Ďalšia veľká oblasť, kde ideme do regulovania, je fungovanie sprostredkovateľov, či už poistenia alebo aj úverov,“ avizuje rezortný šéf. Jeho motiváciou je zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov spojených s distribúciou finančných produktov. Podrobnosti v tejto oblasti bude redakcia investujeme.sk sledovať.

Zdanenie UBERu

Rezort financií sa tento rok zameria aj na ďalšiu oblasť, a to o služby poskytované prostredníctvom digitálnych platforiem, napríklad Uber, Air B&B, či booking.com. Vodiči, ktorí vykonávajú služby osobnej prepravy prostredníctvom elektronickej platformy, či vlastníci nehnuteľností, ktorí ich takýmto spôsobom prenajímajú, budú musieť všetky príjmy dosiahnuté na území Slovenska, aj v krajine zdaniť.

Podľa novela zákona o dani z príjmov od  Nového roku musia zaregistrovať svoju stálu prevádzkareň. Následne budú musieť svoje príjmy z takejto činnosti zdaňovať daňou z príjmu. „Slovensko je jednou z prvých krajín, ktorá pristúpila k riešeniu zdaňovania tejto modernej formy podnikania“, povedal P. Kažimír.

Jedna odpoveď na “Zmeny v stavebnom sporení, zdanenie bitcoinu… tohtoročné plány ministerstva financií”

  1. Eva píše:

    Nový rok – nové dane. Kam to až zájde? Nedostupnejšie stavebné sporenie, regulácia sprostredkovateľských provízii. Pritom USA aj Európa idú opačným smerom. Reguláciu znižujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *