Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Komu prospejú januárové zmeny v poistení?

poistná daň

Do začiatku platnosti novej dane z neživotného poistenia ostáva už len pár týždňov. K nej pribudli poisťovniam vďaka novelizácii Občianskeho zákonníka ďalšie povinnosti, ktoré život práve neuľahčujú. S novými podmienkami sa vyrovnávajú rôznorodo.

8 % takmer na všetko

Ešte pred začiatkom letných prázdnin schválil parlament novú daň z neživotného poistenia. Tá bude vo výške ôsmich percent a začne platiť od 1. januára budúceho roku. Po tomto dátume síce poisťovne prestanú platiť odvod z neživotných poistení uzavretých po januári 2017, začnú však platiť daň z poistenia a to zo všetkých neživotných poistení, teda aj z tých, ktoré boli uzavreté v minulosti. Na tie sa dnes platný odvod z poistného nevzťahuje. Aj pre tento fakt vyčítajú kritici novému zákonu o dani z poistenia (213/2018 Z.z.) jeho retroaktívnosť.

Daň sa nedotkne všetkých poistných produktov. Vylúčené zostane povinné zmluvné poistenie (PZP). Pri ňom sa však odvod 8 % už dlhú dobu platí. Daň sa nebude týkať ani životného poistenia, ako sa pôvodne navrhovalo.

Prehratá bitka?

Poisťovne proti návrhu zákona aktívne bojovali. V kampani Ruky preč od mojej poistky v médiách vysvetľovali, prečo daň neprinesie žiadne systémové zlepšenie, ale jej jediným cieľom je zvýšiť príjmy štátu, čo sa skôr či neskôr premietne do vyšších cien poistiek.

Hoci poisťovne v boji neuspeli, nepovažujú ho za zbytočný. „Snahy, ktoré sme vyvinuli proti osem percentnej dani z poistenia žiaľ nezabránili tomu, aby bola táto daň zavedená. Sme však presvedčení, že naša kampaň bola užitočná v tom, že pomohla ľuďom pochopiť fakt, že poistná daň nebola zavedená preto, aby sa poistníkom zlepšili podmienky poistenia, ale iba za účelom zvýšenia príjmov štátneho rozpočtu.

Predpokladáme tiež, že kampaňou sa nám podarilo ľuďom vysvetliť, že v dôsledku dane sa musia nutne zvýšiť ich platby za poistenie aj v prípade, že samotné poistné sa nezmení,“ vysvetľuje  Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO).

Poisťovne čakajú problémy

Matej Neumann, z poisťovne  Union vysvetľuje, že už s povinnosťou zaviesť od januára daň vzniklo už teraz poisťovniam množstvo ťažkostí: „Poistná daň mala počiatočne nahradiť už platný odvod, avšak aplikovanie dane aj na už platné poistné zmluvy prekvapilo a spôsobilo množstvo problémov. Prinieslo to mnoho nejasností, dodatočné náklady pri zmenách informačných systémov a správe poistenia. V neposlednom rade poisťovne počítajú aj so zhoršenými výsledkami hospodárenia, čo môže mať v strednodobom horizonte negatívny vplyv na poistencov.“

„Okrem toho, že sa poisťovne budú boriť s implementáciou európskej aj domácej legislatívy, ich činnosť jednoznačne negatívne ovplyvní nárast daňovo-odvodového zaťaženia, ktoré je už dnes veľmi vysoké,“ hovorí J. Žáková. Okrem dane z príjmu, tak pribudne daň z poistenia. Naďalej sa bude platiť odvod z PZP v podobe ôsmich percent z poistného a poisťovne platia aj osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach vo výške 6,54 percenta zo zisku, ktorý sa mal síce pred dvomi rokmi zrušiť, no naopak sa zvýšil.

Ceny poistiek budú rásť

Zmeny v zákonoch by mali predovšetkým slúžiť k zlepšeniu života občanov. Aktuálne novinky však nepomôžu poisťovniam ani klientom. Jedine štátnemu rozpočtu. V súvislosti so zvýšenými nákladmi sa preto hovorí o zvyšovaní cien poistného. Niektorým klientom preto už prišli „predvianočné pozdravy“ z poisťovní, a ďalší ich môžu očakávať.

„Na základe novej dane sme museli pristúpiť k prehodnoteniu cien v neživotnom poistení, aby sme aj po zaplatení osempercentnej dane spĺňali prísne požiadavky zákona o poisťovníctve, ktorý vychádza zo smernice Solvency II,“ hovorí Katarína Kukurová z poisťovne Generali. „Klientov, ktorých sa zavedenie dane týka, v týchto dňoch informujeme o tejto legislatívnej zmene samostatným listom priloženým k avízu o predpise poistného,“ dodáva.

Niektoré poisťovne budú zvyšovať ceny len postupne. M. Neumann z Unionu hovorí, že poisťovňa nateraz klientom neplánuje zvyšovať poistné, no pri výročí zmluvy bude na dovtedajšiu sumu aplikovať navýšenie zodpovedajúce „novej nepriamej dani“.

Ďalšie dôvody pre rast cien

Zvyšovanie možno paradoxne čakať aj pri PZP, ktorého sa nová daň nedotkne. Príčinou je fakt, že mnohé poisťovne sú pri PZP dlhodobo stratové, čo už nová regulácia zo strany Európskej únie nepripúšťa.

„Očakávame, že ceny budú rásť aj do budúcnosti, a to nielen kvôli prísnejšej regulácii. Doprava sa najmä vo väčších mestách zhusťuje, čím rastie aj riziko škodových udalostí. A práve škodoví klienti si priplatia najviac,“ dodáva ďalší dôvod Peter Világi, senior analytik spoločnosti Fincentrum.

„Legislatívne zmeny, ktoré v tomto roku postihli poisťovníctvo, spôsobia veľké náklady pre poisťovne a prinesú malý, respektíve žiadny úžitok pre klientov. Aj na rýchlo urobené zmeny Občianskeho zákonníka prijaté na základe poslaneckých návrhov, ktoré mali pomôcť spotrebiteľom, spôsobia poisťovniam náklady, ktoré sa časom premietnu do ceny a v konečnom dôsledku môžu klientom viac ublížiť ako pomôcť,“ uzatvára J. Žáková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *