Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Zníženie úrokov v USA je takmer hotová vec

„K výraznejšiemu prepadu trhov chýba eufória ako základná prísada. Nie sme svedkami masívnych excesov, aké predchádzali prepadu v rokoch 2000 a 2008. Uplynulých 10 rokov prakticky neustále očakávame prepad trhov za každým rohom a stále sa niečoho bojíme,“ komentuje situáciu na finančných trhoch investičný riaditeľ spoločnosti Finax Radoslav Kasík.

Ako hodnotíte súčasnú situáciu na finančných trhoch? Akciové indexy stúpajú na nové historické maximá. Výkon ekonomiky však spomaľuje. Nie je nálada na trhoch len dočasnou eufóriou bez opory reálnych fundamentov?

Na úvod si dovolím jedno tvrdenie. Trhy a ekonomiku s väčšou presnosťou nedokáže predvídať nikto. Tak ako sme sa očakávali recesiu a pokles trhov v dôsledku európskej dlhovej krízy v roku 2012 a mnohokrát potom z rôznych dôvodov, ku ktorým nakoniec nedošlo, situácia je rovnaká aj dnes. Od počiatku finančných trhov sa o to ľudia veľmi aktívne snažia a ešte aj budú, no bez relevantnejších výsledkov, ktoré sú viac výsledkom šťastia a náhody ako skutočného umu. Preto všetky snahy o predvídanie trhov sú skôr špekuláciami.

Napriek tomu ekonomika spomaľuje. Sú teda obavy, že sa to prejaví aj na finančných trhoch namieste?

Zdá sa, že sme v záverečnej fáze ekonomického cyklu vo svetovom hospodárstve. To ale vždy nemusí znamenať pokles trhov alebo výraznejšie prepady. Rovnako dôvodom pre nižšie ceny akcií nemusí byť ani už desať rokov trvajúca rely. Netvrdil by som, že akcie nemajú oporu vo fundamentoch. Ziskovosť firiem je stále dobrá, i keď rast výsledkov spomalil a niektoré odvetvia sa nachádzajú v ziskovej recesii.

Všeobecne však nejde zatiaľ o nič dramatické. V uplynulých desiatich rokoch sme zažili viacero takýchto období. Menová politika je stále stimulačná, likvidita je zatiaľ dobrá a ekonomika tiež nevyzerá až tak zle. Zamestnanosť je silná, príjmy rastú, rovnako ako aj spotreba, no napriek tomu inflácia zatiaľ zostáva nízka.

Silný vývoj s úspešnou monetizáciou máme v oblasti rôznych technológií, čo do veľkej miery stojí za súčasným stavom a nalieva zároveň nový optimizmus. Áno, výnosová krivka pôsobí miestami alarmujúco, rovnako značné zadlženie korporátnej sféry.

Nie je však tohtoročná rely do veľkej miery len dielom centrálnych bánk a toho, že trhy očakávajú novú podporu z ich strany?

Súhlasím s tvrdením, že uplynulý rast ekonomík bol do veľkej miery podporený menovými politikami centrálnych bánk a rastom dlhu. Veľmi málo sa spravilo na poli fiškálnej politiky, čo vnímam ako hlavný problém uplynulých desiatich až 20 rokov.

Netrúfam si odhadovať, kam presne budú trhy smerovať, ale nie som pesimista. K zásadnejšiemu zbrzdeniu ekonomík chýba jedna hlavná ingrediencia, a to je inflácia. Dlhopisové trhy ju zatiaľ neočakávajú ani vo vzdialenej budúcnosti.

K výraznejšiemu prepadu trhov zasa chýba eufória ako základná prísada. Nie sme svedkami masívnych excesov, aké predchádzali prepadu v roku 2000 alebo 2008. Uplynulých desať rokov prakticky neustále očakávame prepad trhov za každým rohom a stále sa niečoho bojíme. Ceny nie sú natoľko uletené, i keď určite nemôžeme hovoriť o lacných akciách. Takto situácia pred krachom nevyzerá, i keď samozrejme v ekonomike a vo financiách je vždy všetko možné.

Slabá inflácia hovorí v prospech pokračovania rastu. No môže byť aj hrozbou…

Áno, rizikom je v dôsledku geopolitického diania a ekonomického spomalenia deflácia alebo dlhodobá stagnácia. V takom prípade je problémom vystrieľaný arzenál centrálnych bánk. Súčasné nastavenie však naznačuje, že sú pripravené na problémy „hádzať“ ďalšie nové peniaze.

Čiže pokiaľ sa neobjaví prudšia inflácia alebo rast úrokových sadzieb, neočakávam zásadnejšie turbulencie. Hoci tie by mohli spôsobiť  aj neočakávané udalosti politického alebo geopolitického charakteru.

Sme na začiatku nového cyklu znižovania sadzieb a tým aj začiatku nového hospodárskeho cyklu? Pominuli definitívne obavy z recesie, ktoré panovali koncom minulého roka?

Zníženie úrokov v USA je takmer hotová vec. Investori plošne očakávajú uvoľnenie menovej politiky americkou centrálnou bankou už na júlovom zasadaní. Uvidíme, ako sa Fed popasuje s celkom dobrými číslami americkej nezamestnanosti v júni. Ak by Fed trhom nedodal, čo čakajú, môžeme byť veľmi sklamaní.

Situácia v americkej ekonomike nevyzerá dramaticky, rizikom je skôr zahraničie, kreditné trhy a medzinárodný obchod, kde začali viaceré indikátory blikať na červeno. Fed už totiž dávno nie je centrálnou bankou len pre USA, ale cez dolár má výrazný vplyv na celosvetovú ekonomiku a rovnakým spôsobom by mal vnímať signály aj spoza hraníc pre svoju politiku. Zdá sa, že už takto čiastočne funguje.

Určitým rizikom je tu potenciálne rozohratie politických hier Fedu s Donaldom Trumpom. Prezident sa snaží všemožne tlačiť na Fed, aby politiku uvoľnil. No centrálna banka by mala zostať politicky nezávislá. Fed by taký aj rád bol, no sú to tiež len ľudia z mäsa a kostí.

Obavy z recesie pominuli len čiastočne. Treba podotknúť, že neboli zasa také zásadné. Trhy nakopli hlavne signály Fedu, že je pripravený uvoľniť politiku. Vývoj globálneho hospodárstva však má v rukách aj prezident D. Trump a jeho zahranično-obchodná politika. Jednoznačne sa preukazuje, že sa mu už podarilo zbrzdiť svetový obchod s dopadmi na všetky ekonomiky. Pociťujú ich hlavne Čína, jej partneri a Európa, no ani USA nie sú voči tomuto vývoju odolné.

Fed je na nový cyklus ako tak pripravený. Aké nástroje však má v rukách ECB? Zostalo jej niečo čím by mohla peniaze ešte viac tlačiť do ekonomiky?

To je zaujímavá otázka. Arzenál ECB je totiž takmer prázdny. Banka sa nestihla ani priblížiť normalizácii politiky. Stále však môže nakupovať dlhopisy, znižovať úroky, no už na to nemá veľký priestor, preto ani efekt nebude zásadný.

V Európe by sa mali zmyslieť najmä politici a mali by prísť s veľkými reformami, ktoré by naše ekonomiky opäť nakopli, vrátili nám konkurencieschopnosť, podporili podnikateľskú sféru, vzdelanie, výskum a vývoj a zároveň zastavili problémy ako starnutie populácie, rastúce zadlžovanie štátov a neúnosné dôchodkové a sociálne systémy.

ECB to bude mať ťažké, navyše na čele s potenciálnou neekonómkou (Christine Lagardová). Fed jej vie v tomto smere pomôcť uvoľnením politiky, čo by na chvíľu čiastočne oddialilo akútnosť riešení európskych problémov.

Okrem obratu v monetárnej politiky trhy citlivo sledujú otázku obchodnej vojny USA a Číny. Dôjde definitívne k vyriešeniu tejto agendy, alebo bude ďalej pokračovať hra na mačku a myš?

Túto otázku je potrebné vnímať vo svetle blížiacich sa amerických prezidentských volieb. Vývoj trhov má v prípade Američanov vplyv na hodnotenie výkonu prezidenta. Trumpovým základným cieľom pre najbližší rok bude jeho znovuzvolenie. Vzhľadom na jeho povahu podriadi všetky činy jedinému cieľu. Reálne už začal s kampaňou.

Zatiaľ mu hra na mačku a myš celkom vychádza. Snažil sa donútiť Fed uvoľniť politiku ako ľahšiu cestu k drahším akciám. Hneď ako k tomu došlo, poľavil z tvrdosti v zahraničnej politike. Pred svojimi voličmi môže vystupovať ako víťaz. Trhy rastú a zároveň sa tvári, že opäť prinútil obchodných partnerov hrať podľa jeho pravidiel. Ide však o veľmi krátkodobý zisk a veľmi riskantnú a nezodpovednú hru.

Zatiaľ paradoxne trpia primárne jeho voliči. Obchodné vojny zasiahli najmä priemyselné štáty, ktoré sú baštami Republikánov, čo ho môže vo voľbách zabolieť. D. Trump nie je hlúpy a vyzerá, že vie, čo robí, no ani zďaleka nemá vyhraté. Jeho egoistická povaha a prístup „po nás potopa“ sú veľmi nebezpečné pre svetovú ekonomiku, politiku a nakoniec i samotné trhy.

Myslím si však, že do volieb bude chcieť ísť so zmierom, čiže sa prikláňam k názoru, že jeho predvolebná agenda mu nedovolí eskalovať obchodný konflikt. Ak teda Fed dodá to, čo sa od neho očakáva a obchodné vojny ustanú, máme priestor ešte na ďalšie zisky.

Hrozia ekonomike a trhom nejaké iné akútne problémy, ktoré by mohli náladu investorov opäť otočiť o 180 stupňov? Otázka Brexitu už nateraz ustúpila do úzadia.

Stále sa môže niečo objaviť a aj sa objavuje. Môže to byť čokoľvek, konflikt, medzinárodná politika, európska politika, dlhopisové trhy, nekonanie Fedu, problémy v Ázii.

Udalosti s najzásadnejším vplyvom na trhy sú vždy tie nepredvídateľné. Je to ale bežná súčasť života. Je to nakoniec krása ekonomiky a finančných trhov, ich živelnosť a nepredvídateľnosť. Preto sú také zaujímavé.

Čo by ste poradili investorom, ktorí vyčkávajú a nevedia sa rozhodnúť, či je práve teraz ten najlepší čas začať investovať?

Pri investovaní je najdôležitejšie vedieť si presne určiť časový horizont, aký sme schopní peniazom dať. Ideálne je umiestniť ich na čo najdlhšie obdobie, len vtedy z nich vyťažíme maximum.

V druhom rade je potrebné prispôsobiť danému horizontu skladbu portfóliá, lebo investovanie nie sú len akcie, ale váha akciových a dlhopisových investícií stanovuje riziko, teda kolísavosť hodnoty investície. Investovať sa dá vždy aj konzervatívne. Ďalším nástrojom, ktorý  pomáha v boji s rizikom sú pravidelné investície.

Najmä treba začať. Neodkladať investovanie na vhodnú dobu a nešpekulovať, kedy je správny čas. Stretávam sa s tým veľmi často a ide o jasný dôsledok nedostatočných investičných znalostí. Nikdy nikto nebude vedieť, či máme vrchol trhov alebo dno. Ide o základnú a najväčšiu

Radoslav Kasík je CIO a spoluzakladateľom spoločnosti Finax.

chybu pri investovaní. Ľudia, ktorí sa snažia načasovať investície a ich ukončenie, špekulujú a zarábajú menej. Denne sú takých prípadov aj medzi našimi klientmi alebo potenciálnymi klientmi desiatky.

A trvá to už roky, počas ktorých neinvestujú, pretože nie je vhodný čas. A svoje peniaze len znehodnocujú na bankových účtoch. Investovanie je veľmi racionálne, neexistuje voči nemu jeden pádny argument. Čas je najväčší priateľ investovania, preto treba začať čo najskôr. Dnes je neskoro, pretože lepšie bolo včera a horší čas na to bude zajtra.

Ďakujem za rozhovor. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *