Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Znižovať si dane sa živnostníkom nemusí vždy vyplatiť

dane
Dane Peter Apolen 13.03.2019 | 00:00 4 komentáre

Až dve tretiny živnostníkov platia minimálne odvody. Podnikatelia sa už tradične snažia na daniach a odvodoch ušetriť. V prípade fyzických osôb – živnostníkov, však môže mať optimalizácia daní nepríjemné dôsledky v budúcnosti.

V čase podávania daňových priznaní sa fantázia živnostníkov zapína na plné obrátky. Dôvodom je optimalizácia príjmu a snaha znížiť svoje daňové zaťaženie. Niet sa čomu čudovať a čo vyčítať, určite sa však treba zamyslieť nad dopadmi týchto rozhodnutí. Prílišnou optimalizáciou si totiž živnostník môže viac uškodiť ako pomôcť.

„Krátkodobý pohľad na finančnú situáciu vedie často živnostníka k záveru, že čím menšie dane zaplatí, tým viac ušetrí,“ konštatuje Stanislav Čižmárik, prezident Slovenského živnostenského zväzu. Uznáva však, že neochota platiť dane môže byť vyvolaná aj tým, že školstvo, či zdravotníctvo, teda verejné služby, nefungujú, ako by mali. „Ak musí podnikateľ platiť deťom peniaze navyše za kvalitné vzdelanie, rodinným príslušníkom aj sebe priplácať za zdravotnú starostlivosť a prístup k sociálnym službám, nevidí najmenší dôvod platiť viac na daniach,“ konštatuje S. Čižmárik.

Minimálne odvody platia dve tretiny SZČO

Výsledkom takýchto úvah živnostníkov je však fakt, že až dve tretiny z nich si platia minimálne odvody do Sociálnej poisťovne a do zdravotných poisťovní. Na Slovensku koncom minulého roka podnikalo 215 983 živnostníkov a SZČO. Z nich si až 141 tisíc, platilo len minimálne odvody. Oproti predchádzajúcemu roka sa počet takýchto živnostníkov zvýšil o zhruba šesť percent.

„Opakovane upozorňujeme túto kategóriu poistencov, že odvádzanie minimálnych odvodov sa im v budúcnosti prejaví nielen na nižších sumách nemocenských dávok, ale aj dôchodku,“ zdôrazňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Minimálne odvody sa týkajú tých, ktorých vymeriavací základ, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, dosahuje menej ako 5724 eur ročne, čo je 477 mesačne. V takom prípade platia minimálne odvody vo výške 158,11 eur do Sociálnej poisťovne a 66,78 eur zdravotným poisťovní.

Živnostníkovi, ktorý si celý čas platí iba minimálne odvody, vychádza podľa údajov Sociálne poisťovne pri odchode do dôchodku mesačný starobný dôchodok na úrovni 180 eur,“ upozorňuje Ján Pálenčár viceprezident Slovenského živnostenského zväzu. Štát síce v súčasnosti, pri splnení zákonných podmienok, garantuje doplatenie do minimálneho dôchodku, čo je tento rok pri odpracovaných minimálne 30 rokoch 278,90 eura, pri 40 rokoch je to 322 eur, ak ale bude živnostník poberať dôchodok aj z druhého piliera, táto časť sa mu nebude navyšovať do minimálnej sumy.

„Ak živnostník platí odvody len z minimálneho vymeriavacieho základu, potom musí očakávať, že od štátu bude mať nárok len na minimálne dávky,“ súhlasila pre denník Pravda aj Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Minimálna nemocenská

Ide teda nie len o starobný dôchodok, ale aj ostatné dávky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Napríklad invalidný dôchodok, vdovský a vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok, no aj nemocenskú, či materskú dávku.

V prípade predčasného úmrtia tak môže zanechať živnostník svojich blízkych finančne takmer nezabezpečených. Sirotské či vdovské dôchodky sa totiž nevypočítavajú zo štátom garantovaného minimálneho dôchodku, ale z takého, na aký by mal dotyčný nárok podľa zaplatených odvodov. Ak by teda išlo len o starobný dôchodok vo výške 180 eur, vdova po takomto živnostníkovi by dostávala mesačne iba 108 eur a sirota 72 eur.

Nízke zabezpečenie má živnostník s minimálnymi daňami a odvodmi aj v prípade choroby, čerpania materskej dovolenky či invalidity. Výška nemocenskej dávky sa počíta z denného vymeriavacieho základu, čo je podiel zo zaplatených vymeriavacích základov za stanovené obdobie prepočítaný za jeden deň. Teda pri minimálnom mesačnom vymeriavacom základe 477 eur, je denný vymeriavaci základ 15,68 eura na deň.

Nemocenská dávka je stanovená vo výške 25 percent počas prvých troch dní práceneschopnosti. Následne sa zvyšuje na 55 percent denného vymeriavacieho základu. Znamenalo by to, že nemocenská by v prípade živnostníka s minimálnymi odvodmi predstavovala štyri eurá denne počas prvých troch dní a 8,40 eura od štvrtého dňa.

Horšia úverová bonita

Živnostníci a malí podnikatelia sa pre optimalizáciu daní dostávajú do horšej pozície aj v očiach bánk, napríklad pri žiadosti o hypotéku. Výšku ich čistých príjmov totiž zisťuje banka z daňového priznania. Napríklad, živnostníkovi s hrubým príjmom 1 500 eur mesačne, ktorý si odráta 60 percentné paušálne výdavky, vyjde oficiálny čistý mesačný príjem na úrovni necelých 400 eur.

Poštová banka uvádza: Aj v súvislosti so sprísnením podmienok na poskytovanie pôžičiek mu banka nebude môcť poskytnúť vyšší ako približne 38 tisícový úver. Týka sa to všetkých pôžičiek dokopy. „Bonita klienta predstavuje najdôležitejší parameter, ktorý rozhoduje o tom, či  klient úver dostane,“ vysvetľuje člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko.

Na zaplatenie daní je možné si požičať

Rovná daň už na Slovensku neplatí. Fyzické osoby s príjmom do 176,8 násobku sumy platného životného minima, dnes zhruba 35 tisíc eur, platia daň z príjmu so sadzbou 19 percent. Tí ktorí zarábajú nad túto hranicu platia daň 25 percent.

Nie sú to malé sumy. Niet sa preto čo čudovať sa živnostníci snažia na daniach ušetriť. Lákavá krátkodobá výhoda sa však môže neskôr obrátiť na nevýhodu. Ide najmä o nízke dôchodky, ale aj obraz na podnikateľa v očiach tretích strán. Banku, ale ani štátne inštitúcie, napríklad pri žiadosti o rôzne granty, totiž zaujímajú oficiálne čísla z daňového priznania, nie peniaze odložené bokom z účtovníctva.

Otázkou však samozrejme je aj to, ako podnikatelia s peniazmi, ktoré na daniach ušetrili, naložia. „Ak by ich využili ako rezervu, ktorú si uložia v niektorom z finančných produktov  na nepredvídateľné budúce udalosti, alebo ak by ju investovali do rozvoja podnikania s cieľom zvýšiť zisk firmy, a teda aj svoj príjem z podnikania, mohli by sme hovoriť o zmysluplnej optimalizácii. Žiaľ, často sú tieto peniaze investované, či skôr minuté, nesprávne a optimalizácia týmto stráca svoj podstatný zmysel, lebo peniaze, ktoré podnikateľ ušetrí, nevyužije tým správnym spôsobom či už pre seba, rodinu alebo firmu,“ upozorňuje P. Hajko.

Veľa podnikateľov to nevie, no tí, ktorí nemajú na zaplatenie dane dostatočnú hotovosť, môžu požiadať daňový úrad od odklad alebo o splátkový kalendár. Treba však podať oficiálnu žiadosť a za takýto „úver“ si finančná správa účtuje úrok vo výške desiatich percent ročne.

Ďalšou možnosťou sú úvery v komerčných bankách. Niektoré už totiž ponúkajú špecializované úvery určené práve na splatenie daní. Pôžička teda môže byť riešením napríklad pre tých, ktorí potrebujú deklarovať za minulý rok reálne príjmy, pretože sa chystajú na tento rok požiadať o hypotéku.

4 odpovede na “Znižovať si dane sa živnostníkom nemusí vždy vyplatiť”

 1. KtosiIný píše:

  Pan autor by mal dať argument – Koľko zaplatí priemerný podnikateľ na odvodoch, a koľko potom dostane na dôchodku.
  Inak je jeho tvrdenie iba blábol.

  • Karol píše:

   Minimálne starobné poistenie živnostníka je 85,86 €. U zamestnanca s minimálnou mzdou je to 93,60 €.
   Priemerná mzda 4Q/18: 1101 €, starobné poistné: 198,18 ;priemerný dôchodok 12/18: 444,26 €. 444,26/198,18=2,24169946513.
   2,24169946513*85,86=192,47.

 2. Peter Apolen píše:

  Myslím, že to slušná poistná matematika. Za starobné poistenie 198 eur po dobru 40 rokov, dostávať ďalších možno 30 rokov 440 eur mesačne.

 3. Allan píše:

  Myslim ze asi len 15% zije dostojne v dochodku, a nie to este ze 30 rokov. A dalsia kategoria je manualne pracujuci SCZO. Po odchode do dochodku bude vascina zdravotne nacata a potom to uz ide rychlo z kopca. Okrem toho za posledne desatrocie som sa nedostal k pozitivnym ukazovatelom vyvoja socialneho systemu v SR. Takze za mna ucite minimum, a myslim ze clovek so zakladnou financ. vzdelanostou najde sposob ako sa zabezpecit na dochodk. obdobie..chce to len disciplinu a plan na dlhe roky….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *