Streda 12. augusta. Meniny má Darina

Zobrať si na dovolenku hotovosť, alebo kreditku?

Banky 11.07.2018 | 00:00 1 Komentár

Ako sa vybaviť na dovolenku financiami? Podľa odborníkov je najlepšia trojkombinácia – kreditná karta, debetná karta a hotovosť. Každá z možností má svoje výhody a nevýhody a preto s nim treba vedieť správne pracovať.

Kreditná karta je pri cestách v zahraničí vo väčšine prípadov nutnosťou. Človek ju potrebuje v požičovni áut, pri rezervácii letenky a dá sa ňou platiť aj v obchodoch, reštauráciách a hoteloch. Nevhodná je však na výber v hotovosti. Platí sa zaň totiž relatívne vysoký poplatok.

Kartu alebo hotovosť

Mince a drobné bankovky sú však ešte stále potrebné pri úhrade drobných položiek, ako napríklad za toaletu, či nákup jedla na ulici. Takže cestovateľ sa bez hotovosti vo väčšine krajín nezaobíde. Neodporúča sa však cestovať s veľkou sumou. Karta sa dá v prípade karty jednoducho zablokovať, čím sa straty z odcudzenia limitujú. Hotovosť je však v takom prípade nenávratne stratená.

Na dopĺňanie cashu na mieste je preto dobré mať so sebou aj debetnú kartu, ideálne viacero od rôznych kartových spoločností (MasterCard, Visa…). V prípade ak cestujete v rámci eurozóny výber debetnou kartou je veľmi jednoduchý. Cestujúci neznáša kurzové riziko a nemusí platiť poplatky za výber z bankomatu.

V prípade mimoeurových krajín, napríklad Chorvátska, to však môže byť problém. Slovenská banka síce môže poskytovať výbery v zahraničí zadarmo, je tu však ešte chorvátska banka, alebo iný prevádzkovateľ bankomatu, ktorý si za výbery účtuje. Výber chorvátskych kún zo slovenského eurového účtu tak nemusí byť úplne zadarmo. Otázkou tak zostáva, koľko nechať na účte a koľko si vziať v hotovosti.

Kreditku áno, ale…

Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty, hovorí: „Najuniverzálnejším nástrojom sú kreditné karty. Počet miest, kde je možné zaplatiť kreditnou kartou je bezkonkurenčne najvyšší, v porovnaní s akýmkoľvek iným platobným nástrojom.“ Navyše pri kreditnej karte klient využíva peniaze banky. “Ak by došlo k chybnej úhrade, neohrozuje tak vlastné finančné prostriedky na bežnom účte,“ dodáva.

Najčastejšia schéma zneužitia kreditnej karty je podľa neho odpozorovanie čísla karty a následné zneužitie na internete alebo vytvorenie kópie karty z magnetického prúžku a zneužitie na nákup rychloobrátkového tovaru. Ak bude klient postupovať podľa odporúčaní banky, ktorá kartu vydala, je veľmi malá pravdepodobnosť, že k zneužitiu dôjde,“ dopĺňa.

Väčšina bánk ponúka v balíku s kreditnou kartou navyše rôzne zvýhodnenia, ktorými klienta motivujú a odmeňujú za správne využívanie karty. Znamená to, že ak dodrží nastavené pravidlá, kreditná karta môže byť pre neho bezplatná. Okrem toho sa ku karte viažu aj rôzne doplnkové služby, medzi nimi napríklad cestovné poistenie.

Financujte dlhodobé úvery inak ako kreditkou

Kreditná karta však vyžaduje disciplínu. Mohli by sme parafrázovať známe tvrdenie tak, že Kreditná karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Úžitok prináša len tým, ktorí jej rozumejú a držia sa nastavených pravidiel. Každá banka má totiž inak nastavenú poplatkovú politiku a dlžnú sumu úročí inou sadzbou a za iných podmienok. Banky klientov tak síce odmeňujú za správne využívanie karty odpustením poplatku, no zároveň ich sankcionujú v prípade, že kartu využívajú neštandardne. Predražený je tak aj dlhodobý úver z kreditky.

„Ak klient minie cely úverový rámec kreditnej karty bez toho, aby mal plán, ako peniaze splatí banke, vzniká problém,“ upozorňuje R. Vallo. Táto situácia môže nastať, ak si niekto požičia naraz väčší obnos peňazí, a svoj dlh nesplatí v rámci bezúročného obdobia, ale postupne počas nasledujúcich mesiacov. Úroky sú totiž tak vysoké, že dlhodobá pôžička z karty sa klientom výrazne predraží.

Týka sa to aj dovolenky. Čoraz viac ľudí už realizuje svoje cesty na dlh. Ak si však nenaplánovali, ako ich splatia, dovolenka ich môže prísť veľmi draho. Úroky na kreditke sa blížia aj 30 percentám ročne. Už pri plánovaní dovolenky je preto potrebné myslieť na to, ako a kedy peniaze na kreditnú kartu vrátiť.

Poslednou záchrannou brzdou v prípade problémov môže byť dohodnutie si splátkového kalendára s bankou, prípade refinancovanie dlhu na karte lepšie úročeným spotrebným úverom. Tie sa dajú aktuálne získať už od piatich percent, čo je o poznanie menej ako pri kreditke. „Najhoršie je prestať s bankou v danej situácii komunikovať. Každá banka sa snaží vyriešiť aj nepríjemné situácie v prospech klienta, pričom spoločne hľadajú riešenia. Jedným z nich je dohodnutý plán splátok,“ uzatvára Rasťo Vallo.

Zásady bezpečného využívania kreditnej karty v zahraničí:

1. Ak je to možné, kreditnú kartu nepustite z ruky a nenechávajte ju mimo váš dohľad.

2. Kreditnú kartu používajte u obchodníkov, ktorí majú dobrý kredit. Sú známi ako globálni poskytovatelia služieb a riadne poskytujú informácie o svojich službách a poplatkoch.

3. Na uskutočnenie platby sú potrebné elektronické dáta uchované na čipe karty alebo na magnetickom prúžku. Takýto typ inicializácie transakcie je bezpečný a zároveň aj najviac odporúčaný.

4. Ak je to možné, vyhnite sa záznamu čísla karty a platnosti karty na dokumentoch obchodníka.

5. Ochranou voči zneužitiu karty môže byť aj forma on-line informácie o každom pohybe na karte, čo zabezpečuje takmer dokonalý prehľad o finančných pohyboch.

6. Ku kreditnej karte sa správajte ako k cenine a silnému platobnému nástroju.

7. V prípade akéhokoľvek podozrenia zo zneužitia kartu okamžite  zablokujte.

8. Vybrané banky už v súčasnosti poskytujú aplikáciu na riadenie limitov karty a pripadne aj na geolokačné obmedzenia. Pred dovolenkou si overte, či nie je medi nimi aj vaša banka

Jedna odpoveď na “Zobrať si na dovolenku hotovosť, alebo kreditku?”

  1. Sofia píše:

    Vyberať si peniaze z bankomatu v Chorvatsku urcite neodporučam. Hladate bankomat, akoze vasej bankovej skupiny, ale aj ten ma nevyhodny kurz a poplatok za vyber… 🙁 najlepsie je zobrat si eurace a tam ich vymenit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial