Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Zostane jediným priaznivcom čierneho uhlia D. Trump?

uhlie

Uhlie, ktoré bolo kedysi nenahraditeľným zdrojom energie sa postupne dostáva do úzadia a množstvo európskych krajín ako napríklad Veľká Británia alebo Nemecko ho pri výrobe elektriny nahrádza obnoviteľnými zdrojmi energie.

Iné krajiny, ako Taliansko a Španielsko, zas uprednostňujú získanie elektriny z vodnej energie. Spotreba komodity tak postupne klesá.

Výroba elektrickej energie z uhlia v roku 2018 v Európskej únii predstavovala podľa údajov z Eurostatu 19,2 percenta, pričom čierne uhlie malo na tomto čísle podiel desať percentuálnych bodov a hnedé uhlie 9,2 bodov. Medziročne výroba klesla o šesť percent. Oproti roku 2011, kedy sa ceny komodity vyšplhali na maximá je to dokonca až 30-percentný prepad.

Spotrebu uhlia znižujú environmentalisti

Počas posledných šiestich rokov sa európske ročné emisie CO2 z uhoľných elektrární celkovo znížili o 250 miliónov ton, čo je síce zlá správa pre uhoľné ťažobné spoločnosti, ale dobrá pre životné prostredie – vzhľadom na negatívny vplyv ťažby a spaľovania uhlia. Uhlie sa tak postupne začína dostávať do úzadia.

Približne 75 percent produkcie elektrickej energie z čierneho uhlia je situovaných v krajinách Európskej únie, ktoré vypracovali plán na jeho vyradenie. Iba 15 percent produkcie sa nachádza v Poľsku, kde produkcia uhlia od roku 2012 neklesá a krajina zatiaľ nemá vypracovaný plán na jeho odstavenie ako zdroja energie.

Spotreba komodity výrazne klesá aj v USA, kde podľa odhadov z EIA zverejnených v decembri 2018, mala dosiahnuť na najnižšie hodnoty za posledných 39 rokov. Od roku 2007 z prevádzky vyradili 36 percent uhoľných elektrární, vďaka čomu spotreba klesla o približne 44 percent na úroveň okolo 622 miliónov ton a EIA predpokladá na tento roka pokles o ďalších osem percent.

Jednoznačne najväčšiu spotrebu uhlia má Čína, ktorá je podľa Čínskej národnej komisie pre rozvoj a reformu taktiež na ceste k zníženiu ročnej spotreby tejto čiernej horniny na 3,5 miliardy ton do roku 2020. Podľa odhadov z augusta 2018 mala spotreba komodity v minulom roku klesnúť o približne 30 miliónov ton na úroveň okolo 3,83 miliardy ton.

Cena uhlia klesá

Ako ukazuje analýza xPartners, útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 jej cena dosahovala historicky najvyššiu hodnotu – nad 139 dolárov za metrickú tonu, začiatkom roka 2016 sa naopak prepadla na historické minimum – okolo 49 dolárov za metrickú tonu. Vtedajší pokles tvrdo zasiahol ťažobné spoločnosti po celom svete – napríklad česká uhoľná spoločnosť OKD sa dostala do insolvencie. Momentálne sa cena pohybuje na úrovni okolo 90 dolárov za metrickú tonu, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku predstavuje pokles o desať percent.

K využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov vo forme solárnych alebo veterných elektrární prispieva aj pokles ceny takto vyrobenej elektriny, ktorá sa dostáva na porovnateľnú úroveň veľkoobchodných cien elektrickej energie z „klasických“ zdrojov. Svoju úlohu v prechode na nové zdroje zohral aj nárast cien emisných povoleniek na CO2, kvôli ktorým sa predražili náklady prevádzkovania uhoľných elektrární.

Alternatívne zdroje elektriny

Okrem energie z obnoviteľných zdrojov sa uhlie nahrádza aj plynom, ktorý je populárny najmä v Číne, no čísla jeho spotreby nehovoria o výraznom presune k plynu, aj keď jeho spotreba globálne rastie a počas minulého roka vyhnala cenu komodity približne o 30 percent nahor. Momentálne sa však opäť vrátila na úroveň okolo 2,83 dolárov za objemovú jednotku.

Z vyššie spomínaných dôvodov vyplýva, že pokiaľ sa nenájdu nové vhodné možnosti využitia uhlia, ktoré by boli v súlade s enviromentálnymi cieľmi globálnej ekonomiky, je pravdepodobné, že by uhlie mohlo dosiahnuť nové cenové minimá a okrem uhoľných ťažobných spoločností bude tento fakt prekážať ako jedinému zrejme len americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý patrí k zástancom oživenia uhoľného priemyslu.

Autorka je analytička spoločnosti xPartners.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial