Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Portugalsko vymiera

Portugalský výrobca odevov Goucam začal svojim zamestnancom vyplácať bonusy za narodenie dieťaťa. Výška „odmeny“ predstavuje 505 eur, čo je úroveň minimálnej mzdy v krajine, ktorú väčšina z 330 zamestnancov tejto spoločnosti aj dostáva. Firma sa tak snaží zvrátiť nepriaznivý demografický trend, ktorému čelí celá krajina – vysoká emigrácia, nízka pôrodnosť a vymeranie obyvateľstva.

Iniciatíva Goucamu je len skromnou lokálnou odpoveďou na to, čo portugalský predseda vlády Pedro Passos Coelho nazval najväčším problémom krajiny – rapídny pokles počtu obyvateľov.

„Táto peňažná výhoda sama o sebe ešte neprinúti niekoho k tomu mať dieťa,“ hovorí Angela Castanheira, riaditeľka firmy sídliacej v blízkosti mesta Viseu. „Je to však gesto, ktorým možno povzbudíme aj iné spoločnosti a vládu, aby začali riešiť problém, ktorý ohrozuje nás všetkých,“ dodala.

Portugalsko čelí najväčšiemu demografickému problému Európy. Klesajúca pôrodnosť a rastúci priemerný vek ohrozujú ekonomický rast, penzijný systém a verejné zdravotníctvo.

Krízu, ktorá sa nezadržateľne blíži, spôsobuje kombinácia klesajúceho počtu narodených detí, hlbokej ekonomickej recesie a vlny emigrácie. Portugalsko sa stáva spoločnosťou rodín s jedným dieťaťom a krajina vymiera.

Mladí ľudia totiž odkladajú svoje rozhodnutie založiť si rodinu. Nájsť si trvalé zamestnanie trvá oveľa dlhšie ako v minulosti a až potom sú „mladí“ ochotní odsťahovať sa z rodinnému domu a založiť si rodinu. Ľudia sa síce snažia zlepšiť svoje šance štúdiom na univerzite a získať titul. I tak si ale musia prejsť viacerými menej kvalifikovanými a dočasnými zamestnaniami, kým si nájdu niečo adekvátne, ak sa mi to vôbec podari.

Portugalská pôrodnosť, čo je priemerný počet detí pripadajúcich na jednu ženu, od roku 1970 významne klesla. Kým vtedy to boli tri deti, v roku 2013 to bolo len 1,2 dieťaťa, čo je najmenej v Európe. V rámci OECD je na tom ešte horšie už len Južná Kórea.

Za posledných päť rokov sa demografická kríza kvôli ekonomickej recesii a následujúcom bolestivom ozdravnom programe ešte prehĺbila. Vysokú nezamestnanosť sa snažia viacerí riešiť emigráciou. Z tých čo ostali sa len niektorí odvážia založiť si rodinu a mať ako jedno dieťa. 

„Vysoká miera nezamestnanosti mladých a celkový neistý trh práce sú kritickými faktormi, ktoré odrádzajú mladé páry od rozhodnutia mať dieťa,“ povedala pre Financial Times profesorka sociológie a prezidentka Portugalskej demografickej asociácie Maria Filomena Mendes.

Medzi rokmi 2010 a 2014 stratilo Portugalsko až takmer dvesto tisíc obyvateľov. Boli to skoro dve percentá populácie. Emigrácia vzrástla na úrovne, ktoré krajina dosahovala naposledy v 60tych rokoch minulého storočia. Prílev pracovnej sily do krajiny sa zároveň spomalil na minimum. 

Keď sa nič nezmení, klesne podľa Národného štatistického inštitútu (INE) populácia Portugalska do roku 2060 z dnešných 10,5 milióna na 6,3 milióna. Podiel populácie vo veku nad 65 rokov pripadajúci na sto obyvateľov do 15 rokov, čo sa inak nazýva aj ako Index starnutia, stúpne z hodnoty 131 na úroveň 464, čo bude najviac v Európe.

Dokonca i optimistická predpoveď štatistického inštitútu INE očakáva stratu obyvateľov o 45 rokov o dva milióny a Index starnutia na hodnote 307. V období dlhšom o niečo viac ako jedna generácia odhaduje Eurostat, že Portugalsko bude krajinou s najmenším podielom detí na počet obyvateľov.

Tieto negatívne javy sú už teraz najviac viditeľné v stovkách malých dedín, kde sa populácia viditeľne scvrkáva a starne. Dedinské školy sa zatvárajú, pracujúci sa sťahujú do veľkých miest na pobreží Atlantiku alebo do zahraničia. Bez prílevu nových ľudí sa vnútrozemie Portugalska do 25 rokov prakticky vyľudní.

Podobne ako spoločnosť Goucam ponúkajú hotovosť i niektoré vyľudnené municipality. Niekde podpora dosahuje i tisíc eur na dieťa. Predseda vlády P. P. Coelho žiada Európsku komisiu, aby nízku pôrodnosť v krajine zaradila medzi hlavné priority na nasledujúcich piatich rokov. Chce odstrániť bariéry, ktoré odrádzajú mladé páry od rozhodnutia mať deti.

Úsilie dosiahnuť ešte pred októbrovými parlamentnými voľbami politický konsenzus na opatreniach týkajúcich sa krízy však stroskotalo. Jeden z návrhov vládnucej stredo-pravej koalície bol skrátiť zamestnancom verejného sektora až tri pätiny úväzku pracovný čas len na štyri hodiny denne. Mzda by im ale zostala nezmenená. Cieľom návrhu bolo povzbudiť páry uvažujúce o rodičovstve dostatkom voľného času, potrebného na starostlivosť o deti. No paradoxne socialistická opozícia tento návrh odmietla.

Opatrenia platené z verejných rozpočtov sú totiž v tomto čase zvlášť náročné. Krajina sa ešte stále nachádza v procese ozdravenia verejných financií. Riešením by bolo pritiahnuť do Portugalska nové zahraničné investície, ktoré by vytvorili nové pracovné miesta a časom zvýšili i mzdy v súkromnom sektore.

Článok vyšiel na www.ft.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial