Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Zviera už nie je vec. Poisťovne to však tak nevidia

poistenie zvierat

Od začiatku septembra nie zviera z pohľadu zákona vecou, ale cítiacou bytosťou. Stanovila to novela Občianskeho zákonníka. Poisťovne však zatiaľ na túto zmenu nereagujú a svoje poistné produkty nemenia. Pre väčšinu z nich je tak zviera stále vecou.

Zvieratá v rámci poistenia domácnosti

Možná ochrana domácich miláčikov sa od poisťovne k poisťovni líši. V niektorých je zvieratá sčasti kryté poistením domácnosti, inde je ich možné pripoistiť. Niekde však domáce zvieratá nepoisťujú vôbec. Zvieratá tak zostávajú pre väčšinu poisťovní aj po novele zákona vecou

„Domáce zvieratá sú poistením kryté v rámci poistenia zariadenia domácnosti a to na riziká, na ktoré je poistená aj domácnosť. Napríklad požiar, povodeň, záplava, krádež a podobne.  Znamená to, že poisťovňa finančne pomôže, ak zviera uhynie následkom poistnej udalosti v domácnosti a preplatí hodnotu domáceho miláčika v čase, keď nastala škoda,“ hovorí Beata Lipšicová z poisťovne Uniqa.

„Zviera je kryté rovnako ako všetky ostatné veci v domácnosti na tie riziká, ktoré sú dohodnuté v rámci poistenia domácnosti “ dodáva aj Helena Kanderková z poisťovne Allianz-Slovenská poisťovňa. Znamená to, že zvieratá síce sú kryté, ale nie voči pre typickým rizikám. “Poistenie sa nevzťahuje na úhyn zvierat v dôsledku ich choroby alebo úrazu,” hovorí H. Kanderková. V Allianz-SP je poistný limit pre také prípady stanovený na 500 eur.

Neochota niečo meniť

“Aktuálne neplánujeme daný produkt meniť, či inovovať,“ dodáva H. Kanderková. „Čo sa týka zmeny legislatívy v zmysle zviera nie je vec, táto zmena nijako neovplyvnila naše poistenie,“ konštatuje B. Lipšicová.

Niektoré poisťovne však poisťujú aj riziko choroby, či úrazu domácich zvierat. Takéto poistenie hradí náklady na veterinárnu liečbu. Ide napríklad o poisťovňu Generali, ktorá poskytuje poistenie psov ako doplnkovú službu k poisteniu domácnosti.

Nové povinnosti pre chovateľov

Novelizovaný zákon sprísňuje povinnosti majiteľov domácich zvierat. Ide napríklad o opätovné zavedenie povinnosti začipovania zvierat. Majitelia musia po novom dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od narodenia. Bez toho neplatí ani prípadná poistná ochrana. Pre poistné plnenie je totiž dôležité, aby zviera v domácnosti spĺňalo zákonom stanovené normy.

„Tam kde sa to vyžaduje, by malo mať zviera riadnu evidenciu, čip či povinné očkovanie. Ak by napríklad neočkovaný pes pohrýzol človeka a nakazil by ho, mohli by nastať problémy pri plnení,“ naznačuje B. Lipšicová.

Poistenie zvierat na cestách

Osobitou kapitolou je cestovanie so zvieratami a ich poistná ochrana. „Poistenie domáceho miláčika je možné využiť len pre účely krátkodobého vycestovania. To znamená, že  k cestovnému poisteniu si zvoliť doplnkové poistenie,“ hovorí Matej Neumanm z poisťovne Union.

Vysvetľuje, že takéto poistenie sa vzťahuje napríklad na preplatenie liečebných nákladov v zahraničí, ambulantné veterinárne ošetrenie vrátane predpísaných liekov a predpísaných zdravotníckych pomôcok a materiálu. Rovnako tak hospitalizáciu a veterinárne ošetrovanie vrátane predpísaných liekov a zdravotníckych pomôcok a materiálu.

Prirodzene aj tu platí, že poistenie nebude hradené za zvieratá, ktoré nemajú vystavené dostatočné doklady a splnené zákonné povinnosti. Plus nekryje každú aktivitu za hranicami.

„Poistenie sa vzťahuje len na takého domáceho miláčika, ktorý má vydaný medzinárodný očkovací preukaz v našej krajine (Pet pass). Klienti si žiaľ toto poistenie vysvetľujú, ako možnosť poistiť miláčika na výstavy, či súťaže. Toto poistenie je určené však výhradne na cestovanie, oddych a relax,“ upozorňuje M. Neumann.

Škody, ktoré zviera spôsobí inému

Pri poistení zvierat je vhodné myslieť aj na pokrytie nákladov, ktoré môžu domáce zvieratá spôsobiť. Ide napríklad o úhradu škôd, ak pes pohryzie suseda, uhryzne iné zviera, poškodí oblečenie, nábytok, či elektroniku alebo vybehne pod auto a stane sa príčinou dopravnej nehody.

B. Lipšicová z poisťovne Uniqa zdôrazňuje, že toto poistenie je, najmä pri psoch, často dôležitejšie ako poistenie samotného domáceho miláčika: „Škody spôsobené domácim zvieraťom na zdraví alebo majetku iného sa môžu vyšplhať do vysokým súm. Ide najmä o úhrady za ošetrenia u lekára či veterinára,“ hovorí.

„Evidujeme aj prípady, keď bolo nutné veterinárne ošetrenie iného zvieraťa, ktoré pohrýzol pes. Veľmi často tiež poisťovne preplácajú aj drahé oblečenie či športové potreby ktoré boli poškodené následkom napadnutia psom,“ dodáva.

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú domácim zvieraťom je možné využiť aj na cestách. B. Lipšicová upozorňuje, že toto poistenie sa tiež vzťahuje iba na domácich miláčikov. Zvieratá chované pre podnikateľské alebo poľnohospodárske účely sú z tohto poistenia vylúčené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *