Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Zvýšiť minimálny dôchodok bolo veľmi krátkozraké riešenie

Penzia Peter Apolen 24.10.2019 | 00:00 3 komentáre

Hoci vyšší minimálny dôchodok pôsobí na prvý pohľad ako dobrý nápad, diabol je skrytý v detailoch. Tie hovoria jasne proti.

Minimálny dôchodok sa od začiatku budúceho roku zvýši o 55 eur. Poslanci schválili zmenu spôsobu jeho výpočtu. Zvyšovať sa bude aj v budúcnosti. Je to skvelá správa pre zhruba 250 tisíc ľudí, ktorí budú podľa odhadov po novom minimálny dôchodok poberať. Zlá správa však pre všetkých ostatných dôchodcov, pracujúcich a Sociálnu poisťovňu.

Minimálny dôchodok sa dnes vypočítava ako 136 percent zo životného minima pre dospelú osobu. Aktuálne to je 278,90 eura. Poslanci za SNS však v parlamente presadili zmenu, podľa ktorej sa bude minimálna penzia od budúceho roka počítať ako 33 percent priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov pred výpočtom. Pre budúci rok sa tak bude zohľadňovať priemerná mzda za rok 2018.

Podľa tohto nového vzorca vzrastie minimálna penzia na budúci rok na 334,30 eura. Okrem jednorazového skoku to prinesie rast aj do budúcnosti. Životné minimum, na ktoré bol tento typ dôchodku viazaný doteraz, totiž ročne rastie len o zhruba dve percentá. Priemerná mzda však stúpa rýchlejšie, v druhom štvrťroku tohto napríklad až o 9,7 percenta. Je to oveľa viac. Minimálne dôchodky preto budú rásť oveľa rýchlejšie ako doteraz.

V čom je problém?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetko je v poriadku a ide o rozumné opatrenie. Chudobní ľudia si prilepšia. Pohľad zblízka však odhalí viaceré nezrovnalosti. Asi najväčším je morálny hazard, ktorý tento krok vyvolá. Nový systém zvýši solidárnosť a zníži zásluhovosť systému. Iným slovami dôchodky budú menej závislé od výšky predchádzajúcej mzdy dôchodcu a viac sa na ne budú skladať tí, ktorí zarábajú viac.

Na tento problém upozorňuje aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „U významného podielu poistencov by výška príjmu v ekonomicky aktívnej časti života nemala pri určení sumy starobného dôchodku význam, keďže suma ich dôchodku bude rovnaká ako v prípade poistencov poberajúcich minimálny dôchodok, ktorí prispievali do systému výrazne menej,“ uviedlo ministerstvo.

Znamená to, že ľudia nebudú motivovaní k plateniu dôchodkových odvodov do Sociálnej poisťovne počas svojho pracovného života. Budú sa naopak vyhýbať odvodom ešte viac ako doteraz. Dnes by napríklad minimálny dôchodok dostávali všetci tí, ktorí si platia odvody len zo sumy 272 eur pri čiastočnom pracovnom úväzku, no rovnako aj tí, ktorých hrubá mzda dosahuje 848 eur. Je to podstatný rozdiel. „Je dôvodné predpokladať, že to bude podstatná časť dôchodcov považovať za znevýhodňujúce,“ upozorňuje ministerstvo práce. Svedči o tom aj fakt, že dnes poberá minimálnu penziu zhruba 51 tisíc dôchodcov. Po novom by sa ale na ňu malo kvalifikovať až 250 tisíc ľudí.

Ďalšia motivácia platiť minimálne odvody

Aj Národná banka Slovenska v pripomienkach k zákonu upozornila, že to môže viesť k nárastu počtu samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré  platia iba minimálne sociálne odvody. Tento problém je pritom dosť akútny už aj dnes.

75 percent živnostníkov platí do Sociálnej poisťovne odvody len z minimálneho vymeriavacieho základu. Sociálna poisťovňa na tento problém dlhodobo upozorňuje. Nabáda ľudí, aby mysleli na svoje budúce penzie. Aktuálne zvýšenie minimálneho dôchodku jej v tom však podkopáva nohy. Navyše robí hlupákov zo všetkých, ktorí sú v zamestnaní a zarábajú menej ako 848 eur v hrubom.

S naviazaním minimálnych dôchodkov na priemernú mzdu preto Sociálna poisťovňa nesúhlasí. „Zvyšovanie miery solidarity bude mať nepochybne dopad na motiváciu platiť poistné na dôchodkové poistenie,“ upozorňuje.

Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, Ľubomír Vážny, ešte pred hlasovaním o návrhu upozorňoval na to, že novelu zákona nie je možné technicky zrealizovať od začiatku budúceho roka. „Vecne a technicky to nie je možné, ledva to budeme vedieť zrealizovať od roku 2021,“ uviedol. Pôvodne sa preto mali minimálne penzie zvyšovať až od januára 2021.

Poslankyňa za SNS Magdaléna Kuciaňová však v parlamente uspela s pozmeňujúcim návrhom, aby sa zvýšenie zaviedlo už od budúceho roka, s odôvodnením, že pre SNS ide o principiálna vec. Podporu strany Smer-SD sa SNS podarilo získať výmenou za podporu pre zmenu modelu výpočtu minimálnej mzdy, ktorá sa tiež naviaže na priemernú mzdu.

Kto zaplatí minimálny dôchodok? Banky?

Ďalším problémom sú hotovostné výdavky, ktoré si opatrenie bude vyžadovať. V prvom roku účinnosti to bude znamenať nápor na rozpočet Sociálnej poisťovne vo výške 148 miliónov eur. V roku 2022 to bude až 188 miliónov eur. Predseda SNS Andrej Danko však ubezpečuje, že peniaze v štátnej kase peniaze sú, resp. budú.

„Ak banky budú mať zachovaný odvod, bude aj pre dôchodcov,“ povedal predseda parlamentu. Navrhuje totiž, aby sa platnosť bankového odvodu opäť predĺžila a platili sa z neho dôchodky. Banky platia pritom bankový odvod s cieľom vytvoriť bezpečnostný vankúš na prípadné budúce problémy finančného sektora. Jeho výška už súhrnne dosiahla 1,2 mld. eur. Cieľová hodnota bola pritom v roku 2016 nastavená na jednu miliardu eur.

Po nedávnom rokovaní Koaličnej rady znelo jej vyhlásenie: „miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov“. Zisky bánk pritom v posledných dvoch rokoch stagnujú. Ku koncu augusta dosiahol zisk celého sektora 447 mil. eur, čo je pokles o 5,6 percenta.

Krátkozraké riešenie

„Zvýšenie minimálneho dôchodku je skvelá správa dnes. No tí, čo rozmýšľame dopredu, vieme, že o chvíľu to tak nebude,“ naznačuje Jozef Mihál poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Spolu. O téme dôchodkov hovoril na konferencii spoločnosti Fincentrum.

„Dnes odchádza ročne do dôchodku 70 tisíc ľudí. Onedlho však začnú chodiť do penzie tzv. Husákové deti, ktorých je 85 až 90 tisíc v ročníku. Tí ľudia zároveň zmiznú z pracovného trhu, kde dnes platia odvody. Nahradia ich dnešné 15-ročné deti, ktorých je v jednom ročníku 50 tisíc,“ vypočítava.

„Asi je jasné, že tu niečo nehrá. Keď k tomu dôjde, naša situácia v sociálnom systéme sa zásadne zmení. Tlak na verejné financie bude oveľa vyšší,“ upozorňuje J. Mihál. „Doprajem každému, čo si zaslúži, ale systém to nezvládne. Ak sa nemá v budúcnosti rozsypať, budú musieť vlády zasahovať a dôchodky nebudú mať ani taký pomer k mzde, ako majú dnes,“ naznačuje.

Daňovo uznateľné sporenie na dôchodok

Riešením je preto podľa neho individuálna príprava na dôchodok. Druhý pilier je tu základnou výbavou každého zodpovedného budúceho dôchodcu. Je však potrebné si vybrať indexové fondy, ktoré dokážu vložené peniaze zhodnocovať, nie len kumulovať, čo je doménou dlhopisových fondov.

„Je mi veľmi ľúto, že štát v súčasnosti nepodporuje súkromné sporenie na dôchodok. Keď štát uznáva odpočítateľnú položku na odvody, prečo nechce uznať výdavky na súkromné dôchodky? Dúfam, že sa to do budúcnosti zmení,“ dodáva J. Mihál a myslí si, že daňové úľavy na dôchodkové sporenie by mali byť agendou budúcej vlády po voľbách v februári budúceho roku.

3 odpovede na “Zvýšiť minimálny dôchodok bolo veľmi krátkozraké riešenie”

  1. investor píše:

    Typické predvolebné riešenie… Kupovanie hlasov bez vízie. Rukopis SNS.

  2. Milan píše:

    Problem su hlavne nizke dochodky z 2. Piliera, ktore musime dorovnavat z odvodov my co sme v 1.pilieri namiestomurobenia poriadku s DSS(vypocet s dobou dozitia 93 rokov, chybajuca valorizacia a ine mnamky)

    Osobne nevidim problem na naviazanie odvodov zo miezd systemom ukotvenoa na priemernu mzdu.

    A sporit fiat peniaze nema zmysel, kym sa nezmeni monetarny system(coming soon). Ponziho schema menom akciovy a derivatovy trh nie je zachrana, posledne roky rastie iba koli buybackom, ktore boli pred par desatrociami kriminalnym cinom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial