Na investovaní nie je nič zložitého. Napriek tomu si veľa Slovákov investovať netrúfa. Radi by sme vám pomohli rozumieť financiám.

Ako začať s investovaním?

Zopár rád ako sa stať milionárom

Poznáte to. Od detstva na sebe pracujete. Čítate knihy, vzdelávate sa viac ako vaši rovesníci, aby ste vynikali v tom, čo vás napĺňa. Po škole však spravidla príde realita zamestnania a zaradenie sa do strednej triedy, v ktorej väčšina z nás prežije celý život. Ako z tejto pasce von?

shutterstock_697856905 (1)

Ako investujú najbohatší ľudia

Spracovať veľký majetok je omnoho ťažšie ako ho vytvárať. Aj preto môže prehľad rozloženia aktív najbohatších ľudí na svete slúžiť ako dobrá inšpirácia. A to aj v prípade, ak práve nemáte voľný milión eur. Ak čakáte iba samé diamanty, zlato, obrazy či umenie, budete sklamaný.

SL_Celebration_Messe-Apero_281

Mali by ste sa báť akciových investícií?

Ani do kina nechodíte štýlom „veď uvidíme, čo nám pustia“. Film si vyberáte podľa žánru, účinkujúcich, času premietania, výšky vstupného a samozrejme, podľa upútavky. Ísť do rizika nevhodného filmu sa nikomu nechce a preto hľadáte parametre, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Pri investíciách do akcií je to rovnaké.

Čítať ďalej
shutterstock_369962126 (1)

Prečo sa nespoliehať na to, že do dôchodku je ešte ďaleko?

Zatiaľ sa nikomu nepodarilo presvedčiť vás, že by ste si mali tvoriť rezervu na dôchodok? ? Jeden by povedal, že ste aspoň ušetrili alebo ste si za neminuté peniaze kúpili dôležitejšie záležitosti. Otázka ale znie inak: O koľko ste však prišli?

Čítať ďalej
shutterstock_1194118255 (1)

Koľko si sporiť, aby vám peniaze vydržali počas celej penzie?

Aj vy určite túžite po finančnej rezerve, z ktorej budete môcť pravidelne čerpať na dôchodku. Aká vysoká má byť takáto rezerva? Koľko sa z nej dá vyberať? Ako dlho vydrží? A ešte jedna, asi najdôležitejšia otázka: ako si ju vytvoriť?

Čítať ďalej
shutterstock_1880303566 (1)

Ako vyťažiť čo najviac z 20 až 50 eurového sporenia?

Pýtate sa, čo budete mať z toho, ak si budete mesačne odkladať 20 až 50 eur? Veľmi záleží na tom, ako dlho to budete robiť a kam usporené peniaze "uložíte". Rozdiely totiž môžu byť priepastné. Môže sa vám totiž stať, že lepšie výsledky bude mať dvadsaťeurové než päťdesiateurové sporenie.

Čítať ďalej

Chcete začať s investovaním?

Ak sa pre investovanie rozhodnete, ideálne je, ak o ňom začnete premýšľať z opačného konca – nie kam investovať, ale kam sa chcete dopracovať. Ako úplne prvú vec by ste si teda mali premyslieť, akú sumu by ste chceli dosiahnuť a na základe toho nastaviť, ako dlho vám to potrvá a akým spôsobom sa k tomu dopracujete.