Každý podnikateľ zakladá svoju firmu, aby generovala zisk. No už menej z nich počíta s tým, že v podnikaní môžu prísť aj horšie obdobia. A to platí pre veľké medzinárodné korporácie, lokálne firmy, „eseročky“ aj živnostníkov. „Úspešní podnikatelia, však vedia, ako sa na toto obdobie „ochrániť“,“ hovorí Petr Hechtberger, exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select.

Každý, kto si založil vlastné podnikanie denne pracuje na tom, aby jeho biznis prosperoval. V praxi však rýchlo zistíte, že táto snaha nie vždy stačí. S podnikaním sú totiž spojené riziká, pričom niektoré viete ovplyvniť, niektoré viete ovplyvniť čiastočne a niektoré vôbec.

Riziká, ktorým dokážete čeliť vďaka investícii

Ovplyvniteľné riziká

Podnikatelia často prevádzkujú svoj biznis v prenajatých priestoroch a občas sa stane, že majiteľ im vypovie nájomnú zmluvu. Podnikateľ sa tak musí popasovať s hľadaním nových priestorov a možno bude musieť na určitý čas prerušiť svoje podnikanie. Alebo sa môže stať, že dodávateľ ukončí činnosť, začne dodávať tovar či služby v zhoršenej kvalite, či výrazne zvýši ceny. Všetko sú to nepríjemné situácie, ktoré ale dokáže podnikateľ vyriešiť, teda vie ich ovplyvniť.
 

Čiastočne ovplyvniteľné riziká

Ako príklad čiastočne ovplyvniteľného rizika môžeme považovať napríklad aktuálnu situáciu - pandémiu COVID-19. Viacerým podnikateľom na celom svete toto obdobie poriadne skomplikovalo a niekedy úplne „nabúralo“ plány. Šikovní podnikatelia našli spôsob, ako situáciu riešiť a ideálne zo vzniknutej situáciu urobiť výhodu. Niektoré reštaurácia preorientovali svoj biznis na donášku, niektorí tréneri začali svoje tréningy vysielať online a niektorí taxikári začali namiesto ľudí voziť jedlo a iný tovar. Podnikatelia situáciu s pandémiou ovplyvniť nevedia, ale čiastočne vedia zmeniť svoj podnikateľský koncept.
 

Neovplyvniteľné riziká

Do tejto kategórie môžeme zaradiť napríklad zmeny zákonov, ktoré majú dopad na podnikanie, dane, zamestnávanie, clo, licencie, koncesie a podobne, ale tiež zvýšenie úrokových sadzieb v bankách pri podnikateľských úveroch, alebo sprísnenie podmienok poskytovania podnikateľských úverov. Iným príkladom môžu byť zmeny na trhu alebo pribudne konkurencia s nie celkom čistými úmyslami. No a tieto okolnosti vedia podnikatelia len ťažko zmeniť, alebo sa im prispôsobiť.
 

Je teda jasné, že riziko v podnikaní neviete úplne eliminovať, ale viete ho znížiť. Úspešní majitelia firiem, už dávno pochopili, že by mali riziko rozložiť, a tak časť svojich peňazí investujú. Investujú do sektora, ktorý je iný, ako predmet ich podnikania. Preto je pri jeho výbere potrebné zvážiť všetky okolnosti. Ak si na to netrúfate, môžete osloviť skúseného finančného sprostredkovateľa.

Slovenskí podnikatelia totiž často investujú do lokálnych dlhopisov a zmeniek. „Žiaľ, nie vždy je takáto investícia bezpečná. Často je dokonca rizikovejšia, ako ich podnikanie. Len máloktorý z nich si totiž uvedomí, že takto v podstate požičiava prostriedky inému podnikateľovi. A je teda extrémne dôležité, čo s požičanými peniazmi firma urobí. Pri zmenkách a dlhopisoch nemajú často žiadnu garanciu, že dostanú svoje peniaze späť,“ upozorňuje Petr Hechtberger.

Samozrejme, ak požičajú peniaze prosperujúcej firme, ktorá dlhodobo generuje zisk, rastie a vlastní nehnuteľnosti, je veľká pravdepodobnosť, že sa im peniaze aj so ziskom vrátia. „V praxi však tieto investície často nemajú žiadne krytie, pretože spoločnosti, ktoré ich vydávajú sú novozaložené „eseročky“ so základným imaním 5-tisíc eur a teda prakticky neručia ničím. Pri väčších firmách, ktoré vydávajú dlhopisy vie byť riziko dobre skryté pred laikom napríklad v podobe podriadeného dlhu,“ varuje Petr Hechtberger. Preto je na mieste byť pri investovaní finančných prostriedkov obozretný a zaujímať sa viac o detaily a podstatu ako iba o marketing a sľubované percentá zisku.
 

Petr Hechtberger 1
Ak preferujete nižšie riziko a stabilitu, môžete využiť bezpečnejšie riešenie a to napríklad portfólia Swiss Life Select Slovensko, ktoré sú vyskladané individuálne na základe rizikového profilu klienta.

Ako investovať s nižším rizikom?
Ak ale preferujete nižšie riziko a stabilitu, môžete využiť bezpečnejšie riešenie a to napríklad portfólia Swiss Life Select Slovensko, ktoré sú vyskladané individuálne na základe rizikového profilu klienta. „V tomto roku spoločnosti priniesla na Slovensko exkluzívnu novinku - Swiss Life Select ETF Constellations. Sú to aktívne riadené portfólia zložené zo zahraničných nízkonákladových ETF fondov, ktoré majú majetok v stovkách miliónov eur. Sú riadené na základe stratégie najväčšieho správcu aktív na svete, spoločnosti BlackRock,“ hovorí Petr Hechtberger, exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select.
Tento jedinečný produkt je zameraný na ochranu majetku a majitelia firiem a investori ho v zahraničí využívajú od roku 2014.

„Na Slovensku máme k dispozícii päť modelových portfólií od konzervatívneho, ktoré má dlhopisovú zložku 76 % a akciovú zložku 24 % až po dynamické portfólio, ktorá má tento pomer naopak, aktuálne 77 % tvorí akciová zložka a 23 % tvorí dlhopisová zložka. Keďže ale hovoríme o aktívne riadených portfóliách, môže sa pomer v čase meniť. Dlhopisová zložka zahŕňa zahraničné štátne dlhopisy ako aj dlhopisy zahraničných firiem, ktoré sú obchodované na burze, môžeme ich teda považovať za neporovnateľne kvalitnejšie dlhopisy ako tie, ktoré som spomínal vyššie. Optimálna investícia je 100-tisíc eur. V prípade vážneho záujmu vieme individuálne poskytnúť toto riešenie aj pri nižších sumách,“ objasňuje Petr Hechtberger.

Pri investícii či už cez Individuálne portfólio, alebo Aktívne riadené portfólio máte ako investor v konečnom dôsledku rozloženú investíciu do niekoľko stoviek akcií a dlhopisov veľkých spoločností a tým pádom je riziko veľmi široko rozložené. Ak sa takto rozhodnete investovať, tak okrem toho, že ste majiteľom svoje spoločnosti, stávate sa spolumajiteľom veľkých svetových firiem ako napríklad Apple, Google, Amazon, Pfizer, Coca Cola, Tesla, Johnson & Johnson, Invidia, Berkshire Hathaway a podobne. Tiež sa stávate spolumajiteľom vládnych dlhopisov a to dlhopisov európskych krajín aj dlhopisov Spojených štátov.
 

Chcete ochrániť svoje podnikanie vhodnou investíciou?

Kontaktujte nás a spoločne nájdeme riešenie vhodné priamo pre vás.

Happy stylish mature old woman remote working from home distance office on laptop taking notes. Smiling 60s middle aged business lady using computer watching webinar sit on couch writing in notebook.

Ako si presunúť dôchodkové úspory v II. pilieri?

Najväčšou prekážkou pri zmene správcu dôchodkových úspor je nájsť si čas a vôľu získať akceptačný list. Samotné získanie tohto dokumentu je pritom veľmi rýchle, rovnako ako aj vypísanie zmluvy.

Čítať ďalej
Young Caucasian businessman in denim shirt is sitting in coffee shop at table and is using laptop with charts.

Diverzifikácia investičného portfólia je nevyhnutná, ale pozor na extrémy

Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka, hovorí stará múdrosť. Jednoducho povedané, rozloženie rizika je vo všeobecnosti rozumné. Viete, čo to v praxi vlastne znamená?

Čítať ďalej
Happy couple counting money on floor at home

Nižší príjem = väčšia finančná rezerva. Koľko by ste mali mať odložené vy?

Finančná rezerva má byť vytvorená vo výške troch až šesť mesačných výdavkov. Aspoň tak to odporúčajú mnohí odborníci z finančného trhu. Prečo práve takýto čas a prečo práve mesačných výdavkov? Čísla nie sú náhodné, ale sú všeobecné.

Čítať ďalej
Family signing home purchase contract on tablet

Rozdiel medzi vkladmi a aktuálnym stavom investičného konta môže byť výrazný. No časom bude iba kladný

Kto aspoň trocha sleduje dianie na kapitálových trhoch, určite mu neunikol výrazný pokles na trhoch. Kým jedni to považujú za vynikajúci moment na investovanie, druhí sa obávajú pokračovania poklesu. Bežný človek, ktorý investuje pravidelne, sa takýmto dilemám vyhne. Jeho jedinou otázkou je, aký bude stav jeho účtu na konci sporenia.

Čítať ďalej
Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.