Príslovie „nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka“ už počul vari každý. Týka sa v podstate každej oblasti v živote a hovorí jedno: nespoliehaj sa iba na jednu vec. Pri dôchodku je to obzvlášť dôležité.

Súčasný dôchodkový systém na Slovensku má niekoľko pilierov. Prečo by sa teda mal človek spoliehať iba na jeden, ktorého nastavenie a štedrosť závisia výlučne na vôli politikov? Nebolo by lepšie mať aspoň nejakú časť dôchodku nezávislú od politickej vôle?

Nenechávajte si veľa času na rozmyslenie. Radšej konajte hneď. Odkladaním rozhodnutia na individuálne sporenie na dôchodok si iba pohoršíte. Buď budete mať menej nasporené alebo budete musieť sporiť viac. Viac v zmysle nielen vyššej sumy, ale aj väčšou časťou príjmu.

Ak by sa napríklad bežný 26-ročný Slovák rozhodol odkladať si z príjmu 10 % a vydržal by tak robiť až do svojho 65 roku života, našetril by si napríklad 115 000 eur. Na prvý pohľad to na takmer 40 ročné sporenie nevyzerá veľa. Na druhej strane, ani príjem 26 ročného nie je v porovnaní so staršími vysoký.

Faktom však je, že príjem sa bude s pribúdajúcim vekom zvyšovať. Prepočet však o zvyšovaní trvalého príkazu neuvažuje. Počas trvania sporenia tak pravidelná platba bude postupom času v rodinnom rozpočte chýbať čoraz menej.
 

V prípade, že by ste sporenie na dôchodok nechali naozaj na poslednú chvíľu, teda na poslednú päťročnicu, tak vedzte, že by ste na nasporenie rovnakej sumy potrebovali odložiť 130 % z príjmu.

Prečo by mal človek začať hneď a neodkladať sporenie na neskôr? Aby si rovnakú sumu našetril napríklad 30-ročný človek, potreboval by sporiť 10,7 % zo svojho príjmu. Rozdiel sa vám zdá zanedbateľný? Lenže 30-ročný má vyšší príjem, než 26-ročný. Ak by sa človek pre sporenie rozhodol až ako 42-ročný, zo svojej výplaty by na dosiahnutie rovnakej nasporenej sumy potreboval odkladať 24 %. A to už je naozaj veľa.

V prípade, že by ste sporenie na dôchodok nechali naozaj na poslednú chvíľu, teda na poslednú päťročnicu, tak vedzte, že by ste na nasporenie rovnakej sumy potrebovali odložiť 130 % z príjmu.

Nečakajte, že o váš dôchodok sa postarajú politici. Začnite pravidelne investovať, hoc aj s pár desiatkami eur. Vždy je lepšie mať aspoň nejakú rezervu, ako žiadnu.

 

Vstupný vek Percento z príjmu
26 10 %
30 10,70 %
34 12,90 %
38 17,90 %
42 24,40 %
46 34,30 %
50 50,50 %
54 80,20 %
58 129,40 %

Chcete mať slušný dôchodok?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Cheerful smart entrepreneur explaining his ideas

Naozaj sa oplatí dokupovať, ak je investícia v mínuse

Základná otázka dnešných dní znie: Mám vyberať peniaze, keď je moja investícia v mínuse? Na jednej strane je správnou odpoveďou „nie“. Súčasné poklesy sa dajú využiť na ďalšie investície. Nie je však všetko také jednoduché a jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čítať ďalej
Young family dissappointed at high interest mortgage rate in bank

Prečo je úrok 2,31 % na hypotéke magický?

Úroky na hypotekárnych úveroch sa postupne zvyšujú. Kým pred pár rokmi sme pokles v rovnakej výške takmer nepostrehli, dnes pri zmenách smerom nahor ide pre médiá o vďačné témy. So zvyšovaním sadzieb sa pomaly ale isto blížime k magickej hranici 2,31%.

Čítať ďalej
Happy young family couple managing household budget, enjoying planning investment, analyzing paper bills, making payments online in e-banking computer application, doing financial paperwork at home.

Oplatí sa zadlžiť kvôli bývaniu?

Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Čítať ďalej
purchase of apartment using cheap mortage, young family is ahppy as they have bough a cheap flat, close up photo. success, happiness

Oplatí sa viac hypotéka či podnájom? A je to vôbec dilema?

Stačí krátky prepočet a hneď je jasné, kto z dvojice hypotéka-podnájom je víťazom. Prepočet je však otázkou čísiel, nie emócii a pocitov. Tie môžu z prv jednoznačného výsledku spraviť neriešiteľnú otázku. Čo hovorí matematika a čo pocitové úvahy?

Čítať ďalej
50 euro in eggshell on a pink background

Čochvíľa získajú deti pravidelný jednorazový príjem

Už o pár dní je tu Veľká noc a s ňou pravidelný zdroj jednorazového príjmu pre šibačov. Majú sa rodičia zaujímať o to, ako naložia ich ratolesti s vyšibanými peniazmi? Patrí tento príjem do učenia o finančnej gramotnosti detí? Kam s takýmito peniazmi?

Čítať ďalej
Businessman counting Russian rubles in brown money envelope as part of secret agreement in private dark room

Dá sa zarobiť na rubli?

Ceny na trhoch kolíšu a to aj o niekoľko percent vo veľmi krátkom období. Investiční špekulanti investujú pri poklesoch a po zotavení ceny inkasujú zisky. Čo v poslednom období výrazne kleslo? Ruské cenné papiere aj ich národná mena.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.