Zlato je ochranca pred infláciou a poistkou pred zlými politickými rozhodnutiami. Zlato je známe všade vo svete, považuje sa za bezpečný prístav v čase neistých trhov. Skrátka je to ideálny nástroj do zlých časov. Skutočne?

Dôvodov rastu ceny zlata sa nájde hneď niekoľko. Je to priemyselný kov, ktorý sa využíva čoraz častejšie. Je to základný kov v šperkárstve a o šperky je záujem neprestajne. Zlata je obmedzené množstvo, nedá sa natlačiť tak ako bankovky v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. Viac bankoviek v obehu a rovnaké množstvo zlata znamená, že na jedno zlato bude vždy viac bankoviek.

Hodnota zlata (nie cena) je vraj trvácna. Je k tomu množstvo prirovnaní. Napríklad dnes sa dá za zlatku kúpiť tak veľa chleba, koľko sa za ňu dalo kúpiť aj v starovekom Babylone. Aj prepočet na automobil je obdobný: Ford Model T stál v prepočte na zlato rovnako, ako stojí dnes Ford strednej triedy. Inak povedané, aj po rokoch si viete za uncu zlata kúpiť to, čo v čase kúpy unce.

Pohľad na vývoj ceny zlata však uvedené tvrdenia vyvracia. Cena zlata kolíše a sú obdobia, keď návrat na pôvodnú cenu trval roky. Zlato ako komodita je totiž iba jeden z investičných nástrojov a ako také má svoj investičný horizont. Zlato je vhodné na stredno- až dlhodobé investovanie. Z krátkodobého hľadiska svoju funkciu uchovávateľa hodnôt neplní.
 

Gramová tehlička stojí 70 eur. So zvyšujúcou sa gramážou síce cena rastie, no jednotková cena klesá. Gram z kilovej tehličky stojí „iba“ 52 eur.

Ak sa zaujímate o zlato pre dlhodobé investovanie, vedzte, že ste sa rozhodli správne iba v jednom prípade. A v tom, že to bude iba jedna z viacerých zložiek vašej investície. Zlato je vhodný doplnok, ktorý s inými investičnými aktívami má zápornú alebo nulovú koreláciu. To znamená toľko, že si buď ide vlastnou cestou alebo presne opačnou, ako ceny iných aktív. Takéto správanie prospieva pokojnému spánku investora.

Zlato je možné kúpiť v niekoľkých formách. Fyzické zlato je dostupné v podobe mincí a tehličiek. Tehličky majú gramáž bežne od jedného gramu po kilogram. Mince sa zvyknú raziť najčastejšie v uncovej a poluncovej gramáži (ale sú k dispozícii aj kilové mince a najťažšia minca má až jednu tonu). Zlato v tejto podobe však vyžaduje vyššiu starostlivosť a ochranu. Je tu však aj možnosť investovať do podielových fondov nadviazaných na cenu zlata, rôznych certifikátov či derivátov.

Zlato je skutočne drahý kov. Gramová tehlička stojí 70 eur. So zvyšujúcou sa gramážou síce cena rastie, no jednotková cena klesá. Gram z kilovej tehličky stojí „iba“ 52 eur. Kto si chce našetriť na práve kilovú tehličku, má možnosť využiť napríklad ETF investujúce do zlata. ETF požaduje pravidelnú investíciu od 10 eur mesačne. Výhodou tohto riešenia je mať úspory prítomné vo vývoji ceny žltého kovu.
 

Ak ste už presvedčení o tom, že zlato bude súčasťou vášho investičného majetku, zostáva zodpovedať už iba jednu otázku. Koľko ho treba vlastniť?

Najväčšou výhodou zlata je jeho akceptovateľnosť kdekoľvek vo svete. Je ľahko skladovateľné, nekazí sa a ani po storočiach neuberá na kvalite. V skutočne neistých časoch je rýchlo presúvateľné a vzhľadom na svoju hustotu a cenu sa prostredníctvom neho dá presúvať skutočne veľký majetok.

Zlato je vhodným darčekom, spomienkou na blízku osobu a veľmi dobrou súčasťou dedičstva. Investičné zlato má na rozdiel od šperkovej podoby výhodu v oslobodení od dane z pridanej hodnoty. Šperk má však v porovnaní s tehličkou minimálne o jeden rozmer viac. Má estetickú podobu i funkciu.

Ak ste už presvedčení o tom, že zlato bude súčasťou vášho investičného majetku, zostáva zodpovedať už iba jednu otázku. Koľko ho treba vlastniť? Názory sa, ako inak, líšia podľa toho, či odborník zodpovedajúci túto otázku ponúka iba zlato alebo, naopak, ho v ponuke vôbec nemá. Podiel tejto komodity by sa mal pohybovať medzi piatimi a desiatimi percentami. Zvyšná časť investície má zodpovedať rizikovému profilu investora a pozostávať z akcií, dlhopisov, realít, hotovosti a alternatívnych foriem investovania.

Správne umiestnenie úspor si vyžaduje individuálne zhodnotiť situáciu každého investora a vyskladať mu portfólio presne na mieru. Preto, ak sa vám to zdá zložité, oslovte kvalitného finančného sprostredkovateľa, ktorý zanalyzuje vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenie vhodné pre vás.
 

Chcete začať investovať?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Happy stylish mature old woman remote working from home distance office on laptop taking notes. Smiling 60s middle aged business lady using computer watching webinar sit on couch writing in notebook.

Ako si presunúť dôchodkové úspory v II. pilieri?

Najväčšou prekážkou pri zmene správcu dôchodkových úspor je nájsť si čas a vôľu získať akceptačný list. Samotné získanie tohto dokumentu je pritom veľmi rýchle, rovnako ako aj vypísanie zmluvy.

Čítať ďalej
Young Caucasian businessman in denim shirt is sitting in coffee shop at table and is using laptop with charts.

Diverzifikácia investičného portfólia je nevyhnutná, ale pozor na extrémy

Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka, hovorí stará múdrosť. Jednoducho povedané, rozloženie rizika je vo všeobecnosti rozumné. Viete, čo to v praxi vlastne znamená?

Čítať ďalej
Happy couple counting money on floor at home

Nižší príjem = väčšia finančná rezerva. Koľko by ste mali mať odložené vy?

Finančná rezerva má byť vytvorená vo výške troch až šesť mesačných výdavkov. Aspoň tak to odporúčajú mnohí odborníci z finančného trhu. Prečo práve takýto čas a prečo práve mesačných výdavkov? Čísla nie sú náhodné, ale sú všeobecné.

Čítať ďalej
Family signing home purchase contract on tablet

Rozdiel medzi vkladmi a aktuálnym stavom investičného konta môže byť výrazný. No časom bude iba kladný

Kto aspoň trocha sleduje dianie na kapitálových trhoch, určite mu neunikol výrazný pokles na trhoch. Kým jedni to považujú za vynikajúci moment na investovanie, druhí sa obávajú pokračovania poklesu. Bežný človek, ktorý investuje pravidelne, sa takýmto dilemám vyhne. Jeho jedinou otázkou je, aký bude stav jeho účtu na konci sporenia.

Čítať ďalej
Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.