Zlato je ochranca pred infláciou a poistkou pred zlými politickými rozhodnutiami. Zlato je známe všade vo svete, považuje sa za bezpečný prístav v čase neistých trhov. Skrátka je to ideálny nástroj do zlých časov. Skutočne?

Dôvodov rastu ceny zlata sa nájde hneď niekoľko. Je to priemyselný kov, ktorý sa využíva čoraz častejšie. Je to základný kov v šperkárstve a o šperky je záujem neprestajne. Zlata je obmedzené množstvo, nedá sa natlačiť tak ako bankovky v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. Viac bankoviek v obehu a rovnaké množstvo zlata znamená, že na jedno zlato bude vždy viac bankoviek.

Hodnota zlata (nie cena) je vraj trvácna. Je k tomu množstvo prirovnaní. Napríklad dnes sa dá za zlatku kúpiť tak veľa chleba, koľko sa za ňu dalo kúpiť aj v starovekom Babylone. Aj prepočet na automobil je obdobný: Ford Model T stál v prepočte na zlato rovnako, ako stojí dnes Ford strednej triedy. Inak povedané, aj po rokoch si viete za uncu zlata kúpiť to, čo v čase kúpy unce.

Pohľad na vývoj ceny zlata však uvedené tvrdenia vyvracia. Cena zlata kolíše a sú obdobia, keď návrat na pôvodnú cenu trval roky. Zlato ako komodita je totiž iba jeden z investičných nástrojov a ako také má svoj investičný horizont. Zlato je vhodné na stredno- až dlhodobé investovanie. Z krátkodobého hľadiska svoju funkciu uchovávateľa hodnôt neplní.
 

Gramová tehlička stojí 70 eur. So zvyšujúcou sa gramážou síce cena rastie, no jednotková cena klesá. Gram z kilovej tehličky stojí „iba“ 52 eur.

Ak sa zaujímate o zlato pre dlhodobé investovanie, vedzte, že ste sa rozhodli správne iba v jednom prípade. A v tom, že to bude iba jedna z viacerých zložiek vašej investície. Zlato je vhodný doplnok, ktorý s inými investičnými aktívami má zápornú alebo nulovú koreláciu. To znamená toľko, že si buď ide vlastnou cestou alebo presne opačnou, ako ceny iných aktív. Takéto správanie prospieva pokojnému spánku investora.

Zlato je možné kúpiť v niekoľkých formách. Fyzické zlato je dostupné v podobe mincí a tehličiek. Tehličky majú gramáž bežne od jedného gramu po kilogram. Mince sa zvyknú raziť najčastejšie v uncovej a poluncovej gramáži (ale sú k dispozícii aj kilové mince a najťažšia minca má až jednu tonu). Zlato v tejto podobe však vyžaduje vyššiu starostlivosť a ochranu. Je tu však aj možnosť investovať do podielových fondov nadviazaných na cenu zlata, rôznych certifikátov či derivátov.

Zlato je skutočne drahý kov. Gramová tehlička stojí 70 eur. So zvyšujúcou sa gramážou síce cena rastie, no jednotková cena klesá. Gram z kilovej tehličky stojí „iba“ 52 eur. Kto si chce našetriť na práve kilovú tehličku, má možnosť využiť napríklad ETF investujúce do zlata. ETF požaduje pravidelnú investíciu od 10 eur mesačne. Výhodou tohto riešenia je mať úspory prítomné vo vývoji ceny žltého kovu.
 

Ak ste už presvedčení o tom, že zlato bude súčasťou vášho investičného majetku, zostáva zodpovedať už iba jednu otázku. Koľko ho treba vlastniť?

Najväčšou výhodou zlata je jeho akceptovateľnosť kdekoľvek vo svete. Je ľahko skladovateľné, nekazí sa a ani po storočiach neuberá na kvalite. V skutočne neistých časoch je rýchlo presúvateľné a vzhľadom na svoju hustotu a cenu sa prostredníctvom neho dá presúvať skutočne veľký majetok.

Zlato je vhodným darčekom, spomienkou na blízku osobu a veľmi dobrou súčasťou dedičstva. Investičné zlato má na rozdiel od šperkovej podoby výhodu v oslobodení od dane z pridanej hodnoty. Šperk má však v porovnaní s tehličkou minimálne o jeden rozmer viac. Má estetickú podobu i funkciu.

Ak ste už presvedčení o tom, že zlato bude súčasťou vášho investičného majetku, zostáva zodpovedať už iba jednu otázku. Koľko ho treba vlastniť? Názory sa, ako inak, líšia podľa toho, či odborník zodpovedajúci túto otázku ponúka iba zlato alebo, naopak, ho v ponuke vôbec nemá. Podiel tejto komodity by sa mal pohybovať medzi piatimi a desiatimi percentami. Zvyšná časť investície má zodpovedať rizikovému profilu investora a pozostávať z akcií, dlhopisov, realít, hotovosti a alternatívnych foriem investovania.

Správne umiestnenie úspor si vyžaduje individuálne zhodnotiť situáciu každého investora a vyskladať mu portfólio presne na mieru. Preto, ak sa vám to zdá zložité, oslovte kvalitného finančného sprostredkovateľa, ktorý zanalyzuje vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenie vhodné pre vás.
 

Chcete začať investovať?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Business people discussion advisor concept

Zbystrite pozornosť, ak si všimnete tieto znaky. Možno vám neradí finančný profesionál

Voľakedy bolo finančné rozhodovanie pomerne jednoduché – jeden produkt pre všetkých. Buď ho človek chcel alebo nie. Alternatíva nebola. Dnes máme druhý extrém. Tisíce produktov a ak nejaký chceme, potrebujeme sa v nich vyznať. Alebo si nechať poradiť.

Čítať ďalej
Businessmen trading stocks online. Stock brokers looking at graphs, indexes and numbers on multiple computer screens. Colleagues in discussion in traders office. Business success concept.

Alternatíva k bankám? Kapitálový trh

Možno viete, možno nie, ale aj na Slovensku máme burzu cenných papierov. Ak čakáte, že na nej uvidíte množstvo monitorov a pri nich nervózne postávajúcich obchodníkov, scénu známu z rôznych filmov, sklameme vás. Burzu síce máme, ale úplne odlišnú od tých filmových.

Čítať ďalej
Beautiful Female Data Scientist Works on Personal Computer Wearing a Headset in Big Infrastructure Control and Monitoring Room. Woman Engineer in a Call Center Office Room with Colleagues.

Osobné údaje sú na predaj

Svoje súkromie si mnohí z nás chránia. Nechceme, aby druhí o nás vedeli čisto osobné informácie. Napríklad rodné číslo, príjem, ale niekedy aj meno s bydliskom. Na akú sumu by ste nacenili tieto údaje, ak by ste ich chceli predať? Predali by ste ich vôbec?

Čítať ďalej
Female Real Estate agent offer home ownership and life insurance to young couple.

Oplatí sa vlastniť jednu alebo desiatky nehnuteľností?

Investícia do nehnuteľnosti sa považuje za voľbu istoty. Nehnuteľnosť je hmatateľná a predpokladá sa, že jej cena sa bude iba zvyšovať. S vlastníctvom sú však spojené aj rôzne povinnosti, na ktoré sa často pri porovnávaní výnosov zabúda. Pritom vás od nich vie odbremeniť realitný fond.

Čítať ďalej
Sustainable development concept. Global network. Environmental issue. Elements of this image furnished by NASA. 3D rendering.

V čom sú ESG investície zaujímavejšie?

Ak ste si v tomto období všimli reklamu na investovanie, tak najskôr šlo o investovanie s dlhodobou udržateľnosťou. ESG sa vo svete investícií stáva čoraz frekventovanejším pojmom. Naozaj ide o výhodnú investíciu? Je to výhodnejšie ako tradičné investičné stratégie?

Čítať ďalej
Saving, woman stacking gold coins into increasing columns

Hľadáte istotu v zlate? A v ktorom?

Zlato je ochranca pred infláciou a poistkou pred zlými politickými rozhodnutiami. Zlato je známe všade vo svete, považuje sa za bezpečný prístav v čase neistých trhov. Skrátka je to ideálny nástroj do zlých časov. Skutočne?

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.