Vlastné bývanie nie je jednoduché. Úvery sú síce dostupné, no treba ich načerpať v značnej výške, aby sa dala za ne kúpiť nehnuteľnosť. Rozdiely v cenách bývania medzi krajmi i okresmi sú, samozrejme, výrazné, no týka sa to nielen cien realít, ale aj príjmov obyvateľov v nich.
Ceny nehnuteľností rastú nielen pre zvyšovanie cien pozemkov, stavebných materiálov ale aj pre zvýšený dopyt po bývaní. Rast cien realít tak skoro neskončí a ako vždy, tak aj teraz platilo, že ak ide o otázku bývania, netreba zbytočne špekulovať.
Prvoradým dôvodom rastu cien nehnuteľností je vysoký záujem o ich kúpu. Prečo je taký výrazný záujem? Inflácia, obava z ďalšieho rastu cien či potreba bývania. Čím viac záujemcov o kúpu a čím menší záujem o predaj, tým výraznejšie budú ceny rásť. Dynamika rastu je vždy otázna, no medziročný nárast ceny nehnuteľnosti býva väčší, než možná ročná miera úspor.
Inou témou je kúpa nehnuteľnosti na investičné účely. Pre tento spôsob investovania sa javia ako najvhodnejšie dvojizbové byty. O tie je najväčší záujem zo strany podnájomníkov. Pre bývanie sú najžiadanejšie trojizbové byty. V tomto segmente chýbajú desiatky tisíc bytových jednotiek, čo znamená, že aj keby sa dnes začalo vo veľkom stavať, najbližšie roky nebudú na to ceny nehnuteľností reflektovať.
Pri kúpe nehnuteľnosti má kupujúci možnosť kúpiť nehnuteľnosť „z papiera“ a už postavenú. Pri ešte nestojacej nehnuteľnosti ide do rizika, že sa developer dostane do finančných problémov a získanie bytu sa v tom lepšom prípade iba oddiali. Druhým rizikom je vývoj cien stavebných materiálov, ktorý už býva ošetrený inflačnou doložkou. Chýbajúce peniaze (môže ísť o desiatky tisíc eur) bude treba získať navýšením hypotéky, načerpaním ďalšieho úveru, požiadaním o pôžičku blízkych alebo prenechať právo kúpy na ďalšiu osoby.
Tí, ktorí čakajú na pokles cien nehnuteľností, sú väčšinou sklamaní. A sklamaní budú pravdepodobne i naďalej. Ceny stavebných materiálov sa tak skoro nedostanú na úroveň spred minulého roku. Práve ich vývoj bude hlavným motorom cien nehnuteľností. Ceny stavebných materiálov skrátka nebudú tým parametrom, ktorý by mohol v krátkom čase znížiť cenu nehnuteľnosti. A nebude to ani hromadná výstavba nájomných bytov a ani demografický vývoj.
Najbližší vývoj hrá v prospech predávajúcich. Veď 70 až 80 % bytov v rámci projektov sa predáva z papiera. Kupujúci teda financujú výstavbu už v čase, keď sa development iba začína realizovať. Kým je vysoký záujem kupujúcich, ceny nehnuteľností nemajú dôvod klesať.
Chcete kúpiť nehnuteľnosť?
Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.
Upozornenie
Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.