Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

V tomto článku vám ukážeme presné čísla, koľko musíte investovať mesačne pri rôznych výnosoch, ak chcete vytvoriť kapitál 100-tisíc eur. „A ukážeme vám tiež jednu konkrétnu investíciu, ktorá dlhodobo dosahuje nadpriemerný výnos,“ sľubuje Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.


Dve najdôležitejšie veci: časový horizont a výška výnosu
Aby ste zistili, koľko musíte mesačne investovať, potrebujete poznať dva dôležité údaje - výnos a časový horizont - teda ako dlho chcete investovať. “V tabuľkách nižšie nájdete sumu, ktorú musíte každý mesiac investovať, aby ste mali na konci 100 000 eur. Tabuľky sú rozdelené podľa výšky výnosu - ten závisí najmä na produkte, pomocou ktorého investujete,” ozrejmuje Jaroslav Ilek.
 

Koľko musíte mesačne investovať, aby ste mali 100-tisíc eur? Tabuľky zohľadňujú rôznu výšku výnosu

pri výnose 0 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1666,68 €
10 rokov 833,33 €
15 rokov 555,56 €
20 rokov 416,67 €
30 rokov 277,78 €

pri výnose 1 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 626,04 €
10 rokov 792,71 €
15 rokov 515,16 €
20 rokov 376,56 €
30 rokov 238,31 €

pri výnose 3 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 546,87 €
10 rokov 715,61 €
15 rokov 440,58 €
20 rokov 304,60 €
30 rokov 171,60 €

pri výnose 5 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 470,46 €
10 rokov 643,99 €
15 rokov 374,13 €
20 rokov 243,29 €
30 rokov 120,15 €

pri výnose 7 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 396,79 €
10 rokov 577,75 €
15 rokov 315,49 €
20 rokov 191,97 €
30 rokov 81,97 €

pri výnose 10 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 291,37 €
10 rokov 488,17 €
15 rokov 241,27 €
20 rokov 131,69 €
30 rokov 44,24 €

Ako si investovanie zjednodušiť?
Povedzme, že si chcete do 55-ky pripraviť kapitál 100 000 eur. Ak si prvé peniaze zainvestujete už z vašej prvej výplaty (dajme tomu v dvadsiatke), bude vám stačiť 82-120 eur mesačne. Keď však začnete s investovaním až v 45-ke, budete si musieť mesačne odložiť od 578 do 644 eur.

„Jednou z najväčších chýb je odkladať sporenie na neskôr. Pretože čím neskôr začnete, tým konzervatívnejšie investície si musíte vyberať. Nemôžete sa spoliehať na nástroje, ktoré majú vysoké výnosy a riziko - pretože by sa mohlo stať, že práve keď budete peniaze potrebovať, “rozplynú” sa v nepriaznivom pohybe na trhu,“ upozorňuje Jaroslav Ilek.

Konzervatívnejšie investície však spolu s nižším rizikom prinášajú aj nižší výnos. Vy tak musíte investovať väčšiu sumu, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Áno sú ľudia, ktorí dosiahnu métu 100-tisíc eur aj za 10 rokov. “Ale investovať menšiu čiastku počas 30 rokov je oveľa jednoduchšie. Výsledky budú rovnaké, ale stojí to oveľa menej úsilia a investovanie nemusíte na rozpočte ani pocítiť,” radí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ.

Ak si viete dovoliť investovať 500 eur mesačne aj v mladom veku, otvárajú sa vám úplne nové možnosti. Môžete dosiahnuť váš cieľ skôr, alebo si vytvoriť oveľa väčšiu rezervu. Naozaj nie je jedno, ako dlho investujete.

Vyberajte investície aj podľa potenciálnych výnosov
Tabuľka vyššie vám jasne ukazuje, aké výhody a akú úsporu (najmä času) prináša vyšší výnos.
A presne tu robí druhá skupina investorov ďalšiu veľkú chybu - investujú do produktov s nízkym alebo dokonca žiadnym výnosom. Bohužiaľ väčšina ľudí investuje cez produkty, kde je výnos 0 až 1 % p.a.

“Ak budete investovať 30 rokov, tak rozdiel medzi investovaním s výnosom 1 % p.a. a 5 % p.a. je približne 118 eur mesačne. O toľko menej vám stačí investovať pri vyššom výnose,” vypočítava Jaroslav Ilek. Naozaj nie je jedno, aký priemerný výnos dosahuje vaša investícia.
 

Full length portrait of a young successful man entrepreneur dressed in elegant clothes using touch pad, intelligent male professional worker holding digital tablet while resting after business meeting

Kde investovať, aby ste dosiahli nadpriemerný výnos?
Síce vám nedáme presný návod, ako zostaviť investičné portfólio, ale ukážeme vám, že existuje investícia, ktorá už 25 rokov dosahuje nadpriemerný výnos.

Akciové indexy MSCI World alebo S&P 500 pozná skoro každý - aj ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s investovaním. Pribúdajú aj tí, ktorí na investovanie používajú ETF fondy, ktoré kopírujú práve tieto 2 známe akciové indexy.

Ak ETF fondy kopírujú MSCI World, ako môžu mať vyšší výnos?
Súčasťou investičného riešenia môže byť ETF fond, ktorý kopíruje index MSCI World Quality Index. Je výberom okolo 300 kvalitných firiem spomedzi približne 1600, ktoré obsahuje index MSCI World. Do výberu sa dostávajú len tie najlepšie firmy, a pri ich výbere sa kontroluje mnoho rôznych ukazovateľov a navyše sa vo fonde priebežne menia.

„MSCI World Quality Index dosahuje od roku 1994 výnos 12,32 % p.a. (výnos v USD), pričom ten známejší (a širší) index MSCI World dosahuje výnos „len“ 8,60 % p.a. Na grafe nižšie si môžete pozrieť detailnejšie informácie,“ uvádza Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

 

Zdroj: www.msci.com

Výnos indexu vidíte v grafe. EFT kopírujúce tento index dosahujú takmer rovnaké výsledky. Možno o niečo nižšie kvôli vyšším poplatkom, ale stále veľmi zaujímavé.

Chceme vás len upozorniť, že minulé výnosy nie sú zárukou tých budúcich a preto berte tieto informácie len ako inšpiráciu, ako vyberať fondy do svojho portfólia - nie ako investičné odporúčanie.

„Nerobte so svojimi peniazmi žiadne experimenty. Ak chcete pomôcť s investovaním, tak oslovte svojho investičného poradcu, ktorý zostaví portfólio vám na mieru,“ uzatvára na záver Jaroslav Ilek.

Zdá sa vám to zložité?

Kontaktujte nás a spoločne nájdeme riešenie, ktoré vám pomôže získať 100-tisíc eur. Aj keď začínate od nuly.

Business people discussion advisor concept

Zbystrite pozornosť, ak si všimnete tieto znaky. Možno vám neradí finančný profesionál

Voľakedy bolo finančné rozhodovanie pomerne jednoduché – jeden produkt pre všetkých. Buď ho človek chcel alebo nie. Alternatíva nebola. Dnes máme druhý extrém. Tisíce produktov a ak nejaký chceme, potrebujeme sa v nich vyznať. Alebo si nechať poradiť.

Čítať ďalej
Businessmen trading stocks online. Stock brokers looking at graphs, indexes and numbers on multiple computer screens. Colleagues in discussion in traders office. Business success concept.

Alternatíva k bankám? Kapitálový trh

Možno viete, možno nie, ale aj na Slovensku máme burzu cenných papierov. Ak čakáte, že na nej uvidíte množstvo monitorov a pri nich nervózne postávajúcich obchodníkov, scénu známu z rôznych filmov, sklameme vás. Burzu síce máme, ale úplne odlišnú od tých filmových.

Čítať ďalej
Beautiful Female Data Scientist Works on Personal Computer Wearing a Headset in Big Infrastructure Control and Monitoring Room. Woman Engineer in a Call Center Office Room with Colleagues.

Osobné údaje sú na predaj

Svoje súkromie si mnohí z nás chránia. Nechceme, aby druhí o nás vedeli čisto osobné informácie. Napríklad rodné číslo, príjem, ale niekedy aj meno s bydliskom. Na akú sumu by ste nacenili tieto údaje, ak by ste ich chceli predať? Predali by ste ich vôbec?

Čítať ďalej
Female Real Estate agent offer home ownership and life insurance to young couple.

Oplatí sa vlastniť jednu alebo desiatky nehnuteľností?

Investícia do nehnuteľnosti sa považuje za voľbu istoty. Nehnuteľnosť je hmatateľná a predpokladá sa, že jej cena sa bude iba zvyšovať. S vlastníctvom sú však spojené aj rôzne povinnosti, na ktoré sa často pri porovnávaní výnosov zabúda. Pritom vás od nich vie odbremeniť realitný fond.

Čítať ďalej
Sustainable development concept. Global network. Environmental issue. Elements of this image furnished by NASA. 3D rendering.

V čom sú ESG investície zaujímavejšie?

Ak ste si v tomto období všimli reklamu na investovanie, tak najskôr šlo o investovanie s dlhodobou udržateľnosťou. ESG sa vo svete investícií stáva čoraz frekventovanejším pojmom. Naozaj ide o výhodnú investíciu? Je to výhodnejšie ako tradičné investičné stratégie?

Čítať ďalej
Saving, woman stacking gold coins into increasing columns

Hľadáte istotu v zlate? A v ktorom?

Zlato je ochranca pred infláciou a poistkou pred zlými politickými rozhodnutiami. Zlato je známe všade vo svete, považuje sa za bezpečný prístav v čase neistých trhov. Skrátka je to ideálny nástroj do zlých časov. Skutočne?

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.