Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

V tomto článku vám ukážeme presné čísla, koľko musíte investovať mesačne pri rôznych výnosoch, ak chcete vytvoriť kapitál 100-tisíc eur. „A ukážeme vám tiež jednu konkrétnu investíciu, ktorá dlhodobo dosahuje nadpriemerný výnos,“ sľubuje Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.


Dve najdôležitejšie veci: časový horizont a výška výnosu
Aby ste zistili, koľko musíte mesačne investovať, potrebujete poznať dva dôležité údaje - výnos a časový horizont - teda ako dlho chcete investovať. “V tabuľkách nižšie nájdete sumu, ktorú musíte každý mesiac investovať, aby ste mali na konci 100 000 eur. Tabuľky sú rozdelené podľa výšky výnosu - ten závisí najmä na produkte, pomocou ktorého investujete,” ozrejmuje Jaroslav Ilek.
 

Koľko musíte mesačne investovať, aby ste mali 100-tisíc eur? Tabuľky zohľadňujú rôznu výšku výnosu

pri výnose 0 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1666,68 €
10 rokov 833,33 €
15 rokov 555,56 €
20 rokov 416,67 €
30 rokov 277,78 €

pri výnose 1 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 626,04 €
10 rokov 792,71 €
15 rokov 515,16 €
20 rokov 376,56 €
30 rokov 238,31 €

pri výnose 3 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 546,87 €
10 rokov 715,61 €
15 rokov 440,58 €
20 rokov 304,60 €
30 rokov 171,60 €

pri výnose 5 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 470,46 €
10 rokov 643,99 €
15 rokov 374,13 €
20 rokov 243,29 €
30 rokov 120,15 €

pri výnose 7 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 396,79 €
10 rokov 577,75 €
15 rokov 315,49 €
20 rokov 191,97 €
30 rokov 81,97 €

pri výnose 10 % p.a.

doba investovania mesačná suma
5 rokov 1 291,37 €
10 rokov 488,17 €
15 rokov 241,27 €
20 rokov 131,69 €
30 rokov 44,24 €

Ako si investovanie zjednodušiť?
Povedzme, že si chcete do 55-ky pripraviť kapitál 100 000 eur. Ak si prvé peniaze zainvestujete už z vašej prvej výplaty (dajme tomu v dvadsiatke), bude vám stačiť 82-120 eur mesačne. Keď však začnete s investovaním až v 45-ke, budete si musieť mesačne odložiť od 578 do 644 eur.

„Jednou z najväčších chýb je odkladať sporenie na neskôr. Pretože čím neskôr začnete, tým konzervatívnejšie investície si musíte vyberať. Nemôžete sa spoliehať na nástroje, ktoré majú vysoké výnosy a riziko - pretože by sa mohlo stať, že práve keď budete peniaze potrebovať, “rozplynú” sa v nepriaznivom pohybe na trhu,“ upozorňuje Jaroslav Ilek.

Konzervatívnejšie investície však spolu s nižším rizikom prinášajú aj nižší výnos. Vy tak musíte investovať väčšiu sumu, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Áno sú ľudia, ktorí dosiahnu métu 100-tisíc eur aj za 10 rokov. “Ale investovať menšiu čiastku počas 30 rokov je oveľa jednoduchšie. Výsledky budú rovnaké, ale stojí to oveľa menej úsilia a investovanie nemusíte na rozpočte ani pocítiť,” radí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ.

Ak si viete dovoliť investovať 500 eur mesačne aj v mladom veku, otvárajú sa vám úplne nové možnosti. Môžete dosiahnuť váš cieľ skôr, alebo si vytvoriť oveľa väčšiu rezervu. Naozaj nie je jedno, ako dlho investujete.

Vyberajte investície aj podľa potenciálnych výnosov
Tabuľka vyššie vám jasne ukazuje, aké výhody a akú úsporu (najmä času) prináša vyšší výnos.
A presne tu robí druhá skupina investorov ďalšiu veľkú chybu - investujú do produktov s nízkym alebo dokonca žiadnym výnosom. Bohužiaľ väčšina ľudí investuje cez produkty, kde je výnos 0 až 1 % p.a.

“Ak budete investovať 30 rokov, tak rozdiel medzi investovaním s výnosom 1 % p.a. a 5 % p.a. je približne 118 eur mesačne. O toľko menej vám stačí investovať pri vyššom výnose,” vypočítava Jaroslav Ilek. Naozaj nie je jedno, aký priemerný výnos dosahuje vaša investícia.
 

Full length portrait of a young successful man entrepreneur dressed in elegant clothes using touch pad, intelligent male professional worker holding digital tablet while resting after business meeting

Kde investovať, aby ste dosiahli nadpriemerný výnos?
Síce vám nedáme presný návod, ako zostaviť investičné portfólio, ale ukážeme vám, že existuje investícia, ktorá už 25 rokov dosahuje nadpriemerný výnos.

Akciové indexy MSCI World alebo S&P 500 pozná skoro každý - aj ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s investovaním. Pribúdajú aj tí, ktorí na investovanie používajú ETF fondy, ktoré kopírujú práve tieto 2 známe akciové indexy.

Ak ETF fondy kopírujú MSCI World, ako môžu mať vyšší výnos?
Súčasťou investičného riešenia môže byť ETF fond, ktorý kopíruje index MSCI World Quality Index. Je výberom okolo 300 kvalitných firiem spomedzi približne 1600, ktoré obsahuje index MSCI World. Do výberu sa dostávajú len tie najlepšie firmy, a pri ich výbere sa kontroluje mnoho rôznych ukazovateľov a navyše sa vo fonde priebežne menia.

„MSCI World Quality Index dosahuje od roku 1994 výnos 12,32 % p.a. (výnos v USD), pričom ten známejší (a širší) index MSCI World dosahuje výnos „len“ 8,60 % p.a. Na grafe nižšie si môžete pozrieť detailnejšie informácie,“ uvádza Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

 

Zdroj: www.msci.com

Výnos indexu vidíte v grafe. EFT kopírujúce tento index dosahujú takmer rovnaké výsledky. Možno o niečo nižšie kvôli vyšším poplatkom, ale stále veľmi zaujímavé.

Chceme vás len upozorniť, že minulé výnosy nie sú zárukou tých budúcich a preto berte tieto informácie len ako inšpiráciu, ako vyberať fondy do svojho portfólia - nie ako investičné odporúčanie.

„Nerobte so svojimi peniazmi žiadne experimenty. Ak chcete pomôcť s investovaním, tak oslovte svojho investičného poradcu, ktorý zostaví portfólio vám na mieru,“ uzatvára na záver Jaroslav Ilek.

Zdá sa vám to zložité?

Kontaktujte nás a spoločne nájdeme riešenie, ktoré vám pomôže získať 100-tisíc eur. Aj keď začínate od nuly.

Happy stylish mature old woman remote working from home distance office on laptop taking notes. Smiling 60s middle aged business lady using computer watching webinar sit on couch writing in notebook.

Ako si presunúť dôchodkové úspory v II. pilieri?

Najväčšou prekážkou pri zmene správcu dôchodkových úspor je nájsť si čas a vôľu získať akceptačný list. Samotné získanie tohto dokumentu je pritom veľmi rýchle, rovnako ako aj vypísanie zmluvy.

Čítať ďalej
Young Caucasian businessman in denim shirt is sitting in coffee shop at table and is using laptop with charts.

Diverzifikácia investičného portfólia je nevyhnutná, ale pozor na extrémy

Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka, hovorí stará múdrosť. Jednoducho povedané, rozloženie rizika je vo všeobecnosti rozumné. Viete, čo to v praxi vlastne znamená?

Čítať ďalej
Happy couple counting money on floor at home

Nižší príjem = väčšia finančná rezerva. Koľko by ste mali mať odložené vy?

Finančná rezerva má byť vytvorená vo výške troch až šesť mesačných výdavkov. Aspoň tak to odporúčajú mnohí odborníci z finančného trhu. Prečo práve takýto čas a prečo práve mesačných výdavkov? Čísla nie sú náhodné, ale sú všeobecné.

Čítať ďalej
Family signing home purchase contract on tablet

Rozdiel medzi vkladmi a aktuálnym stavom investičného konta môže byť výrazný. No časom bude iba kladný

Kto aspoň trocha sleduje dianie na kapitálových trhoch, určite mu neunikol výrazný pokles na trhoch. Kým jedni to považujú za vynikajúci moment na investovanie, druhí sa obávajú pokračovania poklesu. Bežný človek, ktorý investuje pravidelne, sa takýmto dilemám vyhne. Jeho jedinou otázkou je, aký bude stav jeho účtu na konci sporenia.

Čítať ďalej
Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.