Dvadsať rokov je z pohľadu ľudského života veľmi dlhá doba. Spomeniete si napríklad na ministrov vlády SR spred dvoch dekád? Prečo takáto otázka? Na základe ich sľubov sa dostali do vlády, v ktorej tvorili zákony, ktoré dnes už neplatia. Aj také zákony, ktoré majú vplyv na výšku vášho dôchodku.

Za dvadsať rokov sa veľa nielen môže, ale sa aj zmení. Čo bude o dvadsať rokov nik nevie, no už dnes sa dá rozhodnúť, koľko zdrojov bude tvoriť dôchodok a či je lepšie mať naň viac alebo menej úspor.

Dnes je viac než jasné, že sporitelia v garantovaných fondoch, kam boli presunutí rozhodnutím vlády v roku 2013, prerábajú. Nielen po započítaní inflácie, čo na výpise z účtu nevidieť, ale aj viditeľne. Zhodnotenie garantovaných fondov za rok 2021 je v mínuse.

Je zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Ušlé zisky naozaj ušli. Rozumné je uvažovať, ako zabrániť ďalším stratám. Predovšetkým stratám na výške dôchodku, ktorý sa má vyplácať z dlhoročných úspor.

Riešením je mať dôchodkové úspory zainvestované v rizikovejších fondoch. Dôvody sa dajú nájsť v množstve článkov. Do presunu sa však netreba hrnúť. Ideálne je rozložiť presun úspor v čase.

Netreba čakať na rozhodnutie súčasnej vlády. Ešte nejaký čas potrvá, kým sa dohodnú a odsúhlasia návrhy. Komu záleží na vlastnom dôchodku, nemal by sa spoliehať na politikov. Presun niekoľkých percent každý mesiac z garantovaného do negarantovaného fondu je riešenie, ktoré odporúčajú odborníci a diskutujú o ňom politici.
 

Prvým krokom je zmeniť fond pre nové príspevky. Aby už ani cent nesmeroval do garantovaného fondu.

Prvým krokom je zmeniť fond pre nové príspevky. Aby už ani cent nesmeroval do garantovaného fondu. Druhým krokom je zmeniť pomer v nasporenom majetku. Zadáva sa pomer medzi garantovaným a negarantovaným fondom. Prvé nastavenie môže byť napríklad 95:5 v prospech garantovaného. O mesiac nastaviť pomer 90:10 a v postupnom znižovaní podielu garantovaného fondu pokračovať každý mesiac.
Zmeny sú bez poplatkov a dajú sa zadávať kedykoľvek. Stačí sa prihlásiť cez webovú stránku správcu dôchodkových úspor, prejsť do časti týkajúcej sa zmien vo fondoch a zadať pokyn na zmenu.

Ak si s niečím neviete dať rady, nájdite si zmluvu, ktorú ste podpísali. Na nej by mal byť uvedený kontakt na finančného sprostredkovateľa, ktorý by vám mal nejasnosti vysvetliť. Ak nechcete ísť touto cestou, zavolajte na infolinku dôchodkového správcu alebo kontaktujte finančného agenta. Ich zoznam nájdete na stránkach asociácií (AFISP a AOCP).
 

Chcete mať slušný dôchodok?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Cheerful smart entrepreneur explaining his ideas

Naozaj sa oplatí dokupovať, ak je investícia v mínuse

Základná otázka dnešných dní znie: Mám vyberať peniaze, keď je moja investícia v mínuse? Na jednej strane je správnou odpoveďou „nie“. Súčasné poklesy sa dajú využiť na ďalšie investície. Nie je však všetko také jednoduché a jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čítať ďalej
Young family dissappointed at high interest mortgage rate in bank

Prečo je úrok 2,31 % na hypotéke magický?

Úroky na hypotekárnych úveroch sa postupne zvyšujú. Kým pred pár rokmi sme pokles v rovnakej výške takmer nepostrehli, dnes pri zmenách smerom nahor ide pre médiá o vďačné témy. So zvyšovaním sadzieb sa pomaly ale isto blížime k magickej hranici 2,31%.

Čítať ďalej
Happy young family couple managing household budget, enjoying planning investment, analyzing paper bills, making payments online in e-banking computer application, doing financial paperwork at home.

Oplatí sa zadlžiť kvôli bývaniu?

Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Čítať ďalej
purchase of apartment using cheap mortage, young family is ahppy as they have bough a cheap flat, close up photo. success, happiness

Oplatí sa viac hypotéka či podnájom? A je to vôbec dilema?

Stačí krátky prepočet a hneď je jasné, kto z dvojice hypotéka-podnájom je víťazom. Prepočet je však otázkou čísiel, nie emócii a pocitov. Tie môžu z prv jednoznačného výsledku spraviť neriešiteľnú otázku. Čo hovorí matematika a čo pocitové úvahy?

Čítať ďalej
50 euro in eggshell on a pink background

Čochvíľa získajú deti pravidelný jednorazový príjem

Už o pár dní je tu Veľká noc a s ňou pravidelný zdroj jednorazového príjmu pre šibačov. Majú sa rodičia zaujímať o to, ako naložia ich ratolesti s vyšibanými peniazmi? Patrí tento príjem do učenia o finančnej gramotnosti detí? Kam s takýmito peniazmi?

Čítať ďalej
Businessman counting Russian rubles in brown money envelope as part of secret agreement in private dark room

Dá sa zarobiť na rubli?

Ceny na trhoch kolíšu a to aj o niekoľko percent vo veľmi krátkom období. Investiční špekulanti investujú pri poklesoch a po zotavení ceny inkasujú zisky. Čo v poslednom období výrazne kleslo? Ruské cenné papiere aj ich národná mena.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.