Jedna z prvých otázok pri investovaní znie: vybrať sa na finančné trhy sám alebo využiť sprievodcu v podobe finančného agenta? Je to ako dilema medzi najlacnejším riešením (ktoré môže vyjsť poriadne draho) a ponechaním sa v rukách skúsenejšieho (ktorý však až taký odborník byť nemusí).

Investovať sa dá mnohými spôsobmi. Stačí si otvoriť účet u internetového obchodníka, poslať peniaze a hneď začať vyberať, do čoho investovať. To, či tento postup je jednoduchý alebo ho považujete za rizikový, rozhoduje, či by ste nemali alebo mali využiť služby finančného sprostredkovateľa.

Prečo investovať na vlastnú päsť - DIY (Do It Yourself)?
Jednoznačne je to peňažná úspora. Pravdou je, že netreba platiť relatívne vysoké poplatky (provízie). Internetoví brokeri pýtajú za obchodovanie neraz symbolické sumy. Keďže sa všetko realizuje cez internet, netreba sa ani s nikým stretávať. Áno, aj overenie preukazu totožnosti sa robí cez internet. Ak práve teraz uvažujete, že v tom asi bude nejaký háčik, máte pravdu. O ňom neskôr.

Prečo nevynechať sprostredkovateľa?
Sprostredkovateľ rieši investíciu komplexne a v kontexte finančného plánu. Ponúka regulované produkty spoločností pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Sám sprostredkovateľ je regulovaný a potrebuje plniť zákonné požiadavky spojené s predajom investičného produktu. Napríklad nemôže klientovi začiatočníkovi ponúkať riešenie určené expertovi. Zároveň poskytuje servis nielen pri uzatvorení zmluvy ale aj počas jej trvania (každoročne).
 

From below attentive calm adult man pointing with pencil on laptop screen and waiting while elegant female colleague making phone call at desk in modern office on blurred background

V čom je skutočný rozdiel?
Vezmime si bežné opravy v domácnosti. Buď ich zvládneme sami alebo na ne potrebujeme odborníka. Rozdiel medzi odborníkom a laikom je v početnosti realizovaných opráv. Laik robí opravu veľmi zriedka, kým odborník ich má niekoľko za deň a za sebou desiatky. V tom lepšom prípade aj štúdium v odbore.
Sledovaním odborníka sa dá čo-to naučiť, ale vždy to budú iba úkony a postupy pri danej špecifickej situácii. Ak sa problém vyskytne znova, laik by sa o opravu mohol pokúsiť aj sám. Bude však čo len mierne odlišný, laik si svojpomocou môže privodiť ešte väčší problém, než mal.

Prečo nevynechať sprostredkovateľa 2
Zveriť peniaze internetovému obchodníkovi vyžaduje aspoň nasledovné: Zistiť, pod garančnú schému ktorej krajiny spadá. Preštudovať si a pochopiť obchodné podmienky (v jazyku, v ktorom sú napísané). Prejsť si sadzobník poplatkov. Vedieť si vybrať z ponuky obchodníka.

Úspora je viditeľná iba v prípade, že všetko funguje podľa plánu. Škody, ktoré vzniknú, ak všetko nepôjde podľa plánu, môžu prevyšovať potenciálnu úsporu v násobkoch. Vybrať si obchodníka, ktorý si pýta centy namiesto desiatok centov pri tisíceurových investíciách môže byť krátkozraké. Rovnako ako ušetriť desiatky eur a zvoliť si riešenie, ktoré nakoniec znehodnotí vklad o stovky eur.
 

Formally dressed Caucasian colleagues enjoying friendship relations in office workspace, successful female executive managers walking in corporate hallway and discussing business ideas for cooperate

U internetového obchodníka je výber konkrétnych cenných papierov na pleciach klienta. Vedieť vybrať konkrétne cenné papiere by malo byť výsledkom analýz, ktoré zaberú mnohé hodiny. Dá sa však spoľahnúť aj na náhodu. Samozrejme, dá sa spoľahnúť aj na rôznych influencerov, ktorí sa „investičnými expertmi“ stali zo dňa na deň, či sledovať vzorové investície, ktoré sú súčasťou ponuky internetových brokerov. Tí však nebudú prijímať reklamácie, ak bude investor s vývojom nespokojný.

Venovať hodiny skúmaniu a porovnávaniu cenných papierov môže byť aj zábava. No ak je za tým iba snaha dosiahnuť zisk, obetovaný čas by mal byť zohľadnený vo výnose. Nestačí teda dosiahnuť zisk. Zisk by mal pokrývať výnos z alternatívneho umiestnenia peňazí a tiež odmenu za čas. Aby takéto niečo bolo reálne, investícia by sa mala pohybovať v desiatkach tisíc eur.

Investovanie nie je raketová veda. Je množstvo investorov, ktorí sami vyberajú cenné papiere a ich ziskovosť je vyššia, než dosahujú investície bežných investorov. Čím sa však nechvália, je množstvo času, ktoré sledovaniu finančných trhov venujú. Určite stojí za úvahu, či sa skutočne oplatí vymeniť desiatky hodín štúdia, sledovania trhov a dokumentov za odmenu vo výške pár desiatok eur za rok.

Ak sa vyznáte, investujte podľa vlastného uváženia. Ak sa do investovania nerozumiete, nechajte si vypracovať ponuku od investičného špecialistu. Provízia, ktorú mu zaplatíte, môže byť podstatne nižšia ako potenciálna strata z nevhodne nastavenej investície.

Správne umiestnenie úspor si vyžaduje individuálne zhodnotiť situáciu každého investora a vyskladať mu portfólio presne na mieru. Preto, ak sa vám to zdá zložité, oslovte kvalitného finančného sprostredkovateľa, ktorý zanalyzuje vašu aktuálnu situáciu a navrhne riešenie vhodné pre vás.
 

Nemáte odvahu investovať na vlastnú päsť?

Zanechajte nám kontakt a naši odborníci sa s vami spoja.

Business people discussion advisor concept

Zbystrite pozornosť, ak si všimnete tieto znaky. Možno vám neradí finančný profesionál

Voľakedy bolo finančné rozhodovanie pomerne jednoduché – jeden produkt pre všetkých. Buď ho človek chcel alebo nie. Alternatíva nebola. Dnes máme druhý extrém. Tisíce produktov a ak nejaký chceme, potrebujeme sa v nich vyznať. Alebo si nechať poradiť.

Čítať ďalej
Businessmen trading stocks online. Stock brokers looking at graphs, indexes and numbers on multiple computer screens. Colleagues in discussion in traders office. Business success concept.

Alternatíva k bankám? Kapitálový trh

Možno viete, možno nie, ale aj na Slovensku máme burzu cenných papierov. Ak čakáte, že na nej uvidíte množstvo monitorov a pri nich nervózne postávajúcich obchodníkov, scénu známu z rôznych filmov, sklameme vás. Burzu síce máme, ale úplne odlišnú od tých filmových.

Čítať ďalej
Beautiful Female Data Scientist Works on Personal Computer Wearing a Headset in Big Infrastructure Control and Monitoring Room. Woman Engineer in a Call Center Office Room with Colleagues.

Osobné údaje sú na predaj

Svoje súkromie si mnohí z nás chránia. Nechceme, aby druhí o nás vedeli čisto osobné informácie. Napríklad rodné číslo, príjem, ale niekedy aj meno s bydliskom. Na akú sumu by ste nacenili tieto údaje, ak by ste ich chceli predať? Predali by ste ich vôbec?

Čítať ďalej
Female Real Estate agent offer home ownership and life insurance to young couple.

Oplatí sa vlastniť jednu alebo desiatky nehnuteľností?

Investícia do nehnuteľnosti sa považuje za voľbu istoty. Nehnuteľnosť je hmatateľná a predpokladá sa, že jej cena sa bude iba zvyšovať. S vlastníctvom sú však spojené aj rôzne povinnosti, na ktoré sa často pri porovnávaní výnosov zabúda. Pritom vás od nich vie odbremeniť realitný fond.

Čítať ďalej
Sustainable development concept. Global network. Environmental issue. Elements of this image furnished by NASA. 3D rendering.

V čom sú ESG investície zaujímavejšie?

Ak ste si v tomto období všimli reklamu na investovanie, tak najskôr šlo o investovanie s dlhodobou udržateľnosťou. ESG sa vo svete investícií stáva čoraz frekventovanejším pojmom. Naozaj ide o výhodnú investíciu? Je to výhodnejšie ako tradičné investičné stratégie?

Čítať ďalej
Saving, woman stacking gold coins into increasing columns

Hľadáte istotu v zlate? A v ktorom?

Zlato je ochranca pred infláciou a poistkou pred zlými politickými rozhodnutiami. Zlato je známe všade vo svete, považuje sa za bezpečný prístav v čase neistých trhov. Skrátka je to ideálny nástroj do zlých časov. Skutočne?

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.