Stačí krátky prepočet a hneď je jasné, kto z dvojice hypotéka-podnájom je víťazom. Prepočet je však otázkou čísiel, nie emócii a pocitov. Tie môžu z prv jednoznačného výsledku spraviť neriešiteľnú otázku. Čo hovorí matematika a čo pocitové úvahy?

Hypotéky síce už nie sú rekordne lacné, no stále sú lacnejšie než pred niekoľkými rokmi. Podnájom síce už nie je najlacnejší, ale je stále jednoduchší a dostupnejší, ako hypotéka. Dá sa vôbec povedať, ktoré riešenie je pre človeka výhodnejšie?

Najčastejšie sa výhodnosť hypotéky zdôvodňuje platením za majetok, ktorý bude o nejaký čas vo vlastníctve. Neraz sa mylne porovnáva výška splátky hypotéky s mesačným nájomným. Pravdou však je, že kým jedna suma je spojená s výškou dlhu za prázdne miestnosti, druhá suma zodpovedá vybavenej domácnosti a neraz i s energiami.

Rozdiel medzi podnájmom a hypotékou nemusí byť iba finančný. Môže to byť životný štýl, uhol pohľadu na životné priority ale i dostupnosť konkrétneho riešenia.
 

Kedy sa oplatí podnájom?

 • Pravidelne sa sťahujete za prácou
 • Nemáte oficiálny príjem
 • Nechcete ostať na jednom mieste
   

Kedy sa oplatí hypotéka?

 • Obava z výpovede nájomnej zmluvy
 • Zariadenie bývania podľa vlastných predstáv
 • Zaujímavá investičná príležitosť
   

Rozhodovať sa na základe nečíselných kritérií je náročné. Všetky dôvody sú zrejmé, no málokedy je hneď jasné, ktorý je najdôležitejší. Kompromis sa tu robiť nedá. Z finančného pohľadu je rozhodovanie o čosi jednoduchšie. Čísla nepustia. Stačí si položiť dve otázky:

 • Mám k dispozícii 20 % z ceny nehnuteľnosti? (resp. mám k dispozícii na založenie inú nehnuteľnosť?)
 • Prejdem cez hodnotiaci model banky? (mám dostatočne vysoký príjem?, zvládnem dlh splácať bez spoludlžníka alebo ručiteľa?)

Stačí raz zodpovedať zamietavo a výsledkom je podnájom. No stále sa nájdu takí, ktorí hypotéku nepovažujú za pomoc pri vlastnom bývaní, ale za pomoc pri zhodnocovaní ich vlastných úspor. Za špekulatívne hypotéky by sa dali označiť také, ktoré nasledovali po kladných odpovediach nasledujúcich otázok:

 • Bude cena kúpenej nehnuteľnosti počas obdobia fixácie úrokovej sadzby rásť?
 • Budú sa úrokové sadzby hypoték zvyšovať?
 • Budem mať komu prenajať nehnuteľnosť?

Cena nehnuteľnosti a výška jej mesačného nájmu sa líši nielen od mesta k mestu, ale aj podľa ulice v konkrétnom meste. Hrubé rozpätie výšky mesačného nájmu je 0,2 až 0,4 % z ceny nehnuteľnosti. Odlišnosti sú nielen v lokalite, ale aj vo vybavení. Výška mesačnej splátky hypotéky by po odmyslení úverových obmedzení bola v rozpätí od 0,3 až 0,4 %.
 

Vziať si nehnuteľnosť na hypotéku a čakať, že z nájmu sa bude splácať dlžoba, je naivné.

Finančné porovnanie podnájmu a hypotéky z pohľadu súčasnej platby hovorí v prospech podnájmu. Za sumu rovnajúcu sa splátke hypotéky môže človek získať zariadený byt a jediné, čo by platil navyše, sú energie. Tie by však spotreboval bez ohľadu na to, či je vlastníkom nehnuteľnosti alebo iba jej nájomcom.

Dilema, či ísť do vlastného bývania alebo do podnájmu nie je v slovenských podmienkach otázkou prepočtov. Skôr o tom, či je hypotéka na vlastné bývanie dostupná alebo nie. Málokto si totiž vie cenovo ohodnotiť možnosť kedykoľvek odísť, zmeniť susedov či nemať obavy z výsledkov domovej schôdze.

Vziať si nehnuteľnosť na hypotéku a čakať, že z nájmu sa bude splácať dlžoba, je naivné. Z prenájmu treba zaplatiť daň, čo zníži výhodnosť. Počítať s nárastom ceny nehnuteľnosti je síce z pohľadu historického vývoja logické, no stále je rizikové. Ceny nehnuteľností dokážu aj klesnúť a v prípade potreby predať nehnuteľnosť skôr ako o päť rokov je spojená s ďalšou daňovou povinnosťou.

Zovšeobecniť, či sa oplatí hypotéka alebo nájom, je veľmi náročné. Vlastnú nehnuteľnosť treba okrem kúpy aj vybaviť zariadením. Potom prídu na rad pravidelné platby za energie, opravy, dane i poistenie. Podľa nájomnej zmluvy závisí, čo všetko sa bude platiť ešte nad rámec pravidelnej platby.

Chcete poradiť pri rozhodovaní?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Cheerful smart entrepreneur explaining his ideas

Naozaj sa oplatí dokupovať, ak je investícia v mínuse

Základná otázka dnešných dní znie: Mám vyberať peniaze, keď je moja investícia v mínuse? Na jednej strane je správnou odpoveďou „nie“. Súčasné poklesy sa dajú využiť na ďalšie investície. Nie je však všetko také jednoduché a jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Čítať ďalej
Young family dissappointed at high interest mortgage rate in bank

Prečo je úrok 2,31 % na hypotéke magický?

Úroky na hypotekárnych úveroch sa postupne zvyšujú. Kým pred pár rokmi sme pokles v rovnakej výške takmer nepostrehli, dnes pri zmenách smerom nahor ide pre médiá o vďačné témy. So zvyšovaním sadzieb sa pomaly ale isto blížime k magickej hranici 2,31%.

Čítať ďalej
Happy young family couple managing household budget, enjoying planning investment, analyzing paper bills, making payments online in e-banking computer application, doing financial paperwork at home.

Oplatí sa zadlžiť kvôli bývaniu?

Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Čítať ďalej
purchase of apartment using cheap mortage, young family is ahppy as they have bough a cheap flat, close up photo. success, happiness

Oplatí sa viac hypotéka či podnájom? A je to vôbec dilema?

Stačí krátky prepočet a hneď je jasné, kto z dvojice hypotéka-podnájom je víťazom. Prepočet je však otázkou čísiel, nie emócii a pocitov. Tie môžu z prv jednoznačného výsledku spraviť neriešiteľnú otázku. Čo hovorí matematika a čo pocitové úvahy?

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.