Zadlžiť sa a desiatky rokov splácať, alebo čakať, kým sa potrebná suma nepodarí našetriť? Na dnešné pomery úplne zbytočná otázka. No pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi to až také jednoznačné nebolo. Zadlžiť sa až také jednoduché nebolo.

Kým človek našetrí, v tom lepšom prípade, desiatky a v tom druhom prípade stovky tisíc eur na kúpu vlastného bývania potrvá dlhé roky. Je pritom veľmi otázne, či príspevkami bude stačiť rastu cien nehnuteľností. Dnes je zrejmé, že k bývaniu bez hypotéky sa bežný človek nedostane.

Pre úplné zjednodušenie výhodnosti kúpy nehnuteľnosti poslúži nasledujúci príklad. V roku 2005 by kúpa nehnuteľnosti vyšla na 50 000 eur. V tom čase boli hypotéky ťažko dostupné. Úrokové sadzby sa pohybovali nad 7 % ročne a banky vyžadovali podstatne viac záruk, než je potrebné dnes. K zníženiu sadzby niektorých dlžníkom pomohol štát cez štátny príspevok.

Ceny nehnuteľností odvtedy narástli na takmer trojnásobok. Úrokové sadzby klesli na menej než tretinu. S klesajúcou sadzbou klesala aj mesačná splátka hypotéky. Priemerná mzda sa však postupne zvýšila na dvojnásobok.

Nasledujúci graf zobrazuje fiktívny príklad porovnania vývoja priemernej mzdy a výšky splátky, keď dlžník volil päťročnú fixáciu úrokovej sadzby.
 

25_4_mzda_vyska splatky

Ako to dať všetko dokopy? Z vyššieho príjmu sa ľahšie spláca dlh. Doteraz platilo, že hypotéka na kúpu bytu rozhodne nebol zlý nápad. Doterajšie znižovanie úrokovej sadzby znížilo mesačnú splátku hypotéky o 15 %. Pri raste príjmu tak dlhová povinnosť predstavovala čoraz menšiu záťaž pre rodinný rozpočet. Nasledujúci graf ukazuje vývoj podielu splátky hypotéky na priemernej mzde v danom čase.

25_4_podiel splatky na prijme

Aj keď sa úver začal pre dnešné pomery s veľmi vysokou úrokovou sadzbou, celková preplatenosť bola pre postupný pokles sadzieb iba polovičná. Dlžník zaplatil iba o polovicu viac, ako si požičal. Po splatení dlhu mal však nehnuteľnosť, ktorej hodnota sa za ten čas zvýšila na 2,7-násobok.

Oplatí sa dnes kúpiť nehnuteľnosť, hoc aj na úver? Je to rovnaká dilema ako pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy sa ľudia pýtali, či budú schopní dlh splácať aj v budúcnosti. Dnes sa pýtajú, či utiahnu splátku aj pri zvýšení úrokových sadzieb.

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností? Ak sa úrokové sadzby zvýšia, stanú sa hypotéky nedostupnejšie, čo môže znížiť ceny nehnuteľností. Ceny však nemusia klesať pre infláciu, ktorá sa týka aj stavebných materiálov. Pre infláciu však ľudia nemusia mať peniaze na splátky. Nehnuteľnosti vo vlastníctve problémových dlžníkov sa tak môžu dostať do dražieb, čím sa zvýši ponuka. Vyššia ponuka môže následne znížiť ceny. Ponuku zvýši aj aktivita developerov, ktorých okrem vyšších cien môže podporiť aj zmena stavebného zákona. Kým sa však ponuka z toho či oného dôvodu zvýši, môže ešte ubehnúť nejaký ten rok.
 

Chcete poradiť pri financovaní bývania

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Happy stylish mature old woman remote working from home distance office on laptop taking notes. Smiling 60s middle aged business lady using computer watching webinar sit on couch writing in notebook.

Ako si presunúť dôchodkové úspory v II. pilieri?

Najväčšou prekážkou pri zmene správcu dôchodkových úspor je nájsť si čas a vôľu získať akceptačný list. Samotné získanie tohto dokumentu je pritom veľmi rýchle, rovnako ako aj vypísanie zmluvy.

Čítať ďalej
Young Caucasian businessman in denim shirt is sitting in coffee shop at table and is using laptop with charts.

Diverzifikácia investičného portfólia je nevyhnutná, ale pozor na extrémy

Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka, hovorí stará múdrosť. Jednoducho povedané, rozloženie rizika je vo všeobecnosti rozumné. Viete, čo to v praxi vlastne znamená?

Čítať ďalej
Happy couple counting money on floor at home

Nižší príjem = väčšia finančná rezerva. Koľko by ste mali mať odložené vy?

Finančná rezerva má byť vytvorená vo výške troch až šesť mesačných výdavkov. Aspoň tak to odporúčajú mnohí odborníci z finančného trhu. Prečo práve takýto čas a prečo práve mesačných výdavkov? Čísla nie sú náhodné, ale sú všeobecné.

Čítať ďalej
Family signing home purchase contract on tablet

Rozdiel medzi vkladmi a aktuálnym stavom investičného konta môže byť výrazný. No časom bude iba kladný

Kto aspoň trocha sleduje dianie na kapitálových trhoch, určite mu neunikol výrazný pokles na trhoch. Kým jedni to považujú za vynikajúci moment na investovanie, druhí sa obávajú pokračovania poklesu. Bežný človek, ktorý investuje pravidelne, sa takýmto dilemám vyhne. Jeho jedinou otázkou je, aký bude stav jeho účtu na konci sporenia.

Čítať ďalej
Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.