Svoje súkromie si mnohí z nás chránia. Nechceme, aby druhí o nás vedeli čisto osobné informácie. Napríklad rodné číslo, príjem, ale niekedy aj meno s bydliskom. Na akú sumu by ste nacenili tieto údaje, ak by ste ich chceli predať? Predali by ste ich vôbec?

Či sa nám to páči alebo nie, svoje osobné údaje zverejňujeme. Či sú to sociálne siete, zapnuté GPS v telefóne, účasť v zákazníckych kluboch pre získanie zliav alebo odsúhlasenie použitia osobných údajov pre marketingové účely pri rôznych súťažiach. Osobné údaje sú cenené a cennejšie sú tie, ktoré vypovedajú o finančnej situácii človeka. Akú majú cenu? Nižšiu, ako si väčšina z nás je ochotná pripustiť.

Pri rôznych súťažiach sa bežne pýta telefónne číslo, email a adresa. Neraz sa telefónne číslo a adresa overujú potrebou spätného potvrdenia. Toto všetko je človek ochotný ponúknuť za balíček čipsov či za možnosť vyhrať viac či menej hodnotnú vec. Na sociálnych sieťach, ktoré zverejňujú páčiky, svojim známym oznamujeme naše túžby.
 

Finančný svet skutočne neponúka nič zadarmo.

No pokiaľ ide o otázku finančnú, človek býva obozretný. Nerád sa o túto osobnú informáciu delí. Kde jeho obozretnosť poľavuje?

V snahe prilákať klienta banky siahajú po nulových poplatkoch, preplácaní poplatkov konkurencie i nulových úrokových sadzbách pri úveroch. Výška bezúročných pôžičiek býva však symbolická (do 1000 eur až do 2000 eur) so splatnosťou do dvoch rokov.

Bezúročná a bezpoplatková pôžička je sen každého dlžníka. Tí, čo šťastie na ňu nemajú, počítajú preplatenosť.

Aká je skutočná úspora bezúročnej pôžičky? Úrokové sadzby spotrebných úverov sa nachádzajú v rozpätí od 3,65 % do 10 % ročne. Na úrokoch tisícovej pôžičky by tak dlžník mohol ušetriť 38 až 108 eur. To je v podstate cena za to, že klient o sebe prezradí okrem údajov z občianskeho preukazu aj to, koľko zarába, či má nejaké podlžnosti a aká je jeho disciplína splácania.

Kým v minulosti bolo možné získať takúto pôžičku bez ďalších podmienok, dnes ju banky podmieňujú splácaním z v nej vedeného účtu. To sú poplatky navyše, pokiaľ teda klient nebude plniť podmienky získania účtu zadarmo.

Finančný svet skutočne neponúka nič zadarmo.
 

Chcete začať investovať?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Happy stylish mature old woman remote working from home distance office on laptop taking notes. Smiling 60s middle aged business lady using computer watching webinar sit on couch writing in notebook.

Ako si presunúť dôchodkové úspory v II. pilieri?

Najväčšou prekážkou pri zmene správcu dôchodkových úspor je nájsť si čas a vôľu získať akceptačný list. Samotné získanie tohto dokumentu je pritom veľmi rýchle, rovnako ako aj vypísanie zmluvy.

Čítať ďalej
Young Caucasian businessman in denim shirt is sitting in coffee shop at table and is using laptop with charts.

Diverzifikácia investičného portfólia je nevyhnutná, ale pozor na extrémy

Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka, hovorí stará múdrosť. Jednoducho povedané, rozloženie rizika je vo všeobecnosti rozumné. Viete, čo to v praxi vlastne znamená?

Čítať ďalej
Happy couple counting money on floor at home

Nižší príjem = väčšia finančná rezerva. Koľko by ste mali mať odložené vy?

Finančná rezerva má byť vytvorená vo výške troch až šesť mesačných výdavkov. Aspoň tak to odporúčajú mnohí odborníci z finančného trhu. Prečo práve takýto čas a prečo práve mesačných výdavkov? Čísla nie sú náhodné, ale sú všeobecné.

Čítať ďalej
Family signing home purchase contract on tablet

Rozdiel medzi vkladmi a aktuálnym stavom investičného konta môže byť výrazný. No časom bude iba kladný

Kto aspoň trocha sleduje dianie na kapitálových trhoch, určite mu neunikol výrazný pokles na trhoch. Kým jedni to považujú za vynikajúci moment na investovanie, druhí sa obávajú pokračovania poklesu. Bežný človek, ktorý investuje pravidelne, sa takýmto dilemám vyhne. Jeho jedinou otázkou je, aký bude stav jeho účtu na konci sporenia.

Čítať ďalej
Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.