Čakáte, kým sa ceny nehnuteľností znížia, aby ste si mohli dovoliť vlastné bývanie? Pokles cien nehnuteľností však nie je dobrým znamením. Kedy by sa tak mohlo stať?

Ceny realít kopírujú ekonomický cyklus a finančné možnosti záujemcov. V čase recesie, teda keď podniky prepúšťajú zamestnancov, zvyšuje sa nezamestnanosť a keď klesá objem objednávok, ceny nehnuteľností zvyknú klesať.

Hypotéky podporujú apetít kúpychtivých. Ak nebudú dostupné, resp. budú dostupné iba pre určitú skupinu záujemcov, prejaví sa to aj v cenách nehnuteľností. Sprísnenie podmienok teda zúži okruh kupcov.

Rast cien nehnuteľností sa v súčasnosti zdôvodňuje rastom cien stavebných materiálov. Ak by ceny klesli, mohlo by sa to prejaviť aj v cenách. Lenže nie tých práve dostavaných, ale až tých, ktoré sa začnú stavať.

Ceny sú tvorené podľa ponuky a dopytu. Ak by bola alternatíva k vlastneniu bývania, tiež sa to prejaví na cene. Alternatívou je napríklad nájomné bývanie. Kým sa však postaví 20 000 bytových jednotiek ročne, bude to chvíľu trvať.
 

Jedinou cestou, ako riešiť vlastné bývanie, je myslieť naň veľa rokov vopred a začať budovať finančný vankúš.

Kvantitatívne uvoľňovanie je pojem, ktorý už asi každý počul. Znamená asi toľko, že v ekonomike je veľa peňazí a tí, ktorí ich majú, sa ich snažia niekam uložiť. Ak ich budú mať doma či v banke, prílev nových peňazí z nich urobí menejcenné papiere.

V súčasnosti nie je veľa argumentov, prečo by mali ceny nehnuteľností prestať rásť. Ak by sa aj zastavili, znamenalo by to iba toľko, že kto si ju nemôže dovoliť dnes, nebude si ju môcť dovoliť ani o mesiac. Pokiaľ by sa mu teda výrazne nezlepšil príjem.

Jedinou cestou, ako riešiť vlastné bývanie, je myslieť naň veľa rokov vopred a začať budovať finančný vankúš. V tom lepšom prípade postačí na kúpu, v tom bežnom prípade poslúži ako rezerva na dofinancovanie k hypotéke.
 

Kedy chcete bývať vo vlastnom?

Ak si chcete dovoliť vlastné bývanie čím skôr, mali by ste sa na to začať čím skôr pripravovať. Ak neviete, ako na to, zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme. Spoločne nájdeme riešenie, ktoré vám pomôže na ceste za vlastným bývaním.

Business people discussion advisor concept

Zbystrite pozornosť, ak si všimnete tieto znaky. Možno vám neradí finančný profesionál

Voľakedy bolo finančné rozhodovanie pomerne jednoduché – jeden produkt pre všetkých. Buď ho človek chcel alebo nie. Alternatíva nebola. Dnes máme druhý extrém. Tisíce produktov a ak nejaký chceme, potrebujeme sa v nich vyznať. Alebo si nechať poradiť.

Čítať ďalej
Businessmen trading stocks online. Stock brokers looking at graphs, indexes and numbers on multiple computer screens. Colleagues in discussion in traders office. Business success concept.

Alternatíva k bankám? Kapitálový trh

Možno viete, možno nie, ale aj na Slovensku máme burzu cenných papierov. Ak čakáte, že na nej uvidíte množstvo monitorov a pri nich nervózne postávajúcich obchodníkov, scénu známu z rôznych filmov, sklameme vás. Burzu síce máme, ale úplne odlišnú od tých filmových.

Čítať ďalej
Beautiful Female Data Scientist Works on Personal Computer Wearing a Headset in Big Infrastructure Control and Monitoring Room. Woman Engineer in a Call Center Office Room with Colleagues.

Osobné údaje sú na predaj

Svoje súkromie si mnohí z nás chránia. Nechceme, aby druhí o nás vedeli čisto osobné informácie. Napríklad rodné číslo, príjem, ale niekedy aj meno s bydliskom. Na akú sumu by ste nacenili tieto údaje, ak by ste ich chceli predať? Predali by ste ich vôbec?

Čítať ďalej
Female Real Estate agent offer home ownership and life insurance to young couple.

Oplatí sa vlastniť jednu alebo desiatky nehnuteľností?

Investícia do nehnuteľnosti sa považuje za voľbu istoty. Nehnuteľnosť je hmatateľná a predpokladá sa, že jej cena sa bude iba zvyšovať. S vlastníctvom sú však spojené aj rôzne povinnosti, na ktoré sa často pri porovnávaní výnosov zabúda. Pritom vás od nich vie odbremeniť realitný fond.

Čítať ďalej
Sustainable development concept. Global network. Environmental issue. Elements of this image furnished by NASA. 3D rendering.

V čom sú ESG investície zaujímavejšie?

Ak ste si v tomto období všimli reklamu na investovanie, tak najskôr šlo o investovanie s dlhodobou udržateľnosťou. ESG sa vo svete investícií stáva čoraz frekventovanejším pojmom. Naozaj ide o výhodnú investíciu? Je to výhodnejšie ako tradičné investičné stratégie?

Čítať ďalej
Saving, woman stacking gold coins into increasing columns

Hľadáte istotu v zlate? A v ktorom?

Zlato je ochranca pred infláciou a poistkou pred zlými politickými rozhodnutiami. Zlato je známe všade vo svete, považuje sa za bezpečný prístav v čase neistých trhov. Skrátka je to ideálny nástroj do zlých časov. Skutočne?

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.