Čakáte, kým sa ceny nehnuteľností znížia, aby ste si mohli dovoliť vlastné bývanie? Pokles cien nehnuteľností však nie je dobrým znamením. Kedy by sa tak mohlo stať?

Ceny realít kopírujú ekonomický cyklus a finančné možnosti záujemcov. V čase recesie, teda keď podniky prepúšťajú zamestnancov, zvyšuje sa nezamestnanosť a keď klesá objem objednávok, ceny nehnuteľností zvyknú klesať.

Hypotéky podporujú apetít kúpychtivých. Ak nebudú dostupné, resp. budú dostupné iba pre určitú skupinu záujemcov, prejaví sa to aj v cenách nehnuteľností. Sprísnenie podmienok teda zúži okruh kupcov.

Rast cien nehnuteľností sa v súčasnosti zdôvodňuje rastom cien stavebných materiálov. Ak by ceny klesli, mohlo by sa to prejaviť aj v cenách. Lenže nie tých práve dostavaných, ale až tých, ktoré sa začnú stavať.

Ceny sú tvorené podľa ponuky a dopytu. Ak by bola alternatíva k vlastneniu bývania, tiež sa to prejaví na cene. Alternatívou je napríklad nájomné bývanie. Kým sa však postaví 20 000 bytových jednotiek ročne, bude to chvíľu trvať.
 

Jedinou cestou, ako riešiť vlastné bývanie, je myslieť naň veľa rokov vopred a začať budovať finančný vankúš.

Kvantitatívne uvoľňovanie je pojem, ktorý už asi každý počul. Znamená asi toľko, že v ekonomike je veľa peňazí a tí, ktorí ich majú, sa ich snažia niekam uložiť. Ak ich budú mať doma či v banke, prílev nových peňazí z nich urobí menejcenné papiere.

V súčasnosti nie je veľa argumentov, prečo by mali ceny nehnuteľností prestať rásť. Ak by sa aj zastavili, znamenalo by to iba toľko, že kto si ju nemôže dovoliť dnes, nebude si ju môcť dovoliť ani o mesiac. Pokiaľ by sa mu teda výrazne nezlepšil príjem.

Jedinou cestou, ako riešiť vlastné bývanie, je myslieť naň veľa rokov vopred a začať budovať finančný vankúš. V tom lepšom prípade postačí na kúpu, v tom bežnom prípade poslúži ako rezerva na dofinancovanie k hypotéke.
 

Kedy chcete bývať vo vlastnom?

Ak si chcete dovoliť vlastné bývanie čím skôr, mali by ste sa na to začať čím skôr pripravovať. Ak neviete, ako na to, zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme. Spoločne nájdeme riešenie, ktoré vám pomôže na ceste za vlastným bývaním.

Happy stylish mature old woman remote working from home distance office on laptop taking notes. Smiling 60s middle aged business lady using computer watching webinar sit on couch writing in notebook.

Ako si presunúť dôchodkové úspory v II. pilieri?

Najväčšou prekážkou pri zmene správcu dôchodkových úspor je nájsť si čas a vôľu získať akceptačný list. Samotné získanie tohto dokumentu je pritom veľmi rýchle, rovnako ako aj vypísanie zmluvy.

Čítať ďalej
Young Caucasian businessman in denim shirt is sitting in coffee shop at table and is using laptop with charts.

Diverzifikácia investičného portfólia je nevyhnutná, ale pozor na extrémy

Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka, hovorí stará múdrosť. Jednoducho povedané, rozloženie rizika je vo všeobecnosti rozumné. Viete, čo to v praxi vlastne znamená?

Čítať ďalej
Happy couple counting money on floor at home

Nižší príjem = väčšia finančná rezerva. Koľko by ste mali mať odložené vy?

Finančná rezerva má byť vytvorená vo výške troch až šesť mesačných výdavkov. Aspoň tak to odporúčajú mnohí odborníci z finančného trhu. Prečo práve takýto čas a prečo práve mesačných výdavkov? Čísla nie sú náhodné, ale sú všeobecné.

Čítať ďalej
Family signing home purchase contract on tablet

Rozdiel medzi vkladmi a aktuálnym stavom investičného konta môže byť výrazný. No časom bude iba kladný

Kto aspoň trocha sleduje dianie na kapitálových trhoch, určite mu neunikol výrazný pokles na trhoch. Kým jedni to považujú za vynikajúci moment na investovanie, druhí sa obávajú pokračovania poklesu. Bežný človek, ktorý investuje pravidelne, sa takýmto dilemám vyhne. Jeho jedinou otázkou je, aký bude stav jeho účtu na konci sporenia.

Čítať ďalej
Female and Male Business Partners Have Fun and Play Rock Paper Scissors while Meeting Discussing Corporate Strategy, Financial Reports and Marketing Projects. Corporate Decisions Rely on Chance.

Máte druhú šancu na investovanie

Ak ste na Vianoce v roku 2020 uvažovali, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakali ste na výhodnú cenu, dočkali ste sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Čítať ďalej
A woman in shock looks into a paper check from a supermarket in a shopping center against the background of an escalator and holds a package with fresh products, price increase

Straší vás rastúca inflácia? Odborníci poradia, čo môže pomôcť

Vyhnúť sa inflácii je veľmi náročné. Ak by sme si aj prestali všímať cenovky, sú tu médiá, ktoré nás o nej neustále informujú. Dôvod ich zamerania na ekonomický indikátor je jednoduchý – ide o jej najvyššiu úroveň za posledné roky. Nejde však o žiadne megačísla. Koniec koncov, Slováci si pamätajú násobne vyššiu mieru inflácie.

Čítať ďalej
Upozornenie

Tu uvedené informácie predstavujú marketingové oznámenie Swiss Life Select Slovensko, a. s. (ďalej len SLSS) a sú platné ku dňu ich zverejnenia a môžu sa v čase zmeniť. Tieto informácie boli zostavené a spracované zo strany SLSS a vychádzajú zo zdrojov, ktoré SLSS považuje za spoľahlivé. Slúžia len na informačné účely, nepredstavujú akúkoľvek ponuku uzavrieť zmluvu týkajúcu sa akéhokoľvek finančného nástroja v nich uvedeného s osobou, ktorá odpovie na tieto informácie. Taktiež nie sú podkladom na uzatvorenie inej zmluvy, ani sa na ne nemožno odvolávať v súvislosti s dojednaním akéhokoľvek záväzku, nemožno sa na ne spoliehať ako na úplné vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov v nich uvedených. Nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Možnosti investovania prezentované v tomto dokumente nemusia byť primerané alebo vhodné pre niektorých konkrétnych potenciálnych investorov. SLSS nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.