Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Akcie: Ázijské trhy opäť s rastom, pomáhajú jej ťažobné spoločnosti a predaje áut v Spojených štátoch

02.12.2009 | 11:01 0 Komentárov

Ázijské trhy počas dnešného ranného obchodovania ťahali nahor najmä akcie ťažobných a energetických spoločností, ktoré majú na miestnych indexoch vysoký podiel. Postaralo sa o to najmä ďalšie oslabenie dolára, keď upokojenie sa situácie okolo dubajského dlhu opätovne zvýšilo apetít obchodníkov po riziku, čo je negatívnym faktorom pre dolár vzhľadom na relatívnu bezpečnosť amerických štátnych dlhopisov a extrémne nízke úrokové sadzby v Spojených štátoch, ktoré spravili dolár financujúcou menou pre rizikovejšie avšak vyšší výnos ponúkajúce transakcie. Slabší dolár tak poslal nahor dolárovú hodnotu komodít a týmpádom rástli aj akcie ťažobných spoločností, v Austrálii sa darilo akciám ťažobných gigantov BHP Billiton (+1,4 %) a Rio Tinto (+3,0 %).

Najvyšší rast spomedzi komodít zaznamenalo počas včerajšieho a dnešného obchodovania zlato, ktoré pokračuje v spanilej jazde posúvania historických maxím smerom nahor do zatiaľ neprebádaných teritórií. Okrem oslabenia dolára k tomu prispela aj víkendová správa z Číny, podľa ktorej by krajina mala navýšiť svoje zlaté rezervy v najbližších troch až piatich rokoch o 6 000 ton, čo je viac ako šesťnásobok rastu rezerv za posledných päť rokov. Zlato sa tak môže tešiť na dodatočnému dopytu, čo ho taktiež pomohlo poslať po prvý krát v histórii nad hranicu 1 200 dolárov za uncu, mimoriadne sa tak opäť darilo akciám producentov zlata, v Austrálii poskočili akcie Newcrest Mininng (+5,0 %) a v Hongkongu akcie Zijin Mining (+3,4 %).

V Japonsku sa darilo akciám výrobcov automobilov, keď v Spojených štátoch bol zaznamenaný prvý medziročný rast predaja automobilov bez podpory štátnych stimulov, v novembri sa predalo v najväčšej svetovej ekonomike anualizovane 10,9 mil. automobilov (oč. 10,5 mil.), čo predstavuje ročný nárast o takmer 5 %. Aktivita na trhu s automobilmi je však ešte stále slabá, predaje sa pohybujú ďaleko pod desaťročným priemerom 15,9 mil. Lepšie než očakávané výsledky však dokázali poslať nahor akcie japonských výrobcov automobilov, darilo sa najmä akciám Nissan (+2,5 %) a Honda (+2,1 %). Japonské akcie podporila ja správa, že japonská vláda uvažuje o ďalšom stimulačnom balíčku v tomto fiškálnom roku končiacim sa v marci 2010 vo výške 4 bil. jenov (cca. 30,8 mld. eur) na podporu spotreby, zamestnanosti a ekologicky prijateľných priemyselných odvetví. Na druhej strane sa však po dvojdňovom raste dostali pod predajný tlak akcie japonských bánk, ktoré sú v porovnaní s väčšinou ďalších svetových bánk považované za podkapitalizované, v červených číslach sa tak obchodovali aj akcie dvoch najväčších bánk v krajine Mitsubishi UFJ (-2,2 %) a Sumitomo Mitsui (-2,3 %).

Pozitívna nálada počas dnešného ranného ázijského obchodovania tak priniesla zelené čísla, rast japonského indexu Nikkei o 0,4 % na 9 608,9b. bol limitovaný poklesmi vo finančnom sektore, viac sa darilo hongkonskému indexu Hang Seng s rastom o 0,8 % na 22 289,6b a austrálskemu ASX s rastom o 0,9 % na 4 762,4b. Včerajšie americké obchodovanie prinieslo rast blue-chip indexu Dow Jones o 1,2 % na nové štrnásťmesačné maximá 10 471,6b. a rast širšieho indexu S&P zhodne o 1,2 % na 1 108,9b., keď apetít obchodníkov zlepšili pozitívne správy z Dubaja, slabší dolár podporil ceny komodít a obchodníkov príjemne prekvapil aj októbrový rast uzatvorených kontraktov na kúpu domu o 3,7 % (oč. -0,4 %). V úvode európskeho obchodovania sa hlavné indexy po včerajšom prudkom raste pohybujú mierne v červených číslach (10:30; FTSE –0,2 %; DAX –0,1 %).

Dnešné obchodovanie bude na nové ekonomické ukazovatele podstatne chudobnejšie ako včerajšok, zo Spojených štátov dorazí ADP report o novembrovom počte vzniknutých/zaniknutých pracovných miest v súkromnej sfére (14:15; oč. -150 tis.), ktorý býva predstihovým ukazovateľom pred piatkovou oficiálnou vládnou správou, a vo večerných hodinách skomentuje FED ekonomický vývoj v jednotlivých amerických regiónoch v rámci svojej béžovej knihy (20:15). Okrem toho dorazia aj minulotýždňové americké zásoby ropy (16:30; oč. -0,4 mil. barelov) a benzínu (16:30; oč. +0,8 mil.), ktoré sa môžu podpísať najmä pod obchodovanie s energetickými akciami. Chudobnejší makroekonomický kalendár však môže mať za následok, že obchodníci budú citlivejší aj na správy z podnikovej sféry.

Autor: Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers (kamil.boros@xtb.sk), 2/12/09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *