Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Akcie: Juncker tlmí nervozitu na akciových trhoch

10.12.2009 | 18:00 0 Komentárov

Počas dnešného obchodovania na akciových trhoch hlavné európske indexy prerušili trojdňovú šnúru poklesu, pod ktorú sa výrazne podpísali obavy o únosnosť gréckeho, španielskeho a aj dubajského dlhu. K oslabeniu nervozity dopomohli aj slová luxemburský predsedu vlády a zároveň aj predsedu pracovnej skupiny európskych ministrov financií Jean-Clauda Junckera, že aj napriek fiškálnym problémom je bankrot Grécka vylúčený a tak je diskusia o pomoci zo strany ďalších krajín eurozóny bezpredmetná. To pomohlo najmä akciám gréckych bánk, ktoré sa v posledných dvoch dňoch obchodovali vo vysokých stratách, darí sa akciám Alpha Bank (+7,8 %) a akciám National Bank of Greece (+5,9  %), dôvera do bankových akcií sa vrátila aj na ďalších európskych trhoch, v Británii poskočili akcie Barclays (+4,1  %) a v Nemecku akcie Deutsche Bank (+1,9  %). Nákupný impulz poskytla obchodníkom aj problémová americká banka Citigroup (+1,0  %), ktorá sa podľa správy zo včerajšieho večera pripravuje na splatenie zvyšných dvadsať miliárd dolárov zo štyridsaťpäťmiliardového balíka štátnej pomoci, ďalších dvadsaťpäť miliárd už stihla americká vláda prekonvertovať na akcie spoločnosti.

Dnešné obchodovanie bolo opäť chudobné na nové makroekonomické ukazovatele, aj napriek tomu dokázala obchodníkov potešiť októbrová americká obchodná bilancia, ktorá ukázala nečakaný rast exportov o 2,6  % na najvyššiu úroveň za posledných jedenásť mesiacov. Americkým exportérom uľahčuje situáciu na zahraničných trhoch už vyše pol roka oslabujúci americký dolár, ktorý zvyšuje ich cenovú konkurencieschopnosť na zahraničných trhoch. Minimálnu odchýlku od konsenzu ukázali minulotýždňové americké nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti s rastom na 474 tis. (oč. 465 tis.) a nijako neprekvapila ani Bank of England, ktorá ponechala úrokové sadzby na historickom minime 0,5  % a taktiež aj cieľový objem programu na pumpovanie nových peňazí do britskej ekonomiky prostredníctvom nákupu dlhopisov na úrovni 200 mld. libier, pričom k jeho ďalšiemu prehodnoteniu by malo dôjsť až vo februári.

Na korporátnej úrovni sa počas dnešného obchodovania tiež veľa neudialo, výraznejšie dokázal zaujať len španielsky módny gigant Inditex (+3,8 %), ktorý nečakane dokázal za tri mesiace končiace sa októbrom medziročne zvýšiť svoj čistý zisk o 4,3  % na 456 mil. eur (oč. 432 mil.), k čomu mu výrazne pomohla aj expanzia na ázijské trhy. Poväčšine pozitívne správy tak dnes pomáhajú hlavným akciovým indexom zmazávať časť ziskov z úvodu týždňa, aj napriek tomu je však stále na trhoch cítiť nervozitu, keď najmä v Spojených štátoch ťahajú indexy nahor najmä akcie z defenzívnych sektorov, ktoré sú menej citlivé na vývoj ekonomiky, v slušných ziskoch sa tak obchodujú akcie telekomunikačného giganta AT&T (+1,3 %) a aj zdravotnej poisťovne Unitedhealth Group (+3,8 %).

Dnešné obchodovanie, ktoré sa nesie v znamení uvoľňovania napätia tak do 17:15 prinieslo rast britského indexu FTSE o 0,7 % na 5 242,4b. a nemeckého indexu DAX o 1,0 % na 5 704,7b. V Spojených štátoch si v úvode obchodovania pripísal širší index S&P 0,8 % a pohyboval sa na úrovni 1 104,4b. Zajtrajšie obchodovanie už môže byť viac volatilné, keď uzrú svetlo sveta významnejšie ekonomické ukazovatele zo Spojených štátov z oblasti spotreby, ktorá je tradičným pilierom americkej ekonomiky. Zverejnené budú novembrové maloobchodné tržby (14:30; oč. +0,7 % m/m) a predbežný decembrový University of Michigan index spotrebiteľskej dôvery (15:55; oč. 68,5b.).

Autor: Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers (kamil.boros@xtb.sk), 10/12/09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *