Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Akcie: Najnižší počet zaniknutých pracovných miest v Spojených štátoch za posledné dva roky sa stará o pozitívnu náladu na akciových trhoch

04.12.2009 | 17:30 0 Komentárov

Dnešné obchodovanie na akciových trhoch sa nesie v znamení amerických údajov z trhu práce, ktoré dokázali výrazne prekvapiť, keď ukázali zaniknutie len 11 tis. (oč. -110 tis.) pracovných miest v americkej ekonomike mimo cyklického sektora poľnohospodárstva, čo predstavuje najlepší údaj za posledné dva roky. Nezamestnanosť v krajine dokonca klesla o dva percentuálne body na 10 %. Pracovné miesta pribúdali v zdravotníctve, odborných službách a k pozitívnemu výsledku výrazne prispelo aj 52 tis. nových krátkodobých pracovných miest, naopak ďalšie straty prišli z výrobného a stavebného sektora. Táto prekvapivá hodnota nahráva tým obchodníkom, ktorí očakávajú rýchlejšie zotavenie sa americkej ekonomiky z najhoršej povojnovej recesie, pokiaľ by minimálny počet zaniknutých pracovných miest potvrdil aj decembrový údaj, mohlo by to skutočne znamenať, že americký trh práce dosadá na dno, čo by bolo pozitívnou správou pre celú americkú ekonomiku, ktorej najvýznamnejšia zložka spotreba domácností trpí zvýšeným šetrením pre prípad straty zamestnania na úkor spotreby a aj prepadom výdavkov ľudí ktorí prišli o prácu.

Hoci Spojené štáty ešte stále nemajú vyhrané, keďže pozitívne dáta sú výrazne skreslené monetárnymi a fiškálnymi stimulmi a skutočná sila americkej ekonomiky sa ukáže až po ich spomalení, resp. ukončení, na akciových trhoch panuje pozitívna nálada a v zelených číslach sa obchodujú akcie vo všetkých sektoroch. Najviac sa darí akciám cyklických spoločností, ktorých zisky sú závislé od vývoja hospodárskeho cyklu, ktorý by v prípade obratu na americkom trhu práce mohol zamieriť nahor. Vo finančnom sektore, ktorý by v prípade dosadnutia amerického trhu práce na dno mohol počítať z nižšími stratami z nesplatených úverov, sa darí akciám retailových bánk Wells Fargo (+3,1 %) a Bank of America (+1,7 %), v Spojených štátoch sa mimoriadne darí aj akciám v technologickom sektore, kde rastú aj akcie blue-chipov Intel (+3,0 %) a Cisco (+2,1 %).

Nedarí sa len akciám producentov zlata, keď zníženie napätia na finančných trhoch poslalo ceny zlata, ktoré včera dosiahlo historické maximá prudko nadol, v červených číslach sa tak obchodujú akcie americkej spoločnosti Newmont Mining (-4,6 %) a akcie britskej Randgold Resources (-3,5 %). Slabšie výsledky dnes dosahujú aj akcie ťažobných a energetických spoločností, keď údaje z trhu práce vyústili do nákupnej horúčky na dolárových pároch, keď obchodníci predpokladajú, že v prípade priaznivého trendu na trhu práce by mohlo dôjsť k sprísňovaniu americkej monetárnej politiky a zvyšovaniu úrokových sadzieb skôr než sa doteraz očakávalo. Silnejší dolár limituje rast cien komodít v reakcii na pozitívne dáta a tým pádom aj rast akcií ťažobných a energetických spoločností, ktorých zisky sú tak dnes podpriemerné.

Aj napriek tomu však akciové trhy zakončujú pozitívny týždeň v zelených číslach, v Spojených štátoch o 17:00 americké indexy atakujú tohtoročné maximá, blue-chip index Dow Jones sa pohybuje so ziskom 0,9 % na úrovni 10 464,9b. a širší index S&P 500 so ziskom 1,0 % na úrovni 1 111,0. Európa hlási rast britského indexu FTSE o 0,4 % na úroveň 5 336,5b. a nemeckého indexu DAX o 0,8 % na 5 819,1b. Na ďalší priebeh dnešného obchodovania už nie sú naplánované žiadne významnejšie makroekonomické ukazovatele a tak hlavné akciové indexy povzbudené pozitívnymi dátami z trhu práce pravdepodobne ukončia týždeň v zelených číslach, ohroziť ich však ešte môžu prípadné výpredaje na komoditných trhoch v dôsledku silnejšieho dolára.
 

Autor: Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers (kamil.boros@xtb.sk), 4/12/09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *