Piatok 22. február. Meniny má Etela

Akcie: Nákupná horúčka na japonských akciových trhoch poslala Nikkei do najvyššieho zisku od mája

03.12.2009 | 11:01 0 Komentárov

Dnešné ranné ázijské obchodovanie prinieslo prudký rast japonských akcií, keď k optimizmu na ázijských trhoch prispeli pozitívne správy zo Spojených štátov, ktoré sú stále najväčším exportným trhom pre množstvo japonských spoločností, a oslabenie jenu. Akcie japonských exportérov podporila posledná béžová kniha amerického FEDu, podľa ktorej ekonomická aktivita vo väčšine regiónov rástla, a čo je dôležitejšie spotreba domácností nabrala rastúci trend. To dodalo optimizmus pre ázijských exportérov, že pri prípadnom zachovaní rastového trendu sa môže rastúca americká spotreba pozitívne premietnuť do ich ziskov. Béžová kniha odštartovala aj oslabovanie jenu, ktorého pozícia ako bezpečného prístavu po pozitívnych správach zo Spojených štátov oslabila, jen ešte viac prehĺbil svoj pokles, keď po ukončení amerického obchodovania problémová americká banka Bank of America vyhlásila, že plánuje splatiť štátnu pomoc vo výške 45 mld. amerických dolárov. Hoci tým banka sleduje okrem zníženia dividendových platieb najmä zbavenie sa platového stropu, obchodníkom to dodalo optimizmus ohľadom situácie vo finančnom sektore a podporili tak pozitívnu náladu.

Slabší jen a lepšie vyhliadky americkej spotreby tak poslali do vysokých ziskov akcie japonských exportérov, mimoriadne sa darilo akciám výrobcu elektroniky Sony (+6,0 %), výrobcu automobilov Toyota (+5,6 %) a akciám výrobcu fotoaparátov Canon (+5,4 %). Najvyšší zisk však dosiahli akcie automobilky Mitsubishi Motors (+12,6 %) po správe, že by v nej mohla zvýšiť podiel francúzska automobilka Peugeot. Pozitívna nálada neobišla ani exportérov z ďalších ázijských krajín, v Južnej Kórei boli na čele ziskov akcie výrobcu elektroniky LG Electronics (+8,2 %) a Hongkongu poskočili akcie najväčšieho dodávateľa hračiek a textilu pre americkú sieť maloobchodov Wal-Mart Li & Fung (+5,7 %). Japonský index Nikkei, ktorý sa na rozdiel od väčšiny ďalších svetových indexov už tri mesiace pohybuje v klesajúcom trende, tak najmä vďaka exportérom a slabšiemu jenu dnes ukončil obchodovanie s najvyššími ziskami za posledný pol rok 3,8 % na viac ako mesačných maximách 9 977,7b. Ďalšie popredné ázijsko-pacifické indexy už zaznamenali skromnejší rast, hongkonský Hang Seng vzrástol o 1,2 % na 22 553,9b. a austrálsky ASX len o miernych 0,3 % na 4 774,6b.

Bez výraznejších zmien oproti predošlému dňu ukončili včerajšie obchodovanie aj napriek pozitívnym správam z béžovej knihy hlavné americké indexy. Obchodovanie určovali v úvodných hodinách najmä investičné odporúčania z Európy, kde ING a Credit Suisse znížili rating na akcie vo finančnom sektore, čo taktiež prispelo k poklesu akcií bánk Wells Fargo (-1,9 %) a Bank of America (-1,6 %). Naopak ING v očakávaní že prudké rasty akcií v cyklických sektoroch, vrátane bankového, sa chýlia ku koncu, zvýšila rating na akcie v defenzívnych sektoroch, čo pomohlo do ziskov akciám americkej dvojky na telekomunikačnom trhu Verizon (+1,0 %), či akciám popredného výrobcu elektrickej energie American Electric Power (+2,7 %). Po zverejnení minulotýždňových zásob amerických ropných produktov, ktoré ukázali silnú prevahu ponuky nad dopytom, keď zásoby ropy vzrástli o 2,1 mil. barelov (oč. -0,4 mil.) a zásoby benzínu dokonca o 4 mil. (oč. +0,8 mil.), sa spolu s ropou dostali pod predajný tlak aj akcie energetických spoločností, ku ktorému prispel aj ďalší pokles cien plynu. Spomedzi energetických gigantov tak klesli najviac akcie ConocoPhillips (-0,8 %), najviac v sektore stratili akcie Chesapeake Enegry (-2,9 %). Včerajšie obchodovanie napokon ukončil blue-chip index Dow Jones so stratou 0,2 % na 10 452,7b. a širší index S&P 500 naopak s miernym ziskom 0,03 % na úrovni 1 109,2b.

Dnešné obchodovanie sa zatiaľ nesie v znamení optimizmu, za ktorým stojí Bank of America a béžová kniha FEDu, potvrdzujú to aj hlavné európske indexy, ktoré sa v úvode obchodovania pohybujú v slušných ziskoch (10:30; FTSE +0,7 %; DAX +1,1 %), v ďalšom priebehu obchodovania bude v centre pozornosti decembrové zasadnutie Európskej centrálnej banky (13:45; oč 1,0 %) a následná tlačová konferencia (14:30), na ktorej môže guvernér Trichet ponúknuť ďalšie konzervatívne vyjadrenia ohľadom budúcnosti monetárnej politiky v eurozóne. Z prostredia centrálnych bánk dnes ešte bude mať prejav guvernér nemeckej Bundesbank Webber (16:00) a pred americkým senátom bude šéf FEDu Bernanke presviedčať o tom, prečo by ho mali zvoliť do ďalšieho funkčného obdobia (16:00). Na poli ekonomických ukazovateľov sa bude pozornosť sústrediť najmä do Spojených štátov, odkiaľ dorazí novembrová dôvera v nevýrobnom sektore (16:00; oč. 51,6b.) a aj minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 480 tis.).

Autor: Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers (kamil.boros@xtb.sk), 3/12/09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *