Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Akcie: Novembrové dáta z čínskej ekonomiky povzbudili akciové trhy

11.12.2009 | 10:55 0 Komentárov

V dnešných ranných hodinách ponúkla Čína väčšinu svojich novembrových ekonomických ukazovateľov, ktoré pomáhajú k návratu optimizmu na finančné trhy, ktorý dostal zásah po správach o problémoch niektorých krajín so splácaním svojho dlhu. Čínska ekonomika, ktorá je výrazne podporovaná úverovou expanziou, pokračuje prudkom raste. Priemyselná výroba v krajine poskočila medziročne o neuveriteľných 19,2 % (oč. 18,2 %), zdroje jej rastu sú na rozdiel od posledných rokov väčšinou domáce, keď domáce investície, za ktoré je zodpovedný najmä vládny protikrízový balíček, vzrástli v prvých jedenástich mesiacoch roka oproti predošlému roku o 32,1 % a maloobchodné tržby o 15,8 %. Domáce zdroje rastu sú však poväčšine financované novými úvermi, čo ukazuje aj medziročný rast peňazí v obehu meraný peňažným agregátom M2, o rekordných takmer 30 %, ktorý prispieva k prehrievaniu sa čínskej ekonomiky a vytváraniu bublín na čínskych trhoch. Inflácia v krajine sa s rastom o 0,5 % v novembri opäť prehupla do pozitívneho teritória, a s pokračujúcou úverovou expanziou, ktorú naznačuje aj neoficiálny budúcoročný cieľ na nové úvery vo výške 5-8 bil. juanov, má vytvorený priestor k ďalšiemu rastu. V momente, kedy však čínska centrálna banka začne tlmiť infláciu a nafukovanie bublín obmedzovaním úverovej expanzie, môže dôjsť k spľasnutiu týchto bublín, ktoré sa v Číne vytvárajú napríklad na akciovom trhu, trhu s nehnuteľnosťami, či automobilmi, a ekonomika sa môže dostať do veľkých problémov.

Obchodníci na akciových trhoch podporovaný bezprecedentnou likviditou v globálnom finančnom sektore, však momentálne tak ďaleko do budúcnosti nehľadia, a našli v novembrových čínskych údajoch nákupný signál. Mimoriadne sa darilo japonským exportérom, ktorých okrem pozitívnych dát z Číny, ktorá je momentálne najväčším exportným trhom Japonska, potešil aj včera zverejnený medzimesačný rast exportov v Spojených štátoch, ktoré sú druhým najväčším exportným trhom krajiny, o 2,6 % na jedenásťmesačné maximá. Vo vysokých ziskoch tak ukončili dnešné obchodovanie akcie výrobcu elektroniky Panasonic (+4,4 %), výrobcu automobilov Nissan Motors (+3,9 %) a výrobcu stavebných zariadení Komatsu (+3,4 %). Celkovo poskočil dnes japonský index Nikkei o 2,5 % na 10 107,9b., nižšie prírastky zaznamenali ďalšie popredné ázijské indexy, ktoré však majú nižší podiel exportérov ako Nikkei, Hongkonský Hang Seng vzrástol o 0,9 % na 21 902,1b. a austrálsky ASX o 0,6 % na 4 635,2b. Včerajšie americké obchodovanie sa taktiež vyznačovalo miernou korekciou strát z úvodu týždňa, keď náladu na trhu pozdvihli aj slová vysokého európskeho predstaviteľa Junckera, podľa ktorého je bankrot Grécka vylúčený, širší americký index S&P 500 si počas včerajšieho obchodovania pripísal 0,6 % a obchodovanie ukončil na úrovni 1 102,4b.

Optimistická nálada sa presunula aj na európske obchodovanie, kde otvorili hlavné indexy v slušných ziskoch (10:05; FTSE +1,0 %; DAX +0,9 %). Pozornosť obchodníkov sa bude počas dnešného obchodovania sústrediť najmä do Spojených štátov, ktoré ponúknu nové dáta z oblasti spotreby, ktorá je s takmer dvojtretinovým podielom na americkom HDP najväčším ťahúňom americkej ekonomiky. V popoludňajších hodinách tak dorazia novembrové maloobchodné tržby (14:30; oč. +0,7 % m/m) a predbežný decembrový index spotrebiteľskej dôvery z dielne University of Michigan (15:55; oč. 68,5b.).

Autor: Kamil Boros (kamil.boros@xtb.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *