Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Akcie: Špekulácie ohľadom reakcie FEDu na pozitívne výsledky z trhu práce držia akciové trhy v napätí

07.12.2009 | 17:40 0 Komentárov

Európske a americké akciové trhy sú počas dnešného obchodovania pod tlakom aj napriek piatkovým pozitívnym dátam z amerického trhu práce, ktoré ukázali len 11 tis. zaniknutých pracovných miest v novembri, čo spustilo na finančných trhoch špekulácie ohľadom budúcej politiky amerického FEDu. Jeho predstavitelia doteraz utvrdzovali trhy, že pokiaľ sa neukáže súčasný ekonomický rast ako udržateľný, sadzby sa dvíhať nebudú. V prípade stabilizácie situácie na trhu práce, ktorej možný začiatok naznačili piatkové výsledky, by však mohol FED mierne zmeniť rétoriku, na čo začali špekulovať mnohí obchodníci v podobe nákupov dolára, ktorý sa dnes na páre s eurom dokonca prepracoval na mesačné maximá. Obavy, že by FED mohol pristúpiť k postupnému ukončovaniu monetárnych stimulov skôr než sa doteraz očakávalo, priniesli na trhy nervozitu ohľadom budúcnosti mimoriadnej likvidity, ktorá už niekoľko mesiacov presakuje aj na akciové trhy a pomáha tak akciám nahor,  čo je jedným z faktorov, ktorý bránil akciám vyšším ziskom v piatok a bráni im aj dnes.

Opatrne naladení obchodníci, tak väčšinu svojich nákupov na amerických trhoch smerovali do defenzívnych sektorov, ktoré sú menej citlivé na vývoj ekonomiky a tým pádom by aj najmenej utrpeli zvyšovaním úrokových sadzieb. V Spojených štátoch sa tak v zelených číslach obchodujú akcie telekomunikačného giganta Verizon (+1,4 %), či akcie výrobcu elektrickej energie Dynergy (+1,0 %). Americkým obchodovaním zahýbali aj zmeny investičných ratingov na jednotlivé sektory akcií, keď analytici Merill Lynch, ktorá momentálne patrí pod Bank of America, zvýšili rating na akcie emitentov kreditných kariet, ktorým by priaznivejší vývoj na trhu práce, ktorý naznačila aj piatková vládna správa z trhu práce, mohol znížiť tlak na rast objemu nesplatených úverov a pozitívne sa tak prejaviť na hospodárskych výsledkoch, v zelených číslach sa tak obchodujú akcie American Express (+1,5 %) a aj akcie jej menšieho konkurenta Discovery Financial Services (+3,5 %). Darí sa aj akciám  zdravotných poisťovní, na ktoré zvýšila rating banka Goldman Sachs, na čele ziskov v sektore je spoločnosť Aetna (+4,4 %).

Vo Veľkej Británii dostal pod predajný tlak bankové akcie britský minister financií Alistair Darling, ktorý vo včerajšej televíznej debate nevylúčil vyššie zdanenie nadmerných bonusov, ktoré sa týkajú aj finančného sektora. Pre banky to môže znamenať únik mozgov do krajín, kde budú mať lepšie podmienky, čo môže v konečnom dôsledku bankám uškodiť, a tak sa v červených číslach obchodujú akcie problémovej banky Royal Bank of Scotland (-4,7 %), v ktorej má momentálne majoritu vláda, a aj akcie konkurenčnej Barclays (-2,0 %). V Nemecku sa nedarí akciám elektronického giganta Siemens (-1,9 %), ktorého okrem nečakaného prepadu októbrových nemeckých závodných objednávok o 2,1 % (oč. +0,6 %) postihlo aj zníženie ratingu zo strany Morgan Stanley,

O 17:00 sa tak v Európe počas dnešného nervózneho obchodovania pohybuje britský index FTSE so stratou 0,1 % na úrovni 5 319,4b. a nemecký index DAX so stratou 0,5 % na úrovni 5 788,7b. V Spojených štátoch sa už hlavné indexy obchodujú v miernych ziskoch, Dow Jones poskočil o 0,3 % na 10 417,8b. a širší S&P o 0,2 % na 1 107,9b. Dnešným obchodovaním ešte môže zahýbať vystúpenie šéfa FEDu Bernankeho (18:45), ktorý môže vniesť viac svetla do špekulácií ohľadom ďalšieho vývoja politiky FEDu, a zverejnená bude aj októbrová zmena spotrebiteľských úverov v Spojených štátoch (21:00; oč. -9,6 mld. dolárov). Zajtrajšie obchodovanie bude podobne ako dnešné chudobné na nové makroekonomické dáta, zverejnená bude len októbrová priemyselná výroba vo Veľkej Británii (10:30; oč. +0,5 % m/m) a v Nemecku (12:00; oč. +1,1 % m/m), a tak sa budú podobne ako dnes obchodníci viac pozerať na udalosti z podnikovej úrovne.
 

Autor: Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers (kamil.boros@xtb.sk), 7/12/09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *