Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Akcie: Zníženie ratingu na grécky dlh poslalo akcie hlboko do červených čísel

08.12.2009 | 17:45 0 Komentárov

Dnešné obchodovanie na európskych a amerických akciových trhoch sa nesie v mimoriadne negatívnej nálade, o ktorú sa starajú najmä obavy o platby schopnosť Grécka a Dubaja. Agentúra Fitch dnes znížila rating Grécka na záväzky v domácej aj v cudzej mene z A- na BBB+ s negatívnym výhľadom a od včera prehodnocuje rating na dlh Grécka aj ďalšia ratingová agentúra S&P. Dlhodobá fiškálna nedisciplinovanosť krajiny priviedla štátne zadlženie nad 100 % HDP, pričom len tento rok bude Grécko hospodáriť s vyše dvanásťpercentným deficitom, zvyšuje obavy o budúcu schopnosť krajiny splácať tento obrovský dlh, ktorý by sa mohol ešte v nasledujúcich rokoch zvyšovať, čo pri znížení ratingu zohľadnila aj agentúra Fitch. Pod mimoriadny predajný tlak sa následne dostali grécke banky, ktoré môžu mať po vypršaní súčasnej výnimky problém so získavaním likvidity od Európskej centrálnej banky, ktorá nemusí v budúcnosti akceptovať grécke štátne dlhopisy ako záruku pri svojich tendroch na nové pôžičky, vo vysokých stratách sa tak obchodujú akcie National Bank of Greece (-9,9 %) a Alpha Bank (-7,8 %). Olej do ohňa ohľadom ratingov priliala aj tretia veľká ratingová agentúra Moody’s, ktorá plánuje preveriť najvyšší AAA rating na dlh Veľkej Británie, ktorá taktiež zápasí s rastúcim zadlžením a vysokým deficitom.

Ďalšia vlna neistoty sa dnes zdvihla aj okolo dubajského dlhu, keď problémová dcérska developerská spoločnosť štátnej investičnej spoločnosti Dubai World Nakheel vykázala stratu za prvý polrok vo výške takmer 3,7 mld. dolárov, keď bola nútená odpisovať straty z poklesu hodnoty nehnuteľností po prasknutí bubliny na dubajskom trhu nehnuteľností a nízky dopyt po jej dokončených projektoch výrazne zasiahol aj jej tržby. Na pomoc jej musel prísť štátny fond s pôžičkou takmer 2,5 mld. dolárov, ktorá má nateraz zabezpečiť jej fungovanie, budúca platby schopnosť spoločnosti Dubai World s dlhmi zruba 60 mld. dolárov je však stále viac otázna. A tak sa pod predajný tlak dostali akcie bánk, ktoré sú najväčšími veriteľmi Dubaja, hlboko v červených číslach sa obchodujú akcie britských Royal Bank of Scotland (-6,9 %) a Standard Chartered (-3,2 %).

Tým sa ale zoznam dnešných negatívnych správ nekončí, negatívne prekvapila obchodníkov aj októbrová nemecká priemyselná výroba, ktorá sa nečakane prepadla o 1,8 % (oč. +1,1 %) a po včerajšom nečakanom poklese októbrových priemyselných objednávok je to už druhá negatívna správa pre výrobcov v krajine. Tí začínajú pociťovať ukončenie šrotovného a negatívne sa na nemeckom priemysle prejavuje aj silné euro, ktoré znižuje konkurencieschopnosť nemeckých výrobcov na zahraničných trhoch. Na korporátnej úrovni obchodníkov nepotešili ani treťokvartálne tržby britského maloobchodného reťazca Tesco (-2,7 %), ktorých medziročný rast spomalil z 8,3 % v prvom pol roku na 7,7 %.

Dnešné roztrhnutie vreca s negatívnymi správami tak poslalo nadol akcie vo všetkých sektoroch, o 17:15 sa v Británii pohybuje britský index FTSE so stratou 1,4 % na úrovni 5 236,3b. a nemecký DAX so stratou 1,5 % na úrovni 5 696,8b., najhoršie na starom kontinente je na tom grécky index Athex so stratou 6,0 %. V Spojených štátoch klesol blue-chip index Dow Jones o 0,8 % na 10 303,8b. a širší index S&P 500 o 0,7 % na 1 095,4b. Zajtrajšie obchodovanie bude podobne ako to dnešné chudobné na nové ekonomické ukazovatele, zverejnená bude v nočných hodinách jedine revízia treťokvartálneho rastu japonského HDP (00:50; oč. +0,8 % k/k). Obchodovaním s akciami energetických spoločností môžu zahýbať aj výsledky minulotýždňových amerických zásob ropy (16:30; oč. +0,5 mil. barelov) a benzínu (16:30; oč. + 1,8 mil.).

Autor: Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers (kamil.boros@xtb.sk), 8/12/09

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *