Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Komodity: Austrálski pestovatelia trstiny odhadujú straty kvôli cyklónu Yasi na 500 mil. USD

02.02.2011 | 12:16 0 Komentárov

V priebehu dnešného dňa očakáva Austrália tropický cyklón Yasi, ktorý by sa mal krajinou prehnať popoludní a jedná sa podľa predpovedí o jeden z najsilnejších v histórii. Podľa odhadov sa straty na úrode spolu s poškodením infraštruktúry a zariadení predpokladajú v objeme 500 mil. USD, pričom niektorí farmári budú dokonca čeliť 100%-nému zničeniu ich úrody. Cyklón by mal udrieť práve v hlavnom pestovateľskom regióne v štáte Queensland, ktorý sa spamätáva z nedávnych rekordných záplav a hovorí sa o ňom tiež ako o životu nebezpečnom s vetrom o rýchlosti až 290 km/hod.

K ďalším býčím fundamentálnym faktorom na trhu s trstinovým cukrom, ktoré udržiavajú jeho cenu na historických úrovniach, sa pridávajú aj informácie z Indie a Ruska. V Indii podľa posledných správ silné dažde v hlavnom pestovateľskom regióne krajiny, Maharashtra, zrejme povedú k poklesu produkcie na 9 mil. ton v tejto obchodnej sezóne, menej ako hovorili predpovede minulý mesiac (9,2 mil. ton) resp. v septembri (9,5 mil. ton). Druhý najväčší región krajiny, Uttar Pradesh, zatiaľ odhady outputu v tomto roku nerevidoval smerom nadol, a tak sa celková indická produkcia očakáva na úrovni okolo 24,5 mil. ton, čo krajine umožní komoditu vyvážať. K neistote v súvislosti s nedostatkom dodávok na trhu však prispieva skutočnosť, že India stále nestanovila, aké množstvo presne bude exportovať tento rok.

Čo sa týka Ruska, to v roku 2010 doviezlo 2,1 mil. ton surového cukru v porovnaní s 1,4 mil. tonami dovezenými rok predtým. Dodávky do krajiny rástli po tom, čo nepriaznivé počasie spôsobilo straty na domácej úrode cukrovej repy. Rast importu sa očakáva i naďalej a prispieva k tomu aj informácia, že ruská vláda rozhodla o znížení dovoznej taxy od marca na 50 USD/tona zo 140 USD/tona, a to o dva mesiace skôr, ako sa predpokladalo. Okrem toho 27.januára uviedla aj EÚ, že zrejme poskytne dodatočné dovozné kvóty na import cukru, aby tak zmiernila problémy na jej vnútornom trhu.

Aktuálna cena marcového kontraktu na trhu s cukrom dnes dopoludnia je 34,65 USD/100 libier a v posledných dňoch sa stabilizovala v rámci bočného trendu v rozmedzí 32,50 – 34,40 USD/100 libier. V tomto duchu sa bude cena pravdepodobne vyvíjať i ďalej s potenciálom k rastu k decembrovému high na 34,71 USD/100 libier, následne rezistencia na 35,00 USD/100 libier, potom sa dá očakávať znovu korekcia v južnom smere. Výraznejší vplyv by mali mať uvedené fundamentálne faktory na cenu kontraktov s dodaním v máji resp. v júli.

Autor: Vanda Zajacová (vanda.zajacova@xtb.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *