Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Komodity: Exporty a produkcia bavlny, všetky oči na Indiu

02.02.2011 | 12:16 0 Komentárov

Za posledných 6 mesiacov sa veľká pozornosť diania okolo bavlny na celom svete sústredila práve na Indiu, ktorá ju druhým najväčším producentom a spotrebiteľom. Vojna vedená medzi miestnymi vývozcami a domácim textilným priemyslom má za následok rad vládnych intervencií, vrátane zákazu vývozu, zrušenia týchto zákazov a zavedenie vývozných kvót pre surovú bavlnu i bavlnenú priadzu. Posledné vládne aktivity v Indii sa zameriavajú na technické textílie a uvoľnenie vývozu bavlnenej priadze.
Indická vláda zahájila päťročnú misiu pre podporu rastu produkcie technických netkaných textílii a im podobným odvetviam. Plán bude bežať až do roku 2015 a bude financovaný do výšky 45 miliónov USD. Táto iniciatíva je rozdelená do dvoch "mini-misií". Prvá sa zameriava na vytvorenie štyroch stredísk pre posilnenie výskumu a vývoja a druhá na marketingové aspekty s cieľom podporiť domácu spotrebu a export.

V závislosti na tom, kedy budú vyplatené finančné prostriedky, by mohli projekty začať už v apríli 2011. Misia otvára príležitosť pre producentov vlákna, konzultantov a výrobcov strojov a bude skúmať mnoho typov vlákien, napríklad bavlnu a recyklované vlákna.

Z technického hľadiska na dennom grafe bavlna naďalej pokračuje v rastovom trende a nachádza sa opäť nad poslednými maximami, momentálne je na cene 174,60 USD/100 libier.

Autor: Jozef Rapušák (jozef.rapusak@xtb.sk)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *