Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Komodity: ICE môže zmeniť pravidlá kvôli obmedzeniu špekuláciám s bavlnou

03.02.2011 | 12:16 0 Komentárov

ICE Futures U.S. môže zmeniť pravidlá, aby pomohla potlačiť možné špekulácie obchodovania s bavlnou. Obchodníci sa snažia udržať svoje pozície na predaj alebo fyzickú dodávku nad „ekonomicky prijateľný“ mesačný pozičný limit 30 000 balov, uviedli včera ICE Futures.

Počet otvorených marcových kontraktov je okolo 8,6 miliónov balov, pričom certifikovaných na dodávku je menej než 200 000 balov, povedal Jordan Lea, riaditeľ Eastern Trading, obchodník s bavlnou a prezident American Cotton Shippers Association.

Ďalej uviedol, že špekulanti týmto tlačia na obchodníkov s bavlnou, čo spôsobilo nové maximá pri v skutočnosti klesajúcom trhu, kde nemôžu likvidovať svoje vlastné pozície.

ICE Futures U.S. môže čoskoro požadovať od investorov, aby prezradili svoje plány pre hedžing svojich dlhých i krátkych pozícií pri objemoch väčších ako 300 lotov.

Bavlna naďalej pokračuje v raste už štvrtý deň, od polovice januára vzrástla už 25 percent. Momentálne sa jej cena pohybuje na maximách za posledných 150 rokov, čo privádza továrne k panike. Bavlna je najziskovejšou komoditou v Reuters-Jefferies Commodity Index v roku 2011.

Takisto cyklón Yasi v Austrálii, ktorý zasiahol severovýchod Queenslandu, ohrozuje úrodu v hlavných oblastiach pestovateľov bavlny.

Dnes očakávame zaujímavé dáta U.S. Export Sales, kde uvidíme predaje bavlny v Spojených štátoch.

Z technického hľadiska na dennom grafe bavlna naďalej pokračuje v rastovom trende a nachádza sa opäť nad poslednými maximami, momentálne je na cene 179,75 USD/100 libier.

Autor: Jozef Rapušák (jozef.rapusak@xtb.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *