Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Komodity: Kakao rastie na ročné maximá

03.02.2011 | 12:01 0 Komentárov

Počas včerajšej obchodnej seansy zaznamenala cena na trhu s kakaom ďalší nárast hodnoty, druhý za posledné tri obchodné dni a dosiahla do uzavretia trhu maximum na úrovni 3370 USD/metrická tona. V týchto dňoch sa cena komodity udržiava na ročných maximách a jej aktuálny vývoj súvisí s politickou situáciu v hlavnom pestovateľovi a exportérovi, Pobreží Slonoviny, po novembrových prezidentských voľbách. Kvôli nestabilnej situácii v krajine po voľbách kakao posilnilo už o 20% a aj údaje o open intereste na burze v New Yorku hovoria o tom, že investori umiestňujú svoje stávky do komodity najviac od marca 2008 (hodnota open interest alebo inak počtu kontraktov, ktoré ešte neboli uzavreté, zlikvidované alebo dodané, dosiahla včera číslo 166 379).

Počas predchádzajúceho mesiaca ceny kakaa vzrástla o 10%, keď medzinárodne uznaný víťaz volieb, Alassane Quattara, nariadil zákaz vývozu kávy a kakaa z krajiny do 23.februára za účelom odrezať Laurenta Gbagba, ktorý sa odmieta vzdať kresla a odísť z úradu, od finančných zdrojov. Objavili sa špekulácie o tom, že farmári, pre ktorých je pestovanie a predaj kakaových bôbov zdrojom obživy, sa budú snažiť nájsť si iné cesty pre svoje dodávky, konkrétne predajom resp. pašovaním do susediacej Ghany. Vzhľadom k tomu ghanský výbor, ktorý dohliada na trh s kakaom v krajine, spolupracuje s miestnymi bezpečnostnými silami za účelom zvýšenia hliadok pozdĺž hranice s Pobrežím Slonoviny (668 km) a tiež zvýšili počet zamestnancov na kontrolu kvality bôbov zo západnej oblasti.

Aktuálna cena kakaa dnes dopoludnia je 3376 USD/metrická tona a zatiaľ pokračuje v pozitívnej nálade z posledných dní. Hodnota má potenciál k ďalšiemu rastu s cieľom vo výhľade na high spred týždňa na 3400 – 3417 USD/metrická tona. Pred nadchádzajúcim víkendom je možná aj mierna technická korekcia v južnom smere k supportu na 3315 – 3240 USD/metrická tona a konsolidácia hodnoty.

Autor: Vanda Zajacová (vanda.zajacova@xtb.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *