Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Soros varuje svet pred Európou

09.01.2012 | 22:28 0 Komentárov

Pozornosť americkej investorskej verejnosti pohltilo otvorenie autosalónu v Detroite, a aj z dôvodu absencie významnejších makrodát sa nejeden z investorov priklonil k akciám automobiliek. Akcie Ford Motor vzrástli o + 0.77 %, keď výrobca využil príležitosť poskytnutú autosalónom a vyhlásil, že v druhej polovici roka 2012 začne predávať hybridnú (benzínovo-elektrickú) verziu Ford Fusion, ktorý sa môže pýšiť aj novým dizajnom. Americké akciové indexy deň ukončili mierne nad nulou: Dow Jones +0.27 %, S&P 500 +0.23 % a Nasdaq +0.09 %.

Akciovým trhom starého kontinentu sa darilo menej, keďže investorov naďalej trápia dlho (ne)riešené dlhové problémy. Americký miliardár, George Soros počas svojho prejavu v indickom Bangalore uviedol, že prebiehajúca dlhová kríza v eurozóne je vážnejšia, ako globálna finančná kríza v roku 2008 a vyjadril svoje obavy, že dôsledky zrútenia veľkých európskych bánk by bolo cítiť po celom svete. Merkelová taktiež varovala kolíska európskej civilizácie a upozornila Grékov, že k poskytnutie druhej vlny finančnej pomoci vôbec nemusí dôjsť, ak krajina neprejaví dostatočne rýchly pokrok v splnení podmienok, v rátane odpisov z gréckeho dlhu v držbe súkromných vlastníkov, pre získanie záchranného balíčka. Akciové indexy v Európe uzavreli pod nulou: EuroStoxx 600 -0.45 %, FTSE 100 -0.66 %, CAC 40 -0.31 % a DAX 30 -0.67 %.

Napätú atmosféru na trhoch sa kancelárke napokon podarilo aspoň čiastočne uvoľniť, a to za pomoci francúzskeho prezidenta. Dvojica sa totižto stretla za účelom prípravy záchranného plánu pre euro, ktoré si po štyroch dňoch intenzívnych výpredajov vydýchlo a pondelňajšiu seansu ukončilo so ziskom +0.45 %, na úrovni 1.2775 EUR/USD.

Ing. Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *