Sobota 22. septembra. Meniny má Móric

Trhy rástli vďaka aukciám, Číne a nemeckému sentimentu

17.01.2012 | 22:02 0 Komentárov

Utorok na akciových trhoch prebiehal v optimistickej nálade. Napriek ďalšiemu zníženiu od S&P, ktorá tentoraz siahla na rating ESFS, trhy rástli podporené viacerými pozitívnymi správami.

Prvou boli úspešné aukcie štátnych dlhopisov, keď EFSF v rámci aukcie predal 6 mesačné pokladničné poukážky v celkovej hodnote 1.501 mld. eur v súlade s cieľovým objemom, pričom priemerný výnos dosiahol úroveň 0.2664 %, Španielsko predalo dlhopisy v hodnote 4.88 mld. eur, čo naplnilo cieľové hodnoty objemu z intervalu 4-5 mld. eur a Grécko predalo 3-mesačné štátne pokladničné poukážky v hodnote 1.625 mld. eur. Priemerný výnos v ich prípade klesol na 4.64 % z decembrovej hodnoty 4.68 %. Dopyt prevýšil ponuku 2.90-násobne.

To ale nebol koniec dobrých správ – o ďalšie sa postarali makroúdaje. Čína zaznamenala rast HDP o 8.9 %, čo je síce spomalenie, ale očakával sa slabší rast na úrovni 8.7 %. Potešil tiež index ekonomického sentimentu v Nemecku podľa inštitútu ZEW, ktorý v januári dosiahol hodnotu -21.6 bodu, pričom predchádzajúci údaj bol na úrovni -53.8 bodu a rátalo sa len s miernou zmenou ukazovateľa.

Americké makrodáta boli v utorok zastúpene iba indexom Empire Manufacturing, ktorý meria priemyselnú aktivitu v okolí New Yorku. Ten však prekvapil rastom na 13.5 bodu z predchádzajúcej úrovne 8.2 bodu, pričom sa predpokladal nárast

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *