Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

1000 dní eura: Lacnejšie platby, viac falzifikátov

Cezhraničné platby v eurách v rámci krajín Európskeho hospodárskeho priestoru po zavedení novej meny výrazne zlacneli. Klienti Slovenskej sporiteľne za realizáciu cezhraničnej platby prostredníctvom elektronického bankovníctva platia o 98% nižší poplatok ako v roku 2008.

Pre klientov, ktorí zrealizujú aspoň jednu platbu mesačne, sa výška ušetrených peňazí za rok môže pohybovať na úrovni niekoľkých desiatok až stoviek eur. Lacné platby tiež spôsobili vyše 120 % nárast počtu transakcií – zatiaľ čo v prvom polroku 2008 Slováci zrealizovali prostredníctvom elektronického bankovníctva 50 tisíc platieb, za rovnaké obdobie roka 2011 ich bolo až 110 tisíc.

Zavedenie eura na Slovensku však malo vplyv aj na výrazný nárast počtu falošných bankoviek a mincí v peňažnom obehu. Zatiaľ čo v roku 2008 Slovenská sporiteľňa na pobočkách zachytila 12 falošných slovenských bankoviek, v roku 2010 to bolo až 50 falošných eurových bankoviek a 190 falošných mincí. Nárast spôsobil fakt, že euro je medzinárodnou menou, ktorú je možné dať do obehu v ktoromkoľvek štáte eurozóny, a teda je jej falšovanie atraktívnejšie. Rovnako na Slovensko sa dostali aj falzifikáty zo zahraničia.

Po prijatí novej meny narástol počet kartových transakcií. Celkovým počet platieb kartou bol v roku 2010 vyše 33 mil., čo je v porovnaní s rokom 2008, kedy klienti Slovenskej sporiteľne zrealizovali kartou 18 mil. transakcií, nárast až o 74 %. Zároveň klesá priemerná výška transakcie u obchodníka, to znamená, že klienti kartou platia aj nižšie sumy. Slováci v súčasnosti využívajú karty viac na platenie ako na výber hotovosti, čo je posun v správaní oproti minulosti.

Zdroj: Slovenská sporiteľňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *