Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Poplatok za vklad na vlastný účet budú vyberať dve banky: Prima a Crédit Agricole 

Banky 17.10.2012 | 09:38 0 Komentárov

13 bánk pôsobiacich na Slovensku sa zaviazalo šesť mesiacov nevyberať poplatky za vklad hotovosti na vlastný účet. K iniciatíve sa nepripojila retailová Prima banka a korporátna Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, ktorá však odchádza zo slovenského trhu. (Aktualizované).

„Banky dlhodobo podporujú všetky iniciatívy a opatrenia na zlepšenie výberu DPH, preto sme privítali návrh zákona o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý by mal vstúpiť do účinnosti v januári 2013,“ povedal výkonný riaditeľ SBA Ladislav Unčovský. V snahe vyjsť v ústrety klientom a pripomienkam ministerstiev Zhromaždenie členov SBA na svojom zasadnutí 26.9.2012 vyzvalo členov, aby nevyberali poplatky za vklad hotovosti na vlastný účet od spotrebiteľov a živnostníkov 6 mesiacov od 1.12.2012 do 31.5.2012 bez zníženia počtu pobočiek, na ktorých budú prijímať vklady.

SBA má 29 členov, 13 členov sa k iniciatíve pripojilo, rovnako 13 členov nevykonáva hotovostné operácie pre tento typ klientov. K iniciatíve sa nemohla pripojiť spoločnosť First Data, ktorá síce je pridruženým členom SBA, ale nie je bankou. Z bánk sa k iniciatíve nepripojili retailová Prima banka a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank – tá však odchádza zo slovenského trhu. Manažérka komunikácie Prima banky Naďa Urbanová vysvetľuje: „Poplatkovú politiku a výšku jednotlivých poplatkov stanovujeme a pravidelne prehodnocujeme v súlade s našou stratégiou s ohľadom na nákladovosť jednotlivých transakcií, vrátane nákladov tretích strán. Vždy tak robíme samostatne, bez koordinácie s inými účastníkmi trhu. Dlhodobo podporujeme, a to aj poplatkovou politikou, najmä rozvoj bezhotovostného platobného styku, ktorý považujeme za bezpečnejší, výhodnejší a aj transparentnejší ako hotovostný platobný styk.“

Členovia SBA akceptujúci výzvu

Členovia SBA, ktorí hotovostné operácie pre daných klientov neposkytujú

Členovia SBA, ktorí sa k výzve nepridali

Citibank

ČSOB

ČSOB stavebná sporiteľňa

J&T Banka

Oberbank

OTP Banka Slovensko

Poštová banka

Privatbanka

Slovenská sporiteľňa

Tatra banka

UniCredit Bank Slovakia

VOLKSBANK Slovensko

VÚB BANKA

 

AXA Bank Europe

Banco Mais

BKS Bank

BRE Bank

Commerzbank

ING bank

Komerční banka

Prvá stavebná sporiteľňa

Slovenská záručná a rozvojová banka

The Royal Bank of Scotland

Wüstenrot, stavebná sporiteľňa

Eximbanka

ZUNO BANK

 

Crédit Agricole Corporate and Investment Bank 

First Data 

Prima banka 

 

Aktualizácia: Správa bola aktualizovaná o informáciu, že Crédit Agricole Corporate and Investment Bank odchádza zo slovenského trhu, čo je dôvodom, prečo sa nepripojila k iniciatíve. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *