Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

13. dôchodky sú téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť

Penzia 10.08.2020 | 15:44 0 Komentárov

Rozhodnutie vlády vyplatiť 13. dôchodky tento rok po prvý krát aspoň v obmedzenej výške má takmer rovnaký tábor priaznivcov ako odporcov.

Viac ako 40 percent Slovákov považuje zavedenie trinástych penzií v obmedzenej výške za správny krok. Za veľmi dobré opatrenie ho považuje zhruba 20 percent opýtaných.

Na druhej strane, viac ako štvrtina s ním nesúhlasí. Naopak, ako veľmi zlé opatrenie to vníma 17 percent ľudí.

Približne pätina Slovákov má k tomuto opatreniu neutrálny postoj, alebo desatina opýtaných sa nevedela vyjadriť.

Vyplýva to z prieskumu, ktorá realizovala spoločnosť Nielsen Admosphere na vzorke 506 respondentov starších ako 15 rokov v čase od 24. júla do 31. júla.

Trinásty dôchodok v obmedzenej sume pozitívnejšie vnímajú skôr narodení respondenti. Vo vekovej kategórii 45 až 54 rokov hodnotí toto opatrenie veľmi dobre vyše štvrtina opýtaných.

Popularita slabne s klesajúcim vekom. Absolútnu podporu má pritom trinásty dôchodok v obmedzenej výške len u 14 percent mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov.

Mierne väčšiu podporu má návrh na zavedenie trinásteho dôchodku v obmedzenej výške u menej vzdelaných ľudí. Kým veľmi pozitívne alebo pozitívne hodnotí trinásty dôchodok 43 percent Slovákov so základným vzdelaním alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity, pri vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch ide o 40-percentnú podporu tomuto opatreniu.

Ešte väčšie rozdiely sú v podpore trinásteho dôchodku z hľadiska veľkosti miesta bydliska. Ako veľmi dobrý alebo dobrý krok trináste dôchodky hodnotí 48 percent respondentov z malých obcí, pri ľuďoch z malých a stredných miest podpora klesá na 41 percent a pri veľkých mestách na 30 percent.

Zdroj: Sita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial