Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

31. október je Svetovým dňom sporenia

Banky 30.10.2020 | 12:04 0 Komentárov

Posledný októbrový deň bol vyhlásený za Svetový deň sporenia na medzinárodnom bankovom kongrese v Miláne v roku 1924. OSN ho schválilo v roku 1989. Cieľom bolo upriamiť pozornosť na dôležitosť sporenia pre jednotlivcov a celé ekonomiky.

Po vkladných knižkách moderných za socializmu vzrástla v 90tych rokov obľuba termínovaných vkladov. Krátko dobu ponúkali zhodnotenie až do 20 percent. Neskôr k nim pribudli sporiace účty. Úroky v bankách však medzičasom stratilo na atraktivite, keď poklesli takmer na nulu. Po zohľadnení inflácie tak reálne vklady prerábajú.

Bankové depozity by preto mali slúžiť len ako hotovostná rezerva na vykrytie neočakávaných výdavkov. Odporúča sa mať takto odloženú sumu vo výške troj až šesťnásobku mesačných výdavkov.

Zvyšok peňazí je dobré investovať. Pre domácnosti sú najdostupnejšou formou investícií fondy. Rozkladajú riziko, čím predchádzajú nárazovým poklesom investície a je si do nich možné prispievať už od nízkej sumy – zväčša 20 eur mesačne. Dôležité je, aby investovanie do fondov prebiehal pravidelne. Vtedy sa nákupná cena priemeruje, čím investor kupuje podiely vo fonde aj počas poklesu aj rastu.

Odborníci odporúčajú sporiť si pravidelne z výplaty desať percent príjmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial