Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

71% podnikových šéfov verí, že ekonomické vyhliadky zlepšia

Až 71 percent konateľov slovenských firiem sa domnieva, že počas nasledujúcich šiestich mesiacov sa všeobecné ekonomické vyhliadky našej krajiny zlepšia. To je v porovnaní s výsledkami z apríla nárast o viac ako 24 percentuálnych bodov. Vyplýva to z Indexu podnikateľského očakávania (BSI) spoločnosti Deloitte.

Očakávania slovenských podnikateľov patria spolu s poľskými medzi najoptimistickejšie v strednej Európe. „Neustále narastajúci podiel pozitívnych odpovedí je odrazom zlepšujúcej sa ekonomickej situácie v krajine. V predchádzajúcich prieskumoch bolo Poľsko, takže je zaujímavé, že Slovensko teraz vykazuje podobný nárast pozitívnych vyhliadok ako naša susediaca krajina“ uviedol Ivan Lužica, riaditeľ na oddelení Consultingu spoločnosti Deloitte Slovensko.

Slovenskí podnikatelia prejavili väčší optimizmus aj v súvislosti s dostupnosťou úverov, keď 81 percent konateľov tvrdí, že úver je pre nich dostupný. V septembri 2009 to bolo len 53 percent.

Vyhliadky na zavedenie nových produktov alebo služieb zostávajú optimistické. V aktuálnom prieskume 64% konateľov vyjadrilo rozhodne optimistické alebo skôr optimistické očakávania v súvislosti so zavedením nových produktov.

Očakávania ukazujú, že v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov sa zvýši objem investičných výdavkov. Od prvého prieskumu sa počet konateľov, ktorí sa vyslovili optimisticky v súvislosti s vývojom investičných výdavkov, zdvojnásobil (41 percent respondentov, v porovnaní s 19 percentami v septembri 2009). Podobne sa zdvojnásobil počet konateľov (až štvrtina), ktorí sa domnievajú, že počet ich pracovníkov sa počas nasledujúcich 12 mesiacov zvýši – kým v septembri 2009 malo tento názor niečo nad 10 percent respondentov. Na Slovensku sa respondenti názorovo rozčlenili do troch približne rovnakých skupín: 32 % majiteľov očakáva, že počet ich pracovníkov sa zvýši, 29 % nepredpokladá žiadnu zmenu a 35 % vyjadrilo možnosť zníženia počtu pracovníkov.

Konatelia na Slovensku sú v súvislosti s regulačným prostredím najoptimistickejší zo všetkých krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu. 42 % respondentov sa domnieva, že o 12 mesiacov sa reštriktívnosť regulačného prostredia zníži, a len 13%, čo je najnižší podiel spomedzi všetkých krajín, sa domnieva, že dôjde k posunu smerom k zvýšeniu reštriktívnosti.

Zdroj: Index podnikateľského očakávania (BSI) spoločnosti Deloitte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *