Pondelok 10. decembra. Meniny má Radúz

8 dôvodov prečo mať finančného sprostredkovateľa (1. časť)

Radi si všetko vybavujete sami? Pri finančných produktoch veríte hlavne svojmu úsudku? Možno by ste to mal prehodnotiť. Tu je zopár dôvodov, prečo sa môže finančný sprostredkovateľ ukázať ako rozumná voľba.

1. Získate prehľad

Finančný sprostredkovateľ, ktorý robí svoju prácu dobre, má dobrý prehľad produktoch a finančných inštitúciách. To, kde je práve najnižší úrok na
úver, kde investovať s najvyšším úrokom, ktorá poisťovňa má teraz najlepšie zľavy na poistkách – toto všetko by mal kvalitný sprostredkovateľ vedieť.

Ak by ste si tento prehľad chceli zostaviť sami, môžete naraziť problém. Veľa z toho, čo vidíme v reklamách sa totiž nemusí zhodovať so skutočnosťou. Sú veci, ktoré sa jednoducho do reklamy nezmestia. Sú vhodné na vysvetlenie pri osobnom stretnutí. Takže si budete musieť všetky inštitúcie „obehnúť“ a zisťovať.

A na čo, keď to  za vás môže spraviť niekto iný. A ešte k tomu mu ani neplatíte za jeho služby zo svojho vrecka. 

2. Môže za vás jednať vo finančnej inštitúcii

Vybavujete si napr. hypotéku ale váš čas je obmedzený? Nemôžete ísť do banky v čase otváracích hodín? Alebo tam jednoducho ísť nechcete? Ak máte svojho sprostredkovateľa overeného, môžete ho splnomocniť na niektoré jednoduché úkony. Napr. na žiadosť o vyčíslenie zostatku úveru, ktorý chcete refinancovať.

Sprostredkovateľ je platený províziou za korektne uzavretý obchod. Teda pri vybavovaní úveru si dá záležať, aby bolo všetko v poriadku. Vy sa zatiaľ môžete 
venovať iným veciam. Rovnako je tomu tak v poisťovni. Kvalitný sprostredkovateľ vám ochotne pomôže s komunikáciou.

Vždy si splnomocnenie prečítajte. Ak je udelené na takéto jednoduché úkony, tak je to v poriadku.

3. Má s ním niekto zo známych skúsenosti?

Svet je malý. Možno o tom ani neviete a niekto z vašich blízkych už  služby sprostredkovateľa, ktorý vás oslovil využil. Určite stojí za to popýtať sa známych, či už s tým človekom majú skúsenosť. Alebo aspoň so spoločnosťou, s ktorou sprostredkovateľ spolupracuje. Môžete tak získať cenné informácie.

Nevýhodou je, že názor známeho môže byť čisto subjektívny. Každý klient je iný. Môže využívať iné produkty a za iných podmienok. Sústreďte sa preto hlavne na overenie kredibility. Pri opisovaní konkrétnych pracovných postupov sa sústreďte na fakty. Tvrdenie „mne úver nevybavil“ nemusí nič znamenať.

Na druhej strane, ani pozitívne odporúčanie neberte ako garanciu kvality. Je to len jeden z krokov, ktorými sa dá sprostredkovateľ overiť. Počúvajte svojich známych. Ale majte vlastný rozum. Keď si sprostredkovateľa overíte, potom mu môžete začať dôverovať a overovať si ho v praxi

V ďalšej článku sa budete môcť dočítať o dvoch krokoch, ktoré sú v dnešnom finančnom svete naozaj nutnosťou.

Ak sa tvám článok páčil, zdieľajte ho.

Roman Gálik, územný riaditeľ Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *