Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

8 najobľúbenejších rakúskych rezortov, v ktorých si Slováci a Česi kupujú nehnuteľnosti

Investície 21.05.2019 | 12:34 0 Komentárov

S rastom ekonomiky a životnej úrovne si čím ďalej, tým viac Slovákov a Čechov kupuje nehnuteľnosť v zahraničí. Hoci najpopulárnejšou voľbou zostávajú reality pri mori v Španielsku a Taliansku, lyžiarske apartmány v Rakúsku sa v posledných rokoch stali nemenej vyhľadávanou možnosťou.

Niet sa čomu čudovať, na rozdiel od nehnuteľností pri mori, ponúkajú niekoľko výhod. Jednak sú ľahko prístupné autom – nemusíte sa spoliehať na rozvrh leteckých spoločností, stačí len pár hodín cesty autom a ste na mieste.

Oproti mnohým prímorským letoviskám, kde sa život mimo letnej sezóny kompletne zastaví, väčšina alpských stredísk ponúka pestrý program aktivít po celý rok a v mnohých prípadoch sa jarná či letná rekreácia viac než vyrovná dovolenke v zimnej sezóne.

V neposlednom rade, Rakúsko poskytuje výborne premyslený model investičných nehnuteľností, ktorý kombinuje vlastné využitie nehnuteľnosti majiteľom s profesionálnym prenájmom. Môžete si tak kúpiť nehnuteľnosť, ktorá bude luxusnou „chatou“ pre vaše dovolenky, ale zároveň aj investičným objektom s každoročným výnosom okolo piatich percent.

Výhodou realitného trhu v Rakúsku je široká ponuka nových developerských projektov v blízkosti zjazdoviek, často plne vybavených bazénom a wellnessom, vyhotovených na vysokej úrovni s využitím kvalitných prírodných materiálov, takže vám odpadnú starosti s údržbou alebo prípadnou renováciou.

Hana Čmakalová, majiteľka realitnej kancelárie Domus Global, ktorá sa už sedem rokov zaoberá predajom nehnuteľností v Rakúsku na českom a slovenskom trhu, pre nás zostavila zoznam najobľúbenejších stredísk medzi česko-slovenskými investormi.

1. Schladming

Rozprávkovo malebný Schladming pod vrcholkami ľadovca Dachstein patrí vďaka svojej dostupnosti medzi najvyhľadávanejšie strediská nielen medzi Slovákmi a Čechmi, ale aj ďalšími stredo- a východoeurópanmi.

Miestny lyžiarsky areál 4-Berge Skischaukel Schladming ponúka viac než 120 km zjazdoviek pre lyžiarov a snowboardistov všetkých úrovní. Ale aj keď opomenieme lyžiarske terény, tento rezort ponúka širokú škálu ďalších aktivít pre dospelých aj deti. Či už radi podnikáte horské túry, výlety na bicykloch, trávite čas na kúpalisku, hráte tenis či golf, alebo vyhľadávate menej obvyklé športy ako paragliding, rafting, kart-racing.

Oblasť Schladmingu poskytuje naozaj rozmanité možnosti vyžitia v divokrásnej krajine pod alpskými vrcholkami.

Cena nového dvojizbového bytu s nábytkom a garážovým státím od cca 280 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 3 h 50 min

2. Tauplitz

Len niekoľko kilometrov od Schladmingu, tiež v štáte Štajersko, sa nachádza oblasť Tauplitz. Vďaka rodinnej atmosfére, veľmi pekným lyžiarskym terénom (hoci menším ako v Schladmingu) a priaznivejším cenám realít sa v posledných rokoch zvýšil záujem o toto stredisko zo strany slovenských a českých kupujúcich.

Tauplitz ponúka neskazenú alpskú idylku s úžasnými výhľadmi na hornaté vrcholky, nespočetné bežkárske trate a perfektnú lyžiarsku infraštruktúru bez zástupov ľudí. Tauplitz je súčasťou väčšej lyžiarskej oblasti známej ako Schneebären, pokrytej jedným skipasom, ktorý vám otvára prístup k viac než 120 kilometrom zjazdoviek, okrem iného k oblastiam Riesneralm (30 km zjazdoviek) a Loser (33 km zjazdoviek).

Okrem lyžovania na vás čaká množstvo zábavných aktivít, vrátane nočného sánkovania alebo relaxácie v termálnych kúpeľoch Grimming Therme. V neďalekom Kulme nájdete najväčší prírodný skokanský mostík na svete, kde už päťkrát prebehli majstrovstvá sveta v skoku na lyžiach. V Tauplitzi sa momentálne stavia niekoľko zaujímavých a cenovo výhodných projektov so ski apartmánmi.

Cena nového dvojizbového bytu s parkovacím miestom od cca 185 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 3 h 20 min

3. Lofer

Ďalším stredne veľkým rezortom s rodinnou atmosférou a perfektnými terénmi, ktorý rýchlo naberá na popularite, je Lofer. „Slováci milujú Lofer,“ hovorí Hana Čmakalová. „Chodia sem už roky a vytvorila sa tu doslova malá slovenská komunita,“ dodáva.

Úžasne zasadený pod vrcholkami masívu Loferer Steinberg, s malebným klasicky rustikálnym centrom mesta, Lofer je ozajstná oáza pokoja vhodná na dovolenku v zime aj v lete.

Hoci lyžiarsky areál Almenwelt Lofer ma len 45 km zjazdoviek, v tesnej blízkosti sa nachádza rezort Steinplatte-Waidring s ďalšími 45 km tratí. Tento areál je zasadený v oblasti „Drei Länder“ medzi Tirolskom, Salzburskom a Bavorskom, takže si pokojne môžete zájsť zalyžovať aj do Nemecka.

V lete naopak miestne hory ponúkajú výnimočný terén na túry a výlety, okrem iného aj na tzv. Via ferrata pre tých najdobrodružnejších. Investície do nehnuteľností v Lofere majú vynikajúci potenciál, čo sa týka budúceho rastu cien, a to vďaka svojej polohe len pár kilometrov od krajinských hraníc s Tirolskom, kde je realitný trh výrazne drahší.

Atraktivita tejto lokality je znásobená blízkosťou Salzburgu (len 45 min jazdy), takže sa očakáva, že miestne reality budú priťahovať čoraz viac návštevníkov a potenciálnych kupcov z ďalších kútov Európy.

Cena nového bytu s 2 spálňami a parkovacím miestom od cca 235 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 4 h 30 min

4. Katschberg

Ak máte v obľube lyžovanie vo Francúzsku, kde si ráno nasadíte lyže hneď pri dome a popoludní na nich dôjdete až do lyžiarne, tak by ste sa určite mali oboznámiť s rakúskym strediskom Katschberg. Spolu s blízkym Obertauernom je to jeden z mála rakúskych rezortov ponúkajúcich ski-in ski-out zážitok.

Katschberg sa nachádza na hraniciach rakúskych štátov Salzbursko a Korutánsko a je ľahko prístupný z diaľnice A10 na juh od Salzburgu. Hoci táto oblasť dokázala odolať náporu turistov a zachováva si tradičnú atmosféru, nie je to rozhodne na úkor lyžiarskej infraštruktúry, ktorá viac než drží krok s ostatnými rezortmi a ponúka špičkové zázemie pre športovcov.

Lyžiarske stredisko SkiLungau poskytuje lyžiarom a snowboardistom prístup k trom hlavným strediskám regiónu Lungau vrátane Katschbergu, Grosseck-Speierecku a Fanninbergu, ktoré spoločne zahŕňajú 150 km zjazdoviek a 32 vlekov. Skoro tretinu trás tvoria čierne expertné zjazdovky, čo z tohto rezortu robí raj pre skúsených lyžiarov. „Katschberg sa so svojou lyžiarskou ponukou vyrovná mnohým známejším strediskám, ale ceny nehnuteľností sú tu výrazne nižšie,“ hovorí Hana Čmakalová.

Cena nového jednoizbového bytu s nábytkom a garážovým státím od cca 240 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 4 h 10 min

5. Zillertal

Hoci je v porovnaní s ďalšími strediskami pomerne vzdialený, aj napriek tomu je oblasť Zillertalu medzi slovenskou a českou klientelou čím ďalej, tým viac obľúbená. Je to hlavne vďaka výborným lyžiarskym terénom aj pre zdatnejších lyžiarov, dlhej zimnej sezóne s možnosťou lyžovania na ľadovci Hintertux a intenzívnou večernou zábavou s nespočetnými après-ski barmi a pulzujúcim nočným životom.

Či už dávate prednosť oblasti Fügen-Kaltenbach, Zell-Gerlos, Hintertux, Mayrhofen alebo iným, presun medzi jednotlivými rezortmi je veľmi jednoduchý a dohromady vás tu čaká cez 530 km rozmanitých zjazdoviek. Hoci kvôli miestnym zákonom je kúpa nehnuteľnosti v Tirolsku spravidla ťažšia a výrazne drahšia ako inde v Rakúsku, v niektorých oblastiach, ako napríklad vo Fügene, existujú investične zaujímavé projekty s atraktívnym výnosom.

Cena nového jednoizbového bytu s garážovým státím vo Fügene od cca 340 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 5 h 20 min

6. Saalbach-Hinterglemm

Perfektne upravené terény, absolútne prepojenie na lyžiach, nápadité snow parky a legendárne après-ski bary – Skicircus Saalbach-Hinterglemm-Fieberbrunn-Leogang netreba predstavovať. Ide o jednu z bezkonkurenčne najlepších lyžiarskych oblastí v celých Alpách, ktorá ponúka viac než 270 km lyžiarskeho terénu.

Vďaka novému spojeniu z Fieberbrunnu a Leogangu sa areál zväčšil, ale s novými prístupovými bodmi sa znížil nápor lyžiarov a návštevníkov v jednotlivých strediskách, takže si celá oblasť stále zachováva tradičné priateľské prostredie. Ceny nehnuteľností sú kvôli záujmu z ďalších európskych krajín, predovšetkým Holandska, pomerne vysoké, ale investičné reality zároveň poskytujú veľmi atraktívny čistý výnos až 6-7 percent ročne.

Cena novej garsónky s nábytkom a parkovacím státím v Hinterglemme od cca 220 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 5 h 10 min

7. Zell am See / Kaprun

Hoci stredisko Zell am See s blízkymi Kaprunom v posledných rokoch mierne stratilo na popularite medzi tuzemskou klientelou, kombinácia takmer celoročného lyžovania na ľadovci Kitzsteinhorn, spolu s dych vyrážajúcou polohou na jazere Zell, stále láka mnohých kupcov.

Vďaka svojej atraktivite sa ceny apartmánov pohybujú vo vyššej cenovej hladine než v mnohých okolitých rezortoch v Salzbursku, ale ktorý iný rezort vám ponúkne lyžovanie hneď ráno a popoludní kúpanie v krištáľovo čistom jazere?

Cena nového jednoizbového bytu s garážovým státím od cca 315 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 5 h

8. Hochkönig

Oblasť Hochkönig v severnom Rakúsku je ako vystrihnutá z rozprávky, či ju navštívite v zime alebo v lete. Zasadená pod rovnomenným horským masívom v úzkom údolí zhruba 50 minút od Salzburgu, táto perla vás určite uchváti svojou nadpozemskou krásou a divokou prírodou.

Lyžiarsky areál Hochkönig je svojím tvarom úplne neobvyklý, pretože sa rozprestiera na dĺžke zhruba 15 km, od západnej lanovkovej základne v malebnom Maria Alme až k východnému pokojnému Mühlbachu. Lyžovanie tu je teda nezabudnuteľným dobrodružstvom, pri ktorom môžete objavovať nové zákutia, rovnako ako si vychutnávať neustále sa meniace panorámy.

Najobľúbenejšou atrakciou je celkom iste chodník Königstour, vedúci cez šesť vrcholov s prevýšením až 7 500 metrov, pripomínajúci taliansku Sella Rondu. Realitný trh je pre našinca stále cenovo výhodný, hoci popularita rezortu u zahraničných kupcov rastie vďaka výhodnej polohe pri Salzburgu.

Cena novej garsónky s nábytkom a parkovacím státím od cca 140 tisíc eur.

Vzdialenosť: Bratislava 4 h 40 min

PR článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial