Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

9 % Slovákov by nebolo ochotných preniesť si úver do inej banky

Najčastejším dôvodom pre prenesenie úveru do inej banky je lepší úrok. Úlohu zohrávajú ale i iné faktory, ako nižšie splátky, alebo navýšenie úveru. Na druhej strane deväť percent Slovákov by si neprenieslo pôžičku za lepšími podmienkami. Najčastejším dôvodom je navyknutie na súčasnú banku. 

Predvianočný pôžičkový maratón nemusí vždy skončiť pre klienta výhodne. Mnohí Slováci sa zadlžia a neskôr zistia, že ich splátky mohli byť v inej banke nižšie. Tento scenár nie je ničím výnimočným a opakuje sa každý rok. Úver je v takom prípade ideálne preniesť do inej banky. 

Priemerná úroková sadzba na spotrebných úveroch dosiahla v októbri podľa štatistík Národnej banky Slovenska úroveň 12,26 %. Veľa ľudí má však na svojej pôžičke stále aj oveľa vyššie úroky. Zobrať si úver ale neznamená trápiť sa s ním v tej istej banke až do úplného splatenia. Najmä ak s podmienkami pôžičky po čase nie sme spokojní. Podľa prieskumu Prima banky o možnosti prenesenia pôžičky do inej banky počul už takmer každý Slovák. Až 84 percenta ľudí by k tomuto kroku motivoval práve lepší úrok a kvôli nižším splátkam by tak urobilo 71 percenta Slovákov. Ďalšou motiváciou k zmene úveru aj banky by bolo odpustenie/vrátenie splátok, jednoduché vybavenie alebo peniaze navyše. Vyplýva to z prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu uskutočnila prieskumná agentúra 2muse.

prenesenie-pozicky-dovody

Napriek tomu, že prenesenie spotrebného úveru do inej banky môže reálne pomôcť rodinnému rozpočtu a navýšiť ho aj o desiatky eur mesačne, niektorí Slováci ho vyslovene odmietajú. Nie je ich však veľa – deväť percent opýtaných sa v prieskume vyjadrilo, že by neboli ochotní preniesť si pôžičku, resp. zlúčiť si úvery v inej banke. A čo ich od tohto kroku najviac odrádza? Až tri štvrtiny z nich povedali, že sú zvyknutí na svoju súčasnú banku a polovica sa tomuto rozhodnutiu bráni preto, lebo v súčasnej banke využíva viacero produktov.

preco-zostat-v-starej-banke

Zdroj: Prima banka Slovensko, a. s. / 2muse, s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *