Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Abu Dhabi poskytol Dubaju pomoc vo výške 10 miliárd dolárov

Najväčší emirát UAE Abu Dhabi poskytol zadĺženému susediacemu emirátu v Dubaji záchranné lano a pomoc vo výške 10 miliárd dolárov.

Dubaj uviedol, že časť pomoci $ 4,1 miliardy použije na okamžité splatenie dlhopisov developerskej spoločnosti Nakheel a zvyšok má kryť záväzky projektu Dubai World do apríla budúceho roka.

Táto správa pozitívne ovplyvnila globálne finančné trhy a bola skúškou spoľahlivosti UAE. Práve konglomerát Dubai World bol v centre svetovej pozornosti, potom čo 25. novembra oznámil, že požiada veriteľa o reštrukturalizácii dlhu vo výške $ 26 mld a zvažuje predaj majetku. Dlh Dubaja bol spájaný najmä s developerskými spoločnosťami Nakheel a Limitless World.

Celkové záväzky konglomerátu sú ale oveľa vyššie a dosahujú astronomických $ 60 mld Medzi veriteľmi sú britské banky Standard Chartered, HSBC, Lloyds a Royal Bank of Scotland, aj Abu Dhabi Commercial Bank a Emirates NBD.

Dubaj ďalej uviedol, že pripravuje nový bankrotový zákon podľa vzoru USA a Veľkej Británie s okamžitou platnosťou tak, aby Dubai World mohol v prípade potreby požiadať o ochranu pred veriteľmi. Legislatíva bude k dispozícii už dnes. Podľa ekonómov neexistuje iná voľba ako malý emirát Dubaj zachrániť, v stávke je celá federácia UAE. Hlavný akciový index dnes v Dubaji reagoval 10% posilnením, v Abu Dhabi o 7%.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie nájdete v sekcii investičné a burzové spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *