Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Aby z nás dovolenka nestiahla kožu

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Tu je niekoľko rád, ako sa udržať v dobrej finančnej kondícii.

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Tu je niekoľko rád, ako sa udržať v dobrej finančnej kondícii.

Účty za pozdravy z ciest
Už pred cestou najmä do zahraničia by ste si mali byť istí, či je váš mobil a internet nastavený podľa vašich potrieb. Určite sa oplatí venovať pár minút telefonátu s operátorom alebo návšteve na obchodnom mieste a informovať sa, koľko vás budú stáť hovory, esemesky, ememesky či listovanie na internete. Oprášte i manuál telefónu, hlavne čo sa zamedzeniu prenosu dát týka. Jedným dotykom tak môžete zabrániť malej katastrofe na faktúre. Pamätajte, že telefón v rukách malých detí či tínedžerov na dovolenke, zvlášť keď sa nudia, nie je rozumná zábava.

Z pláže do práce, do školy
September je pre naše peňaženky hotový postrach, ak s ním vopred nepočítame. Určite nepočkajú rôzne školské poplatky, električenky, stravné lístky, internát pre tých starších, jazykovka či tanečná. Ak máte doma maturanta a na obzore stužkovú, musíte byť o krok vpredu.

Dovolenka na splátky
Ak ste oddychovali za peniaze požičané z banky alebo nebankovky, pri ich splácaní rozhodne letný režim neplatí. Aj odložená, „odpustená“ alebo iná zvýhodnená splátka úveru má svoj začiatok. Nezabúdajte ani naj financie z kreditnej karty či povoleného prečerpania na účte. Tie často ako „úverové“ ani nevnímame, ale takisto majú svoju splátku a úrok.

Zľavy na každom kroku

Zľavy v obchodoch nás lákajú po celý rok, a prečo si nenakúpiť do zásoby! Ak sa necháte s vášňou ale bez rozumu vtiahnuť do siete obchodníkov, potom môžete racionálne položky v rodinnom rozpočte jednoducho zmazať! Potrebujete niektoré veci len preto, že „sa to oplatí“? Tí čo nepoznajú mieru a svoje možnosti, sa často ani nepýtajú, nie to aby si na túto otázku odpovedali.

Pozor, budú aj Vianoce!

Možno sa pousmejete,  no každý z nás počíta po dovolenke dni, keď september ubehne ako voda, október ešte rýchlejšie a novembrové dušičky s vianočnou výzdobou už dávajú jasný signál, že koniec roka klope na dvere… Oplatí sa do rodinného rozpočtu už teraz zahrnúť aj tento „čas radosti a pokoja“, čo poviete?

„Pred  zostavením rozpočtu je potrebné viesť si minimálne dva mesiace podrobnú evidenciu všetkých príjmov a výdavkov. Bude vám stačiť obyčajný zošit, v ktorom urobíte päť stĺpcov – dátum, popis položky, príjem, výdavok, zostatok. Každý príjem, ale taktiež aj každý výdaj dôsledne zaznamenajte. Tak získate prehľad, kam sa vám peniaze za ten mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám peniaze prišli. Po získaní tohto prehľadu si zostavíte rozpočet na nasledujúci mesiac.  Po skončení mesiaca rozpočet vyhodnoťte, t.j. zistite v akom vzťahu sú príjmy. Ak boli vaše výdavky vyššie ako príjmy musíte sa snažiť znížiť výdavky, zvýšiť príjmy alebo oboje. Z evidencie a rozpočtu už viete, na čo ste koľko minuli a môžete niektoré výdavky začať škrtať,“ radí Marián Kolembus z Provident Financial.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial